Fiyatlara Dikkat!!!

Graficafe - Fiyatlara Dikkat!!! ...

Cevapla
Fiyatlara Dikkat!!!

Fiyatlara Dikkat!!!

Alt 26-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Red"]Fiyatlara Dikkat!!

1 Ocak 2008 Tarihinden İtibaren KDV Oranlari % 18'den % 8 'e iniyor[/COLOR]

Yılbaşından itibaren, sade, kolalı ve meyveli gazozların, fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Yalnızca bunlar değil; lokanta, kebapçı, pastane, kafeterya, kıraathane, otel ve motellerde de fiyatların düşmesi gerekiyor.

[COLOR="Red"]Neden mi?[/COLOR]
[COLOR="Red"]
Nedeni belli;[/COLOR] bunlarda yüzde 18 olan KDV oranı, yüzde 8’e indi de onun için...

Ödediğimiz sade, kolalı ve meyveli gazoz parasının içinde, yüzde 18’de KDV vardı. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, bunların KDV oranı 10 puan indirilip, yüzde 8 olarak uygulanacak.

Böyle olunca, kolalı ve meyveli gazozların fiyatının da indirilmesi gerekiyor.
[COLOR="Red"]
PASTANE, LOKANTA VE KAFETERYA[/COLOR]

[COLOR="Red"]1 Ocak 2008 [/COLOR]tarihinden itibaren, pastanelerin KDV oranı da [COLOR="Red"]yüzde 18’den yüzde 8’e [/COLOR]iniyor. Pastaneden pasta, kek, kurabiye vs. alırken, ödediğiniz paranın içinde yüzde 18’de KDV vardı. Bu KDV, yılbaşından itibaren, yüzde 8’e düşecek. Böyle olunca, pastanelerin de sattıkları ürünlerin fiyatını, yılbaşından itibaren aşağı çekmeleri gerekiyor.

Bitmedi, lokanta, içkili lokanta, kebapçı, ayakta yemek yenen yerler, yemeği pakette satan yerler, yemek şirketleri ve kafeteryalarda da 1 Ocak 2008’den itibaren, KDV oranı, yüzde 18’den yüzde 8’e iniyor. Buradaki 10 puanlık indirimin de fiyatlara yansıması gerekiyor [COLOR="Red"](Bu gibi yerlerde verilen hizmetlerin, alkollü içeceklere isabet eden kısmı yüzde 18 oranında vergilendirilecek. Örneğin içkili lokantada verilen hizmetlerde, alkollü içki bedeli fatura ya da fişte ayrıca gösterilip yüzde 18 KDV hesaplanacak. Diğer yiyecek, içecek ve servis hizmetleri için yüzde 8 KDV hesaplanacak).[/COLOR]

[COLOR="Red"]Devam ediyoruz;[/COLOR] kır bahçesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathanelerin yüzde 18 olan KDV’si de yüzde 8’e iniyor.

Öte yandan gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane gibi yerlerde verilen hizmetlerde, herhangi bir oran indirimi yapılmadığından, buralarda yüzde 18 KDV oranı uygulanmaya devam edilecek.
[COLOR="Red"]
OTEL, MOTEL TATİLKÖYÜ[/COLOR]

[COLOR="Red"]1 Ocak 2008[/COLOR] tarihinden itibaren; otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan [COLOR="Red"]"geceleme hizmeti" [/COLOR]bedelinin de [COLOR="Red"]KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e [/COLOR]iniyor.

[COLOR="Red"]Her şey dahil fiyat uygulanan konaklama yerlerinde[/COLOR] de KDV oranı yüzde 8’e iniyor. Ancak, konaklama tesislerinde, geceleme hizmetinin dışında ayrıca yemek, eğlence spor, ütü, kuru temizleme gibi hizmetlerin verilmesi ve bu hizmetlerin ayrıca faturalandırılması durumunda, KDV oranı bu hizmetler için yüzde 18 olarak uygulanacak.

[COLOR="Red"]UYANIK DONDURMACI[/COLOR]

KDV oranlarının bir kısmı, [COLOR="Red"]1 Haziran 2007 [/COLOR]tarihinden itibaren, [COLOR="Red"]yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmişti.[/COLOR] Ancak, bu indirimi öğrenen dondurma üreticilerinin çoğu, [COLOR="Red"]10 puanlık KDV indirimi yürürlüğe girmeden önce, dondurma satış fiyatlarını, yüzde 10 artırmışlardı.[/COLOR]

Böyle olunca, vatandaşa yansıması gereken KDV indirimi, dondurma üreticilerinin cebine gitmişti.

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, kolalı içkiler, lokanta, kafeterya ve pastaneler ile otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde, yüzde 18 olan KDV oranı, yüzde 8’e inecek.

[COLOR="Red"]Şimdiden dikkat edin,[/COLOR] dondurmacılar gibi, sade, kolalı ve meyveli gazoz satanlar ya da pastaneler, yılbaşından itibaren, yüzde 10 zam yapıp, vatandaşa yansıtılması gereken KDV’deki 10 puanlık indirimi cebe atmasınlar...

[COLOR="Silver"]Hürriyet/ Şükrü Kızılot[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 27-12-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bilgilendirdigin icin saolasin.
Bu mesajdan alıntı yap
suleymankkoklu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

suleymankkoklu(39)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 22-05-2008 #3
hürrem
aylar önce yaptığın bu uyarılara rağmen yeteri derecede bir indirimle karşılaşmadık. Ayrıca son zamlar ile yapılan indirimler devede kulak gibi oldu.
nolacak bu ülkenin hali? Kaderimiz mi?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
fiyat dikkat kdv

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
dikkat köpek var :))) _PuNkDeSigN_ Resim 38 06-05-2011 23:04:02
Googkle.com dikkat hemera Google 25 08-03-2011 15:01:55
İllüziyon (gözlerinize dikkat) kasta095 Diğerleri 7 18-05-2008 16:39:01
Pringles Dikkat Yakar :) andy warhol Graficafe 2 02-04-2008 10:20:39
Dikkat Ben Geldim Yetkin Hoşgeldiniz 3 12-12-2007 13:27:22

Kapat
Şifremi Unuttum?