Expression Web ile Başarılı Tasarımlar

Yazılım Rehberi - Expression Web ile Başarılı Tasarımlar ...

Cevapla
Expression Web ile Başarılı Tasarımlar
Standart
Alt 06-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft'un yeni serisi Expression'ın, ilk ürünü olan Expression Web beta sürümünden kurtulalı tam 6 ay oldu ve bu süre zarfında birçok tasarımcının gözdesi olmayı başardı. En ciddi rakibi Adobe Dreamweaver CS'yi oldukça zorlayan ve Dreaweaver 8'in satışlarını ciddi şekilde azaltan Expression Web'i web tasarımıyla yeni tanışan ya da işinde profesyonel olan birçok kullanıcıyı bir araya toplayan bir yazılım olarak görüyoruz.

Microsoft'un .NET platformunda geliştirilen, Microsoft'un Office paketine ek olarak gelen tasarım aracı Frontpage'in oldukça fazla geliştirilmiş bir versiyonu olan Expression Web yeni web programlarının hepsine destek sağlıyor ve Adobe Flash ile de herhangi bir uyumsuzluk yaşamıyor. Microsoft'un bu yeni tasarım sihirbazı hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.Microsoft gerek işletim sistemlerinde gerekse ofis programlarında gözünüzün aşina olduğu bir ara yüzle karşınıza çıkar hatta buna son işletim sistemi Windows Vista'nın makyajsız hali de dahildir. Microsoft kullanıcıyı bu ara yüzlere alıştırdığı için kendi standartını oluşturmuş durumdadır. Eğer bugüne dek Microsoft'un herhangi bir Office programı kullandıysanız, Expression Web'i kurduğunuzda ve çalışma alanı ile karşılaştığınızda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz demektir.

Microsoft'un standart ara yüzünün kullanıldığı Expression Web hedef kullanıcı olarak bilen bilmeyen herkesi hedeflemiş durumda. Program tasarımı programı ilk açtığınızda oldukça sade (tabi profesyonel bir kullanıcı iseniz karmaşık yapmak sizin elinizde) görünecek ve çok fazla bilginiz olmasa da basit web sayfaları oluşturmak için gözünüz korkmayacaktır. Programın "Task Panes" menüsü altında kullanmak istediğiniz araçları seçerek kendinize bir liste oluşturabilirsiniz. Pencerenizde açık olan tüm araçları sayfanızda elinizin altında olacak ve kafa karıştırmayacak şekilde sürükle bırak yöntemiyle dilediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Expression Web ile Başarılı Tasarımlar


Microsoft Expression Web ile oluşturabileceğiniz tüm web sitesi yapılarına ve sayfa çeşitlerine programın File > New yolunu izleyerek görebilirsiniz.

Expression Web ile HTML, ASPX, CSS, Javascript, XML, Masterpage ya da Text gibi web sayfalarını kolaylıkla oluşturabilirsiniz ayrıca alt bölümlere ulaşarak ASP.NET ya da CSS görüntüleme düzeni, video,müzik ya da hareketli herhangi bir medya destekli frame'li web sayfalar ve Frontpage için uygun hazır Template'leri uygulayabilirsiniz. Pek çok sayfa şablonunu da üzerinde barındıran program sayesinde bilgi amaçlı web sayfalarını birkaç dakikada da hazırlayıp, yayınlayabilirsiniz.

Expression Web ile Başarılı Tasarımlar

Microsoft Expression Web'te hazır şablonlar bulunduğundan bahsetmiştik. Bu hazır şablonları kullanarak görsel açıdan oldukça sade ve anlaşılır web sayfaları hazırlayabilirsiniz. File > New yolunu izleyerek Web Site sekmesine ulaşın. Sayfa sekmesinden farklı olarak bu bölümden programa entegre halde bulunan web şablonlarından faydalanabilir, sayfanızı yayınlayabilirsiniz.

Event, Organisation, Personel ve Small Business ana başlıkları altında, her bir bölümü en az altı adet hazır şablondan oluşan hazır site tasarımlarında dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunlardan daha bağımsız çalışmak istediğiniz zaman da Genel seçeneğini kullanarak, tek sayfalık, boş ve site ekleme sihirbazlarını kullanarak Expression Web programı ile web sayfaları oluşturabilirsiniz.


Microsoft Expression Web, internet sayfanızı hazırlarken yaptığınız işlemleri tasarım, kod ve bölme olarak üç değişik şekilde görüntüleyebilmenize imkan sağlıyor. Sayfa üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri Preview kısmından sanki sayfanız yayındaymışçasına görüntüleyebilir son duruma bakabilirsiniz. CSS Classlarınız üzerinde yaptığın tüm değişikleri, hataları ve eklediğiniz progr*****ları kod satırlarından takip ederek olası bir yanlışlığa anında müdahalede bulunabilirsiniz.

CSS dosyanız içersinde bulunan tüm stillerinize önceden şekillendirip listelediğiniz araç çubuğunuz yardımıyla da erişebilir yeni stil şablonları da belirleyebilirsiniz.

Expression Web ile Başarılı Tasarımlar

Adobe Dreamweaver'in tasarımcıları kendilerine çeken en önemli özelliklerinden biri web sayfası tasarımında ortaya çıkan hataları kod satırında belirtip göstermesiydi. Microsoft yeni Expression Web tasarım programıyla bu olguyu daha ilerilere taşımış. Web sayfası tasarımı sırasında bir satırda yanlışlık olduğu zaman dikkatinizi çekiyor ve hata olan satır hem kod hem de tasarım kısmında gösteriyor. Programa entegre olarak çalışan optimize HTML aracı tasarımınızda oluşan gereksiz yere kullanılan etiketleri,satırları, uzun satır boşluklarını tarıyor ve hataları otomatik olarak ortadan kaldırıyor.

Bu sayede web sayfanız sunucuya yüklendiği zaman ziyaretçiler tarafından minimum zamanda görüntülenebiliyor. Optimize HTML aracı sayesinde sayfanızı Internet Explorer'da 640x480, 800x600 ve 1024x768 çözünürlüklerinde ayrı ayrı izleyebilir ve ziyaretçi gözüyle sayfanızın eksilerini ve artılarını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca tasarladığınız web sayfasını bilgisayarınızda yüklü tüm internet tarayıcılarla da görüntüleme yapabilirsiniz.


Microsoft Web Expression'un en kullanışlı özelliklerinden biri de, siteniz için yazmış olduğunuz koların uyumluluğunun kontrol eden Complatibility Checker adlı araca sahip olmasıdır. Complatibility Checker sayesinde yazılan HTML, XHTML, CSS sürümleri veya Internet Explorer gibi kod satırları tam bir kontrolden geçiriliyor.

Eğer internet tarayıcılarda uyumsuzluk yaratacak ya da sayfanızın simetrisini bozacak bir durumla karşılaşılacağı muhtemel bir durum olursa size programın kendisinden kod alternatifleri sunulacaktır. Bu durumda da yapmanız gereken size sunulan kod satırlarını değerlendirip uygun olanı kullanmak olacaktır.


Microsoft Web Expression tasarım programı .NET destekli bir yazılım olduğundan dolayı öncelikle aşağıda verdiğimiz linkten Microsoft .NET 2.0'ı indirip kurmanız gerekiyor. Web Expression'ı çalıştırmak için olağanüstü sistemlere ihtiyacınız yok. Pentium 3 700Mhz işlemciye ve 256MB bir belleğe sahip bir makine minimum özellikleriyle programı çalıştırabiliyor. Tabi tavsiye edilen işlemci P4 2000Mhz ve 512 MB Ram ve daha fazlası. Dosya boyutu 200MB olan program sabit diskinize kurulduğunda yaklaşık 1.5GB'lık bir alana ihtiyaç duyuyor. Program en az 1024 × 768 çözünürlüğü destekleyen bir monitör istiyor.

Microsoft Web Expression tasarım programı Windows XP (Servis Paketi 2 yüklü), Windows 2003 (Servis Paketi 1 yüklü), ve Windows Vista işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalıştırılabiliyor.


[COLOR="blue"]
Microsoft .NET Framework Version 2.0'ı İndirin
[/COLOR][COLOR="blue"]
Microsoft Expression Web 60 Günlük Deneme Sürümünü İndirme Sayfası
[/COLOR]


[COLOR="Blue"]Kolay Gelsin...[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 06-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
hic tasvip etmedigim bir yazilim.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 07-06-2007 #3
Paylaşım için teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
expression tasarim

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Kalp Vektörler Başarılı Bir Çalışma grafikermehmet Vektörel 8 18-03-2010 21:21:17
6 adet Flower Etiket Başarılı bir çalışma grafikermehmet Vektörel 4 24-01-2009 16:06:12
ünlü çizimler çok başarılı gulsah_grafik Resim 8 22-07-2008 15:47:54
Başarılı Reklamın Sırrı.. belqin Graficafe 25 24-08-2007 12:31:03
Başarılı bir icon sitesi Hades Diğerleri 2 25-07-2007 15:32:45

Kapat
Şifremi Unuttum?