Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

Graficafe - Faili Meçhul Kıyak Hareketi... ...

Cevapla
Faili Meçhul Kıyak Hareketi...
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart

Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

Alt 19-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.Bir kaç dakika önce okuduğum gazetede aynen şöyle yazıyordu "Faili Meçhul Kıyak Hareketi..." .İlk önce çok merak ettim nedir bu kıyak hareketi denen şey dedim kendi kendime..Okumaya devam ettim.Tunç Kılınç isminde bir bilgisayar mühendisi.Vakti zamanında Turkcell dahil birçok firmada iyi pozisyonlarda görev yapmış.Uzun bir süre maaşlı çalıştıktan sonra bu hayattan sıkılıyor ve hayatımız için parlak fikirler üretmek için çalışmalara başlıyor vs vs..

Bunlardan biriside "Faili Meçhul Kıyak Hareketi..." tabiki..Ne demek bu derseniz web sitesinden aldığım metni aynen paylaşıyorum.Bu kıyak hareketi gerçekten çok kıyak..Uyup uymamak tabiki sizin elinizde ama bir kıyakta siz yaparsanız eminm ki çok mutlu olacaksınız.Şahsen ben uygulamaya bugünden itibaren geçeceğim:

Hadi bir oyun oynayalım Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

Adı da “Faili Meçhul Kıyak” olsun. Veya “FMK Hareketi!

Ufak şeylerle insanları mutlu ederek mutlu olmak… Hem de anonim biri olarak!Tanımadığımız birilerine ufak bir iyilik yapıyoruz ve o kişi bunu kimin yaptığını bilmiyor. Çıkar düşünmeksizin kıyak yapmak ve o kişinin mutlu olmasını sağlamaktan söz ediyorum.

Bir yıl önce ‘Nefesimi Kesecek Anlar‘da paylaştığım isteklerden biri olan bu fikri daha sık yapmak istediğimi bir arkadaşıma söyleyince; “oo Tunç, sen ‘Amelie‘ ya da ‘İyilik Bul İyilik Yap‘ filmlerini izlemedin mi?” dedi. Ben de oturdum izledim Amelie’yi. Evet fikir aynıydı gerçekten ancak beni yıldırmadı daha önce yapılmış olması.

Bu öylesine bir oyun ki, çok kişi oynamalı deyip sizlerle de paylaşmak istiyorum.Sonra nette biraz araştırınca bu fikrin farklı uygulamalarına denk gelsem de, benim kafamdakine en yakını bile kendi sitesinin reklamını yapıyordu. Oysa bu, herşeyi ile anonim olunca daha güzel.

Neyse, şimdi oyuna geçelim.Yaratıcılığa son derece açık. Önce bir kartımız var, ondan bahsedelim.Basitce tasarlanmış bu kartın sekiz adetini bir A4′e yerleştirdik. Dilerseniz bu A4′ü basıp sekiz tanesini aynı anda elde etmek mümkün.(Kartl linkleri metnin sonunda yer verdim):

Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

Kart oyunun bulaşıcılığı ve devamı için gerekli. [Bir de "aa bak birisi burada ne unutmuş" denmemesi için!] Kime, ne zaman, hangi şartlarda bir kıyak yapacağımız da zaten belli olmaz. O yüzden bunları kesip cüzdanda taşıyoruz Faili Meçhul Kıyak Hareketi...

* Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.

* Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)

* Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.

* Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.

* Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.

* Haftalardır pis kalmış bir arabayı gece yıkamak ve sonrasında kartı sileceğe iliştirmek.

* Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.

* Sipariş verdiğimiz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşumuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçmak (kart pizza kutusunun içinde.)

* Apartmanda kapı önlerine konan çöp torbalarını kapıcıdan önce toplamak ve kartı kapıcının oturduğu evin kapısının altından içeri atmak.

* Görme engelli bir kişiye, yolda ona etrafındakileri anlatarak yardımcı olmak. [Bunu Amelie filminde gördüm!] Kartı o kişinin cebine atıyoruz. Belki bir yakını bulup okur sonradan ona.

* Desteğe muhtaç (lösemili çocuklar gibi) bir derneğin kapısına sabaha karşı içi oyuncak dolu bir sandık bırakmak (kart sandığın içinde.)

* Otomat, ankösörlü telefon veya atari salonlarındaki oyunlara karta ataçlanmış bir jeton bırakmak.

* Bakımsız bir bahçeyi tertemiz yapıp ortasına iki çiçek dikmek ve kartı sonradan çiçeğe bağlamak.


Bu örnekleri çoğaltmak mümkün tabii ki. Siz de aklınıza gelenleri burada paylaşırsanız mutlu olurum.Ben ilk kartları kesip cüzdanıma koydum. Gördükçe hatırlamak adına bile faydası olacak.Ne kadar heyecanlanırım, sadece üç kişi bile bu oyunu oynadığını buraya yazsa. Yoksa ‘Bedava Kucak‘ olayına benzer bir beklentimiz yok tabii ki.

Veya pardon, neden olmasın ki… Hadi abartalım; bu kartlardan birinin yarın dönüp dolaşıp (ve hala sağlam kalıp Faili Meçhul Kıyak Hareketi... bize ulaştığını düşünsenize…Kelimelerin yetersiz kaldığı… hatta nefesimizin kesildiği an olmaz mı o an?

8li A4 Boyutundaki FMK Kartı
Word Dosyası Halinde FMK Kartı
PDF Halinde FMK Kartı

Daha bir çok bilgi ve FMK için hiçbir reklam gütme amacı olmayan Fikir Atölyesi adresini ziyaret edebilirsinz..Bol FMK'lı günler..:wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

d3niz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

d3niz

UI Pilot

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 19-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Vay be süpermiş. Faili Meçhul Kıyak Hareketi... Denemek isterim. Bir düşüneyim ne yapabilirim. Faili Meçhul Kıyak Hareketi... Güzel bir konu olmuş Ali Emre kopyalayan faren dert görmesin. Faili Meçhul Kıyak Hareketi...
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 19-09-2009 #3
Sağol Deniz Faili Meçhul Kıyak Hareketi...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
şu hareketi nasıl yapabilirim? helldorado Dreamweaver 5 25-06-2009 10:44:23
Meçhul sevgiliye mektubumdur – 18 ekimkizilirmak Edebiyat 2 09-05-2009 19:23:38
bu hareketi nasıl veririm? ozkan66 Flash 1 29-11-2008 05:53:09
Photoshop'da bu hareketi nasıl yapabilirim? carrick Photoshop 8 29-05-2008 20:15:28

Kapat
Şifremi Unuttum?