Facing Pages Sıralama - Yan yana iki sayfada tek fotoğraf

InDesign - Facing Pages Sıralama - Yan yana iki sayfada tek fotoğraf Sponsorlu Bağlantılar Merhaba arkadaşlar. Indesign ile 13 sayfalık basit bir katalog hazırlamaktayım. Şöyle ki ta ilk başlangıçta programda A4 ebadında yeni bir çalışma açarken Facing Pages olarak açtım. Çünkü bazı ...

demir1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

demir1

Webmaster / Kocaeli

Alt 25-07-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.

Indesign ile 13 sayfalık basit bir katalog hazırlamaktayım. Şöyle ki ta ilk başlangıçta programda A4 ebadında yeni bir çalışma açarken Facing Pages olarak açtım. Çünkü bazı iç sayfalarda bir fotoğraf bütün olarak, yani sol ve sağ (iki) sayfayı da kaplayacak şekilde kullanılacak.

Fakat Bu Facing Pages seçeneğiyle açınca en üstte tek sayfa verip (1. sayfa) ondan sonraki sayfaları çift halinde (yan yana) gösteriyor. Bu da bizim yukarıda yazdığım tüm sayfa düzenlerimizi olanaksız kılıyor.

Tahmin edeceğiniz gibi aslında pdf çıktı alınca bir sıkıntı yok ama programda yukarıda o ilk sayfanın tek başına olması diğer bütün sayfaları kaydırıyor.

Bu sorunu nasıl aşabiliriz? Veya böyle bir çalışmayı (ara sayfalardaki büyük bir fotoğrafın her iki sayfayı da kapsaması düzenini) nasıl yapabiliriz? Facing Pages seçerek en başından yanlış bir seçim mi yaptım?

Saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

demir1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

demir1

Webmaster / Kocaeli

Alt 26-07-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Facing Page Sıralama'yı hallettim.

Sayfalar penceresindeki küçük sayfalarımıza sağ tıklayıp Allow Document Pages to Shuffle seçeneğindeki seçili işaretini kaldırırsak istediğim gibi sayfaları yan yana alabiliyoruz.

Peki yan yana iki sayfa üzerine tek bir büyük fotoğraf kullanmak ??

Fotoğrafı alıp doğrudan iki sayfanın üzerine koyup pdf çıktısı aldığımda iki sayfa arasında , fotoğrafı ikiye bölmüş bir şekilde, sayfa kesim payının beyaz boşluğu çıkıyor.

Sanıyorum bunu gidermek için pdf çıktı alırken "spread" seçeneğini işaretliyoruz.

Fakat bu seçenekte yanyana olan her iki sayfa çarşaf şeklinde bütün olarak çıkıyor. (PDF'de Page - Display - Two Up / Two Up Continuous dememize gerek bile kalmıyor)

Bu yöntem / çözüm doğru mudur?

Bilenler, konuya hakim olanlar bi el atarsa sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap