fillet atma

Corel Draw - fillet atma ...

fillet atma

fillet atma

Alt 24-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

mrb arkadaşlar,
bizim autocadte köşelere radüs kırma olarak kullandığımız fillet/radius... komutu var, bilenler bilir...fillet/radius/0 yaptığımızda köşeleri sıfır birleştirme yapıyor... (bunu chamfer komutu ilede yapabiliriz pekala)
corelde böyle bir koomut varmı...çünkü ya daha doğrusu köşelere istediğim değerde radius atmak istiyorum.çizgilerin arası açık olsa dahi....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 24-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bir resimle ornek verirsen yardimci olayim
Bu mesajdan alıntı yap
birolkeser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

birolkeser

Grafiker / İstanbul

Alt 24-06-2008 #3
Tam anlayamadım aradığınızı ama, yapabildiğimi yazmak istedim.

corel sadece cizilen dörtgene köşe radiusu verilebiliyor. "L" şeklinde bi çizime vermek istersen; önce dörtgene bu işlemi uygulayıp sonra istemediğiniz parçaları kesmeniz gerekecek.

Araça çubuklarından "Preperty Bar" ya da "Transform" açık olmalı.
bir dörtgen çzidiğinizde bu araç çubukları üzerinden istediğiniz komutlara ulaşabilirsiniz. Bu özellik dörtgen convert edilene kadar açık kalır. En kötü yanı ise çizilen dörtgenin en-boy orantısı bozulacak şekilde deforme edilmesiyle, köşe radiuslarının da deforme olması tabii.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-06-2008 #4
fillet atma

mesela resimde görülen çizgiler arasındaki açıklıkların gitmesi gerekiyor.ben bunu atucadden import etmiştin.oralarda komple dairereler vardı fakat sadece köşe raidusları olsun istiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
birolkeser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

birolkeser

Grafiker / İstanbul

Alt 24-06-2008 #5
biraz bakındım, bişey çımadı. manuel olarak elle ayarlıyabiliyorum ancak.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-06-2008 #6
teşekkürler birol abi ilgin için.ben de artık hani demiştim ya,o köşelerde tam daireler olduğu halde import etmiştim...o dairelerin merkezine corelde çeyrek daire çiziyorum öyle yapıyorum artık ne yapayım.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafix_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafix_

Webmaster / Afyonkarahisar

Alt 24-06-2008 #7
Ya hocam emin değilim fakat çizginin birini seçin " shift " ile diğerini seçin ne tarafa hizzalamak istiyorsanız " - e -c -l -r- t- b- " tuşlarını deneyin eğer anladığım sorun ise bunu denemelisiniz ...
Bu mesajdan alıntı yap
thematrix isimli Üye şimdilik offline konumundadır

thematrix(36)

Bir dizi iz

Grafiker / İstanbul

Alt 24-06-2008 #8
fillet atma
Bu mesajdan alıntı yap
Grafix_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafix_

Webmaster / Afyonkarahisar

Alt 25-06-2008 #9
Hocam iyi güzel hoş ama sanırım arkadaş hizzalamayı soruyor yaa ... Yoksa ben mi yanlış anladım ??
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 25-06-2008 #10
fillet atma

mesela resimde görülen çizgiler arasındaki açıklıkların gitmesi gerekiyor.ben bunu atucadden import etmiştin.oralarda komple dairereler vardı fakat sadece köşe raidusları olsun istiyorum
Çizgileri birleştirdikten sonra Tools>Dockers menüsünden Fillet/Scallop/Chamfer'i seçin. Nesneyi seçtikten sonra Fillet/Scallop/Chamfer docker'ından filleti seçin ve vermek istediğiniz radius değerini girin ve apply butonuna tıklayın.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
atma, fillet