Esin AFŞAR' ın Ardından

Müzik Videoları - Esin AFŞAR' ın Ardından ...

Cevapla
Esin AFŞAR' ın Ardından
Mukadderat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mukadderat(37)

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Esin AFŞAR' ın Ardından

Alt 22-11-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sanatçı Esin Afşar’ı maalesef kaybettik. Bir süredir hastanede tedavi görmekteydi. Hastalığı lösemiydi. 75 yaşında vefat etti. Peki, kimdi Esin Afşar?

Esin Afşar, bir diplomat olan babası Nüzhet H. Sinanoğlu'nun görev yeri nedeniyle İtalya'nın Bari şehrinde doğdu. Kardeşi; 26 yaşındayken Amerika Yale Üniversitesi'nde profesör olmuş (ki dünyanın en genç profesörü unvanı onundur), dünyada Türk Einstein'ı olarak ün yapmış, Time Dergisine kapak olmuş, dahi Oktay Sinanoğlu’dur. Babasının ilk eşinden olan her iki ağabeyi de çok genç yaşta profesör olmuşlardır.

Gazeteci ve yazar Rüveyde Sinanoğlu annesidir. Afşar, Ankara Koleji’nde okurken piyano bölümü sınavlarına girdi ve buradan mezun oldu. Madam Hidalgo ve Madam Böhm’den şan dersleri aldı. Piyanist olarak girdiği Devlet Tiyatroları’nda Muhsin Ertuğrul’un “Sahnenin çukurunda olacağına üstünde ol” isteğiyle oyunlarda rol almaya başladı.

12 yıl boyunca çeşitli oyunlarda görev alan sanatçı, Fantastiks adlı müzikalde oynarken, Erkan Özerman’ın teklifiyle müziğe dönme kararı aldı. Hafif müzik tarzında şarkılar söylemeye başlayan Afşar, Ruhi Su ile çalışmaya başlayınca folk müziğe yöneldi.

Dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil onu “Diplomatik Sanatçı” unvanıyla Macaristan’a gönderdi.

Kul Ahmet’in “Yoh-Yoh” adlı türküsünü seslendiren ve bu türküyle tanınan Afşar, uzun yıllar “Bayan Yoh Yoh” olarak anıldı. 1969′da Yunus Emre’den bestelediği “Bana Seni Gerek Seni” ile “Hafif Batı Müziği Düzenleme Ödülü”nü ve Fransa’da Jacques Brel ile paylaştığı Dario Moreno Ödülü’nü aldı.

Monaco Prensesi Grace Kelly tarafından televizyon festivallerine davet edilen Afşar, Gilbert Becaud ve Josephine Baker ile konserler verdi.

Afşar, 1970 yılında Türkiye’de “yılın en iyi şarkıcısı” seçilirken, aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali’nde üçüncü oldu.

Türk Cumhuriyetleri’ne ve Moskova’ya 1972 yılında giden ve programlar yapan Afşar, Tokyo, Seul, Hong Kong gibi Uzakdoğu kentlerinde, İsrail, İngiltere, İtalya, Belçika, Tunus, Avusturalya gibi çok çeşitli ülkelerde konserler verdi.

Afşar, 1986′da “Dünün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri” adlı uzunçalarını piyasaya çıkardı. Aynı yıl Orient Express ile Avrupa Festivali’ne katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle kendi besteleri ile hazırladığı Yunus Emre albümünü 1990 yılında çıkaran Afşar, 1991′de Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’da konserler verdi.

Afşar, 1993 yılında “Mevlana-Yunus” ve 1995′te Atatürk şiirlerinden bestelenmiş albümlerini çıkardı.

Şan dersi de aldığı için sesi her türden müziğe uygun olan sanatçı türkülere ayrı bir tat, ayrı bir yorum getirdi.
Büyük bir değeri kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafikerler.net sarmalları esin kaynağı. Cahit GÜLDEN Mücevher Tasarımı 1 09-11-2011 19:05:57
Esin Giyim Logo Calısması Hakra Logo Tasarımları 2 09-06-2010 19:08:46
Esin Lojistik (Kurumsal Kimlik Çalışması) sare Deneme Çalışmalar 13 06-01-2010 02:31:30
Kerim Afşar Sonay Görkem Biyografiler 0 24-02-2009 00:29:30
Rüyadan Esin... budabua İllüstrasyon Çalışmaları 5 11-02-2009 13:48:26

Kapat
Şifremi Unuttum?