filtreler

Photoshop - filtreler ...

Cevapla
filtreler
Standart

Filtreler / Stylize

Alt 02-06-2007 #11
Sponsorlu Bağlantılar

DIFFUSE Filtresi :
Resmin pixellerini rastgele hafifçe kaydırır ve yarı saydam bir maddenin arkasından resme bakıyormuşuz gibi bir efekt oluşturur. İletişim kutusundaki Normal seçeneği tüm resme efekt uygulamamızı sağlarken Darken Only koyu renkli bölgelere, Lighten Only ise açık renkli bölgelere efekti uygular.

EMBOSS Filtresi :
Resmin kenar olan kısımlarını tesbit eder, renkleri değiştirip resimde bir yükseklik oluşmasını sağlar. İletişim kutusundaki angle değeri kabarıklığın açısal olarak yönü, Height kabarıntının yüksekliği, Amount ise resmin renk değerleridir.

EXTRUDE Filtresi :
Resmimizi 3 boyutlu bloklar veya piramitlere dönüştürür. İletişim Kutusundaki type seçeneğinden blok mu yoksa piramit mi istediğimizi işaretliyebiliriz. Size seçeneği blok veya piramidin taban ebadıdır.2-255 arası değişebilir. Depth seçeneği blok ve piramitlerin yüksekliğidir. 1-255 arası değişir. Eğer bu yükseklikler rastgele olsun derseniz random seçeneğini işaretleyin. Solid Front Faces seçeneği (Sadece blok için) blok yüzeyini bulunduğu resimle değil o bölgenin ortalama rengiyle kaplar. Eğer seçili bir bölgede çalışıyorsanız ve piramitlerin seçili bölge dışına çıkmamasını istiyorsanız Mask Incomplete Blocks seçeneğini işaretliyebilirsiniz.

FIND EDGES Filtresi :

Resmimizi elle ve kurşunkalemle çizilmiş gibi bir şekle sokar. İlginç bir filtre. Ben oldukça sık kullanıyorum. Hiç ummadığınız kadar güzel sonuçlar alınabiliyor.

GLOWING EDGES Filtresi :
Çalışma mantığı find edges ile aynı. Yanlız hem kenar kalınlıklarını ayarlamanıza izin veriyor, hemde parlaklığı (Edge Brightness) ve yumuşaklığı (Smoothness) ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca resmin bazı bölgelerini koyu renk dolduruyor.

SOLARIZE Filtresi :

Resmin pozitifi ile negatifini karıştırır. Bir fotoğrafçılık tekniğinin uygulanmasıdır. Uygun bir resminiz varsa sanat yapabilirsiniz.

TILES Filtresi :
Resminizi iletişim kutusunda verdiğiniz değerlere göre parçalara ayırır.Number of tiles seçeneği satır ve sütunlarda olacak minimum parça sayısıdır. Maximum offset ise her bir parçanın kendi boyunun %si olarak azami kayma mesafesidir. Kaymalardan sonra oluşacak boşluk nasıl doldurulsun ? 4 seçeneğimiz var. Background ve foreground malum..! Inverse Image orjinal resmin renklerini ters çevirir ve doldurur. Unaltered Image seçeneğinde ise altta orjinal resim kalır, parçalar üstünde kayar.

TRACE CONTOUR Filtresi :
Find Edges filtresi gibidir. Yanlız kenar çizgileri daha ince oluyor. Ayrıca geçiş bölgelerini iletişim kutusundaki level seçeneğinden resmin tonlarına göre belirleyebiliyorsunuz. Özellikle seçili bölgelere uygulandığında bazen çok ilginç sonuçlar alınabiliyor.

WIND Filtresi :
Yatay çizgilerle rüzgar efekti yaratır. İletişim kutusunda rüzgarın gücü wind, blast ve stagger seçenekleriyle belirlenir. Soldan veya sağdan rüzgar estirebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart

Filtreler / Texture

Alt 02-06-2007 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Genelde bu filtre grubu resme bir doku ilavesi yapar. Güzel sonuçların alınabileceği enteresan bir gruptur.

CRAQUELURE Filtresi :
Resmin yüzey boyalarını çatlatarak eski bir tablo havası verir. İletişim kutusunda boya çatlaklarının sıklığı, derinliği ve ışık miktarını ayarlayacak seçenekler var.

GRAIN Filtresi :
Resim yüzeyine kum serper. İletişim kutusundan kum miktarını ve tipini seçebilirsiniz. Ayrıca kontrast ayarı da var.

