Favicon nasıl oluşturulur..

Dreamweaver - Favicon nasıl oluşturulur.. ...

Cevapla
Favicon nasıl oluşturulur..
thefancy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

thefancy

Webmaster / Burdur

Dosya19

Favicon nasıl oluşturulur..

Alt 25-12-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Favicon nasıl oluşturulur?
Bazı web sayfalarının adreslerinin hemen başında özel ikonların bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Siz de blog’unuz için bunlardan bir tane hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece bir fotoğraf düzenleme programı ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Hatta işin yaratıcılık kısmı ile ilgilenmiyorsanız web üzerinde hazır bir çok ikona ulaşabilir ve onlardan beğendiklerinizi de kullanabilirsiniz.

Favicon dosyasının özellikleri
Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası blog’unuz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de blog adınızın baş kısmında görünecektir. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler.

Nasıl oluşturulur?
Hazırlama işlemini yaygın kullanıma sahip Photoshop kullanarak anlatacağım. Eğer sizde Photoshop kullanacaksanız ve dosyanızı .ico uzantısı ile kaydedecekseniz gerekli plug-in’i aşağıdaki adresten indirmelisiniz;

http://www.telegraphics.com.au/sw/
Favicon dosyanızı .ico dışındaki formatlarda hazırlayacaksanız bu plug-in’e ihtiyacınız olmayacak.

16×16 piksellik bir alanda çalışmak kolay olmayacağından 64×64’lük bir çalışma alanı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Alanı “File > New” (ya da CTRL+N) ile açılacak menüden ayarladıktan sonra tasarımınız uygulayın. Tasarım ile işiniz bitikten sonra “Image > Image” size ile açılacak menüden “Width” ve “Height” değerlerinin her ikisi için 16 girin ve en alttaki “Resample Image” bölmünde “Bicubic Sharper”ı seçin ve uygulayın. Eğer yeni görüntü hoşunuza gitmezse işlemleri “Bicubic Smoother” seçerek tekrarlayın.

Görüntüden tatmin olduğunuzda “File > Save” seçeneği ile dosya kaydetme menüsünü açın ve oradan .ico, .png veya .gif formatlarından birisini seçerek “favicon” olarak kaydedin. Eğer .ico olarak kaydetmek istiyorsanız üstte bahsedilen adresteki plug-in’i yüklemeniz gerektiğini unutmayın, aksi takdirde seçenekler arasında .ico formatını göremezsiniz.

Favicon’un yerleştirilmesi
Oluşturduğunuz (veya internetten bulduğunuz) favicon dosyasını sunucunuzun kök dizinine gönderin. Eğer kendi sunucunuz yoksa, diğer bir ifade ile blog’unuz ücretsiz bir sunucu üzerinde ise, yine ücretsiz olan grafik sunucularından faydalanabilirsiniz (örneğin; imageshack.us). Ama bu durumda favicon dosyanızı .png veya .gif olarak kaydetmeniz gerekecektir, çünkü ücretsiz resim sunucularının çoğu .ico desteği vermiyor.

Favicon dosyanızı bir suncuya göderdikten sonra adresini alın ve aşağıdaki gibi bir kod oluşturun. Favicon dosyanızı kendi sunucunuza gönderdiyseniz kodunuz şu şekilde olacaktır;

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico">
Eğer ücretsiz bir sunucu kullandıysanız (örnekte imageshack.us kullanılmış) kodunuz şu şekilde olmalıdır;

<link rel="shortcut icon" href="http://img381.imageshack.us/img381/2363/favicon0nx.png">
Son işlem olarak oluşturduğunuz bu kodu kopyalayın ve tasarım şablonunuzun HTML kodu içerisinde <HEAD> etiketinin altına yapıştırın ve kaydedin. Şablonunuzu güncelledikten sonra favicon’unuz adresinizle birlikte görünmeye başlayacaktır.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
İn designda book nasıl oluşturulur savasg InDesign 7 29-09-2011 14:56:09
Adobe After Effects Sihir efekti nasıl oluşturulur cuneytyerem After Effects 8 15-04-2010 01:05:04
Quarkta index nasıl oluşturulur? umtumt QuarkXPress 2 07-06-2009 22:56:49
Nasıl Tablo Oluşturulur? MadonnaBoy InDesign 4 14-08-2008 20:36:41
Böyle bir şekil nasıl oluşturulur alidurmus Photoshop 5 20-05-2008 08:08:46

Kapat
Şifremi Unuttum?