Esnek Ambalaj Çeşitleri ve Paketleme Biçimleri

Ambalaj Tasarımı - Esnek Ambalaj Çeşitleri ve Paketleme Biçimleri Sponsorlu Bağlantılar Esnek Ambalajlar, paketleme makinalarında dikey yada yatay çalışan malzemelerdir. Paketleme makinalari kesim yerlerini fotosel denilen bir nokta ile tanır. Bu noktayı okuyan ise kırmızı bir ışıktır. Bu yüzden ...

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Esnek Ambalajlar, paketleme makinalarında dikey yada yatay çalışan malzemelerdir. Paketleme makinalari kesim yerlerini fotosel denilen bir nokta ile tanır. Bu noktayı okuyan ise kırmızı bir ışıktır. Bu yüzden hiç bir zaman kırmızı, magenta gibi renklerde ambalaj üzerine benek koyulmaz. Sağlıklı okuma için fotosel beneğinin hızası (fotosel kanalını) tek renk olarak boş bırakmak gerekir. Bu alana tasarım gelmemesi gerekmektedir. Koyu zeminde beyaz benek, açık renk zeminde siyah renk benek kulanmak gerekir. Işık beneği tanıdığı an bobini kesecektir.
Amabalaji ölçülendiren ölçüt birimlerine ise, fotosel, bobinieni biçiminde isimler verilmiştir. Ambalaj tasarımızı oluşturacak en ve boy ölçünüzü bu kelimeler ile ifade edebilirsiniz.

Pillowpack Paketleme,
Paketlenecek ürün, paketleme makinasindan dikey olarak, A/A yada A/B olarak ve alt çenesi yapışmış, ambalaj içine akar. En son üst çene yapışır. A/A va A/B arasındaki farkı aşağıdaki şablonda görebilirsiniz. B yapışma bir fotosel kanali kadar malzemeyi içine alır. Bu yüzden tasarımcı, ambalajı bir fotosel kanalı kadar sola taşır.
Bu paketleme biçime uygun bir örnek,

Followpack Paketleme,
Yapışma biçimi Pillowpacka benzer, farkı paketleme makinası, ürün dikey değil yatay paketler. Folyo ürünü yatay olarak sararak A/A yapışmayı sağlayıp,çeneleri yapıştırır. Bu tip ürünlerde, Colsel denilen bir yapışma biçim sıksıkla kullanılır. Bu tip durumlarda tasarımcı, parsiyel planını mutlaka baskı firmasına ulaştırmalıdır. Followpack paketleme için aşağıdaki şablonu inceleye bilirsiniz.

Standup Paketleme,
Oturan paket diye tabir ettigimiz ürünlerdir. Dikey paketleme yaparlar. Bu biçim için çok çeşitli şablon vardır. Bu yüzden bir örnek eklemiyorum. Paketleme makinasinin teknik şartanamesine uyum sağlamak doğru olacaktır. Bu paketleme biçime uygun bir örnek,

Envelope Type Paketleme,
Bizlerin zarf tipi diye tabir ettigimiz yatay çalışan makinalar ve paketleme biçimidir. Bu paketleme biçime uygun bir örnek,

Pouch Paketleme,
Bu biçimde, dikey dolum yapar. Bobineni ölçüsü, ortadan katlanak, üç çene yapışır. Örnek şablon aşağıdaki gibidir.

Kendi bilgilerimi derlemeye çalıştım. Umarım faydalı olur.
Nüket Hotalı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 07-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Mutlaka okunması gereken çok güzel ve önemli bilgiler . Teşekkür ederim..
Bu mesajdan alıntı yap
ŞENGÜL BOZKURT isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ŞENGÜL BOZKURT(36)

Grafiker / İzmir

Alt 07-04-2008 #3
bazı paketlerde gördüğüm tasarımdan alakasız noktaların nedenini merak ederdim, fotosel beneğiymiş :anlamadim:, paylaşımın için teşekkür...
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-04-2008 #4
Rica ederim...Esnek Ambalaj Çeşitleri ve Paketleme Biçimleri
Bu mesajdan alıntı yap
osm.dmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Alt 07-04-2008 #5
ben bu işte yeniyim ve burayada yeni üye sayılırım bahsettiğiniz konular ilgimi çekiyo ancak yeni olduğumdan anlamakta zorluk çekiyorum biraz daha basit şekilde yani benim anlayacağım şekilde örneklerdeki düz ve kesikli çizgilerin ne işe yaradıgını anlatırsanız çok sevinirim. Ayrıca yaptığınız çalışmaları, yardımlarınızı ilgi ve takdirle takip ediyorum. tşkrlr iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-04-2008 #6
Esnek Ambalaj tasarımına başlamadan önce, ürünün nasıl paketleme makinasnında paketleceği bilgisi gerekli. Paketleme makinlarının yukarda bahsetegim gibi biçimleri var. Makinalarin özelkileri, bize tasarım alanlarini belirliyor. Şablonlarda çizdigim çizgiler, ambalajin ön yüzünü, yan yüzeylerini, arka yüzeyini, yapışma alanlarını, fotosel kanalını belirtiyor. Belki teknik olarak anlata bilme yetisine sahip degilimdir. Pratik gerektiren bir konu olabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Alt 07-04-2008 #7
Teşekkürler güzel bilgiler..
Bu mesajdan alıntı yap
osm.dmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

osm.dmr

Grafiker / İstanbul

Alt 07-04-2008 #8
tşk ederim umarım yakında anlayabilecek düzeye gelebilicem Esnek Ambalaj Çeşitleri ve Paketleme Biçimleri
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 07-04-2008 #9
çok değerli bilgilerin paylaşımı için teşekkürler nucat.
örnekleyerek anlatmanız ise ayrı bir güzellik.
Bu mesajdan alıntı yap
MONASTERY isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MONASTERY

Grafiker / İstanbul

Alt 07-04-2008 #10
Nucat, bu önemli ve güzel anlatım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ambalaj, biçimleri, cesitleri, çeşitleri, esnek, esnek ambalaj eitleri, paketleme, paketleme biimleri, pillowpack