Eşit Parçalama

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Eşit Parçalama ...

Eşit Parçalama
HepBahar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HepBahar

Hiç Biri / İstanbul

Eşit Parçalama

Alt 06-09-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir nesneyi cetvel kullanmaksızın eşit parçalara bölmenin yöntemi nedir? örn: bir dikdörtgen nasıl 3 eşit parçaya bölünür ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

GraFighteR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GraFighteR

Grafiker / Antalya

Alt 06-09-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
corelde ölçülü bir nesneyi ölçüsünü 3 e böldüğünüzde 3 te 1 lik kısmını böleceğiniz nesneden biraz uzun tutun ve ilk önce 3 te 1 lik kısmı üste olmak şartıyla seçili iken shift tuşuna basılı şekilde bölmek istediğiniz şekli seçin ve üst kısımdaki intersect aracına basın istediğiniz kısmı bölmüş olacaksınız
Bu mesajdan alıntı yap

HepBahar

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-09-2013 #3
corelde ölçülü bir nesneyi ölçüsünü 3 e böldüğünüzde 3 te 1 lik kısmını böleceğiniz nesneden biraz uzun tutun ve ilk önce 3 te 1 lik kısmı üste olmak şartıyla seçili iken shift tuşuna basılı şekilde bölmek istediğiniz şekli seçin ve üst kısımdaki intersect aracına basın istediğiniz kısmı bölmüş olacaksınız
özür dilerim hiç anlayamadım. intersect aracını kullanmayı biliyorum ama istediğim bi kısım yok aslında nesnede. benim amacım mesela çizgilerle ayırmak. 1 dikdörtgenden 3 adet yanyana hizalı dörtgen elde etmek.
Bu mesajdan alıntı yap

GraFighteR

Grafiker / Antalya

Alt 06-09-2013 #4
anladım bir görsel ekledim yapmak istediğiniz bu mudur?

Eşit Parçalama
Bu mesajdan alıntı yap

HepBahar

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-09-2013 #5
evet tam da budur. kare bulmaca gibi kendi içinde eşit dörtgenler ama genelde tek bir kare.
Bu mesajdan alıntı yap

GraFighteR

Grafiker / Antalya

Alt 06-09-2013 #6
sorunuzun cevabı basittir corel çalışma penceresinde sol ve üst kısımda bulunan cetvele sol tıklayarak basılı bir şekilde nesneye doğru çekin ve bırakın çıkan çizgi çalışma ekranında görünür fakat corel format hariç diğer formatlarda kaydedildiği zaman görülmez hayalidir hizalamaya bölmeye ve çalışmalarınıza yön vermeniz için kullanabilirsiniz ayrıca bu çizgiyi 360 derece döndürebilirsiniz bunun için çizgi üzerine tıkladığınızda çevirme fonksiyonları çizgi üzerinde belirir kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

HepBahar

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-09-2013 #7
sorunuzun cevabı basittir corel çalışma penceresinde sol ve üst kısımda bulunan cetvele sol tıklayarak basılı bir şekilde nesneye doğru çekin ve bırakın çıkan çizgi çalışma ekranında görünür fakat corel format hariç diğer formatlarda kaydedildiği zaman görülmez hayalidir hizalamaya bölmeye ve çalışmalarınıza yön vermeniz için kullanabilirsiniz ayrıca bu çizgiyi 360 derece döndürebilirsiniz bunun için çizgi üzerine tıkladığınızda çevirme fonksiyonları çizgi üzerinde belirir kolay gelsin.
anladım efendim cetvelde kullanabiliyorum ama nasıl eşit aralıklarla cetvelleri yerleştirebilirim kolay bi yolu yok mu bunun ? bakınız şu şekli ben 3 eşit parçaya bölmek istiyorum ama bu konumda kalsınlar istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

GraFighteR

Grafiker / Antalya

Alt 06-09-2013 #8
photoshop da var o özellik ama corel de bildiğim kadarı ile yok corel kullanırken ben isteğim ölçülerde kareler kullanarak yapıyorum bu işlemi snap özelliğinden yararlanarak noktalara hizalıyorum
Bu mesajdan alıntı yap

HepBahar

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-09-2013 #9
hmm anladım. bende hizalamalar için bazen kendi yaptığım ölçüleri kullanıyorum ama bu durum farklı. boyutlarıyla oynayamayacağım bi dörtgen bu. o sebeble hiç mevcut boyutlarını değiştirmeden tek dörtgenden 3 dörtgen elde etmem lazım ve bunlar birbirine eşit olmalı. neyse ben araştırmaya devam edim teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 07-09-2013 #10
Corel'de direk olarak bölme işlemi yok. Birkaç şekilde bölme işlemi yapılabilir ama bence anlatılanlar bence uzun yoldan bölme işlemi olmuş. Eşit bölmek için önce bölünecek yerleri belirlemek lazım bunun için en kolay yöntem düz bir çizgi çizin bir kopyasını alın başa ve sona hizalayın sonra iki çizgiyi seçip blend menüsüne girerek bölmek istediğiniz rakamı yazın iki çizgi arasında yazdığınız adette çizgiler olacak ve her biri birbirine eşit olacaktır. Bundan sonra kesip biçme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Anlatmak uygulamaktan daha uzun sürüyor uygulamada gayet pratik bir yöntemdir ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları