Facebook Güvenliği | Facebook Güvenliğinizi Üst Düzey Korumalı Yapın!

Teknoloji Haberleri - Facebook Güvenliği | Facebook Güvenliğinizi Üst Düzey Korumalı Yapın! ...

Cevapla
Facebook Güvenliği | Facebook Güvenliğinizi Üst Düzey Korumalı Yapın!
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

ünlem

Facebook Güvenliği | Facebook Güvenliğinizi Üst Düzey Korumalı Yapın!

Alt 27-11-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

FACEBOOK GÜVENLİĞİ


Facebook hesabınızın güvenliği çok önemlidir. Birçok bilginiz facebook tarafından kaydedilir ve düzenlenebilir. Eğer Facebook hesabınız hacklenirse (Çalınırsa) hesabınız hackleyen kişi sizin tüm bilgilerinizi ele geçirebilir. Günümüzde Facebook, Hotmail vb. birçok sitenin giriş bilgilerini hacklemek kolay bir işlem. Fakat kimi hesaplar asırlar dahi geçse hacklenemez. Çünkü bu hesaplarda basit birkaç işlemle hesap güvenlikleri üst düzey derecede olabilir.

1- Şifre

Şifreniz ne kadar çok ve ne kadar farklı değer (sayı, harf, virgül vb.) içerirse kırılması o kadar zor olur. Örneğin sadece harflerden veya sayılardan oluşan bir şifre en fazla 2-3 saat içinde kırılabilir. Ama şifreniz Aa1-/( ., gibi bir şifre olursa 350-400 yıl içinde kırılabilir. (Araştırma bilgileri doğrultusunda söylenen zamanlardır.)

2- HTTPS

Başında “https” bulunan bir sayfa ile aranızda geçen bilgi alışverişi sadece site ile sizin aranızda kalır. Facebook’ta aynı sistemi uygulamaktadır fakat kullanıcılarda bu sistem aktif değildir. Bu sistemi aktifleştirmek için; Facebook > Hesap Ayarları > Güvenlik > Güvenli Gezinme’yi etkinleştirin.

3- Uygulamalar

Uygulamalar dışarıdan siteye içerik çağırabilir. Bazı uygulamalar bu sistemi kötü amaçla kullanabilir. Örneğin uygulamaya giriş izni istediği sırada sizden şifre isterse ilk yapmanız gereken yeni bir sekme açıp facebook’a girmek olsun ardından sayfayı yenileyin ve sizden bir daha şifre isterse o sayfadan çıkın. Çünkü o sayfa sizden şifrenizi almak isteyen kötü bir uygulama.

4- Facebook Reklamları

Facebook’un yayımladığı bildiriye göre adınızı ve resminizi üçüncü şahıslarla paylaşabilir (Reklamlar gibi). Bu sistem bir çok Facebook hesabını kötü etkileyebilir. Adınızın ve resminizin Facebook tarafından üçüncü şahıslarla paylaşılmasını engellemek için; Hesap Ayarları > Facebook Reklamları kısmından kapatın.

5- Gizlilik Ayarları

Facebook hesabınızın tam halini sadece tanıdığınız arkadaşlarınızla paylaşın. Diğer kullanıcıları bu bilgileri görmeleri için kısıtlayın. Gizlilik ayarları için; http://www.facebook.com/settings/?tab=privacy adresinden özel’i seçin ve gerekli ayarlamaları yapın.

6- Silme

Hesabınızı sildiğinizde bilgileriniz tam olarak silinmez fotoğraflarınız ve yazdığınız yazılar Facebook’un veritabanına siz paylaştığınız an kaydedilir ve sonsuza kadar saklanır. Aksine siz fotoğraflarınızı paylaştığınızda herhangi bir kişi bu fotoğrafı bilgisayarına önceden indirmiş olabilir.

7- Arkadaşlar

Facebook hesabınıza sadece tanıdığınız kişileri ekleyin. Eğer tanımadığınız biri sizde ekliyse hemen silin. Çünkü o kişi sizin bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan art niyetli herhangi biri olabilir.

Not: “Facebook tanıdıklarınla iletişim kurmanı ve hayatında olup bitenleri paylaşmanı sağlar.” Sözüne inanmayın unutmayınki internet üstünden herşey yapılabiliyor.

Grafikerler.net için yazılmıştır. Alıntı gösterilmeksizin paylaşılamaz!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Facebook Grafikerler.net Gökhan TEKİN Graficafe 285 10-05-2012 19:44:24
facebook paylaş butonu bulletproof Web Tasarımı 4 30-11-2011 18:00:07
Facebook Nedir? Furkan EKMEN Php, Asp, Perl, Html 0 07-12-2010 13:42:35
Facebook aramızda :D a.g.s.l Graficafe 17 01-04-2010 18:49:21
FaceBook Banned N/A5 Teknoloji Haberleri 5 13-08-2008 16:33:47

Kapat
Şifremi Unuttum?