fazla mesai ücreti?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - fazla mesai ücreti? ...

fazla mesai ücreti?
sessizsu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sessizsu

Grafiker / İstanbul

fazla mesai ücreti?

Alt 21-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bir tanıdığım bana çalıştığın yerde geç saate kadar kalınca ve ya haftasonları çalışınca fazla mesai ücreti alıyor musun diye sordu, ben de böyle birşeyin pek yaygın olmadığını söyledim. O da bana kendi çalıştıkları ajanslarda çalışanların alıdığını söyledi kendisi farklı bir sektöreden iş veren olarak merak etmiş araştırmış.

Böyle birşey var mı gerçekten varsa kimler alıyor? ben hiç duymadım şahsen ama benim eksikliğimdir belki..

acaba o sorduğu kişiler formaliteen cevap olsun diye ona öyle mi söylemişlerdir ki? benim çalıştığım yerde ssk m bile yok ne mesaisi fazla mesai ücreti?))
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

graphicturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicturk(44)

Arı Üye

Grafiker / Eskişehir

Alt 21-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
iş verenin insanlğına kalmış birşey bizim eskişehirde veren birkaç yer var ama %90 ı vermez
Bu mesajdan alıntı yap
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Alt 16-05-2011 #3
"İnsaf sizi korumaz, sizi yasa korur."

4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Buna göre, haftanın altı günü çalışılan bir işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat olacaktır. SSK işlemlerinde ay 30 gün olarak dikkate alınmakta, dolayısıyla aylık çalışma süresi de 30x7.5=225 saat olarak uygulanmaktadır.

http://www.iskanunu.com/icerik/soruy...sma-saati.html

4857 sayılı İş Kanunu’nun 41. maddesi fazla çalışmayı düzenlemektedir. Buna göre, haftalık "45 saat”i aşan çalişmalar fazla çalişma olarak kabul edilmekte ve bu süreler için fazla çalişma ücreti ödenmesi gerekmektedir.

http://www.iskanunu.com/icerik/soruy...verilmesi.html

Madde 4 - Fazla çalışmanın her saati için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen tutarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Fazla sürelerle çalışmalarda her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş yükseltilmesiyle ödenir.

http://www.iskanunu.com/kanunlar/kan...netmeligi.html
Bu mesajdan alıntı yap
HyPnOz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HyPnOz

Grafiker / İstanbul

Alt 20-05-2011 #4
nerde Türkiye'de bunu uygulayacak işveren-uygulatacak kanun yasa vs.. yasalar var ama pek işe yaramıyor maalesef
Bu mesajdan alıntı yap
young_designer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

young_designer

Grafiker / Ankara

Alt 21-05-2011 #5
Benim İş verenimm.... fazla mesai ücreti?)))
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Alt 21-05-2011 #6
"İnsaf sizi korumaz, sizi yasa korur." Bu Lafı Sevdim.
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 21-05-2011 #7
Laf güzel gerçekten. Ama lafta kalmasa yasalar bizi korusa.
Biz yasaya başvursak, yasa bize şevkatle alsa korusa. Rüya gibi.

Eğer çalıştığınız firma fazla mesai veriyorsa sizde faydalanırsınız, vermiyorsa itiraz edersiniz. Başkası gelir sizin yerinize mesaisiz çalışır. Böylece siz işsiz kalırsınız.
Ama işsiz kalma korkusuyla da yaşanmazki.

Zor, ülke zor. Çok politik oldu galiba.
Bu mesajdan alıntı yap
crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Alt 21-05-2011 #8
Ben bu konuda biraz katı düşünürüm ;

Mesela benım çalıştığım yerde sigortam bile yok cümlesi inanılmaz garip..

Benım cevabım çalışma kımse senı orada çalıştırmıyor git kendıne sigortalı bir iş bul olur.<daima bu böyledir ..

Memlekette birakın adaleti hukuku insanlarda allah korkusu kalmışım..

Peygamber efendımızın hadısı serıfı bunu dalalet eder.''İşcinin hakkını alnının teri soğumadan verin''

İnsanlar değil mesai parası maaşları bile veremez hale gelmişler....

Mesaiye kaldığınız akşam sizde benim gibi yapın ertesi gün işe geç gelin fazla mesai ücreti?

Yada kendınıze yemek ısmarlatın fazla mesai ücreti?
Bu mesajdan alıntı yap
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Alt 21-05-2011 #9
Çok var:

"Sigorta yapılır, pazar günü çalışılmaz..."

Lütfeder gibi yani:

Maaş verilir...
Bu mesajdan alıntı yap