MOSAIC TILES Filtresi :
Resminizi mozaik kaplama haline dönüştürür. İletişim kutusunda kaplama büyüklüğü, kaplama parçaları arasındaki derzlerin (grout) kalınlığı ve ışık miktarını ayarlayabiliyorsunuz.

PATCHWORK Filtresi :
Resminizi legolardan yapılmış bir hale sokar. İletişim kutusunda legoların ebadı ve birbirine bitişikliği ayarlanabiliyor.

STAINED GLASS Filtresi :
Resminizden vitray yapar. İletişim kutusundan vitray parçalarının büyüklüğü, parçalar arasındaki derzin kalınlığı ve ışık yoğunluğu ayarlanabiliyor.

TEXTURIZE Filtresi :
Resminize dokulu bir tuval ilave eder. İletişim kutusundan dokunun diş adım büyüklüğü ve derinliğini ayarlayabildiğiniz gibi ışığın resme vuruş yönünü ve doku çeşidini de seçebiliyorsunuz. İsterseniz kendi hazırladığınız bir dokuyu da ekleyebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart

Filtreler / Other

Alt 02-06-2007 #13
Diğer gruplarda değerlendirilemiyen veya sizin tarafınızdan hazırlanacak filtreler bu grupta toplanmış.

CUSTOM Filtresi :
Kendi filtrenizi tasarlamanız içindir. Aslında çalışma mantığı basit. Resimde kırmızı işaretli hücre her bir pixeldir. Bu alana yazılacak sayı ile o pixelin parlaklık değeri çarpılır. Eğer istenirse bu hücreyi çevreleyen hücrelere de değer verilebilir ve komşu pixellere verilecek parlaklık ayarlanabilir. Bir pixelin parlaklık değeri ile yazdığınız sayı ile çarpılmış değeri toplanır, scale kutusundaki rakama (varsa) bölünür, sonuca offset kutusundaki değer (varsa) eklenir ve en sonunda bulunan değer o pixelin parlaklığıdır. Basit değil mi? Birkaç deneme yapın, kolay olduğunu anlayacaksınız.

DİTHER BOX Filtresi :

Kendi özgün desenlerinizi yaratmak için yapılmış bir filtre. Özellikle doku haritası yapmak için ideal. Ayrıca ek işlemler yapmak kaydıyla resminize desen ilavesi amacıyla da kullanabilirsiniz. İlave renk paleti yükleyebilir, çalışmalarınızı saklayabilirsiniz. Güzel bir yenilik.

HIGHPASS Filtresi :
En sert renk geçiş bölgeleri hariç parlaklıkları kaldırır. Geçiş bölgelerinin genişliği iletişim kutusundan ayarlanabilir.

MAXIMUM Filtresi :

Aydınlık alanları genişletip karanlık alanları daraltır.Aydınlatma alanı iletişim kutusundan ayarlanabilir.

MINIMUM Filtresi :
Maximum filtresinin tam tersidir. Karanlık alan ayarlanabilir.

OFFSET Filtresi :
Resmi x ve y ekseni boyunca kaydırır. İletişim kutusunda kaydırma miktarı ayarı mevcut. Ayrıca kaydırma sonucu oluşan boşlukların doldurulması için seçenekler var.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 15-07-2007 #14
çok sağol kardeş işe yaradı
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 15-07-2007 #15
çok teşekkürler, benim gibi daha az deneyimliler için özellikle çok güzel ve anlaşılır olmuş. eline sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap
aynuriyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aynuriyem

Grafiker / Denizli

Standart
Alt 02-11-2007 #16
Çok Sağol Ya Aradiği Herşeyİ Vermİşsİn
Bu mesajdan alıntı yap
akmans isimli Üye şimdilik offline konumundadır

akmans

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 07-11-2007 #17
teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 03-01-2008 #18
tesekkurler.Ne kadar faydali bilgiler.
Bu mesajdan alıntı yap
_FhR_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_FhR_

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 05-04-2008 #19
sağolasın işime yaradı
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 15-07-2008 #20
tesekkürler..cok iyi acıklanmış.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
rough pastels, poster edges, plastic wrap, paint daubs, ocean ripple, mezzotint, fresco, filtreler, film grain, fade komutunu, fade, dry brush, daubs of paint, cutout, colored pencil, accented edges, shear, sumi e, underpainting

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
CorelDRAW Filtreler mtozer Corel Draw 0 17-03-2008 10:17:39

Kapat
Şifremi Unuttum?