Flash belleklerden gelen virüsler

Yazılım Rehberi - Flash belleklerden gelen virüsler ...

vektör isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vektör

Grafiker / Konya

Alt 16-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İşimiz gereği farklı yerlerden gelen flash bellekleri kullanıyoruz. Belleklerden gelen virüs ya da trojenlerle başımız dertte. Antivirüsler bunları temizlemekte yetersiz kalıyor.

Flash belleklere winrar üzerinden baktığımız zaman bunları görüp elle temizliyorum. Ama makinaya bulaştığı için köklü bi çözüm olmuyor tekrar geliyorlar.

Sizin çözümünüz nedir, nasıl bi yol izliyorsunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

hengame isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hengame

<google>:)</google>

Bilg. Teknikeri / Bursa

Alt 16-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
flash bellekte biçimlendirdiğiniz kalan bir virüs var bundanmı bahsediyorsunuz flash bellek in sistem dosyalarına bulaşmıştır. biçimlendirseniz bile gitmez hangi dosyaya bulaşmıs ise dosya adını ve virüs ismini söylerseniz yardımcı olabilirim.
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-10-2008 #3
Benim çözümüm anti-flashbellek kullanımı Flash belleklerden gelen virüsler
Başka bir bilgisayardan mümkün olduğunca güvenli olmadığını düşündüğüm veriyi almamaya gayret ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

vektör

Grafiker / Konya

Alt 16-10-2008 #4
sisteme bulaştığı için biçimlendirmeden sonra tekrar ediyor. şuan isim veremiyeceğim ama gizli dosya şeklinde .cmd dosyaları.

sistemden bu virüsleri temizlesek bile başka makinadan gelen virüslü flashlar için ne yapılabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(31)

Grafiker / İzmir

Alt 16-10-2008 #5
Aynı problem bende de var ama artık antivirüs bile kullanmıyorum. Nasılsa işime yaramıyorlar.
Bu konunun açıldığı iyi olmuş. Birkaç ince ayrıntıyı sizinle paylaşayım bi nebze işiniz kolaylaşmış olur.

öncelikle gizli dosyaları gösterme seçeneğini aktif yapıyoruz.
yine klasör seçeneklerinde (gizli dosyaların görünmesini aktifleştirdiğimiz yerde)
"Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle (Önerilen)" diye bir bölüm bulunur.
bunun başındaki işareti kaldırdığımızda bilgisayarınızdaki bütün gizli dosyalar gözükecektir.

Bilmeyenler denemesinler arkadaşlar. İleri düzey kullanıcılar için bir seçenektir. C: sürücüsüne girdiğinizde 10 - 12 kadar gizli İşletim Sistemi Dosyası bulunur. Bunlardan bir tanesini silmeniz bilgisayarınız birdaha açılmamasına sebep olacaktır.

Sıra geldi flash belleğinize girmeye.

Bilgisayarınıza bir flash bellek bağladığınızda bilgisayar bunu anlar ve size yardımcı bir pencere açar.
"Resimleri aç - Videoları izlet - Dosyaları görüntüle" gibi. Bu pencereyi "İptal" diyerek geçiyorsunuz.
Daha sonra "Bilgisayarım"ı açın ve adres satırına flash diskinize atanmış olan harfi yazın. Örneğin;
F: - G: - H: ve "Enter" tuşuna basın.

Flash belleğinizi çift tıklayarak açarsanız gizli dosyaları göstermeniz hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü flash belleğin içinde bulunan dosyalar Flash diskinizin açıldığı sırada aktif olurlar. Bütün virüslü flash disklerde "Autorun" diye bir dosya olur. Flasha çift tıklandığı anda virüsün çalışmasını bu dosya sağlar.
Flash belleğimizi açtık..

Artık bundan sonrası sizin bilginize kalmış. Öncelikle gördüğünüz bütün gizli dosyaları silmenizi öneririm. Tabi silmeden önce sahibinden onay almanızı tavsiye ederim.
(Bu arada o gördüğünüz gizli dosyalar tamamiyle virüstür. Bunu da flash diskin sahibine söyleyin. Eğlenceli oluyorFlash belleklerden gelen virüsler )

Bu arada ben yine uzattım konuyu arkadaşlar kusura bakmayın. Herkes anlasın diye elimden geldiği kadar ayrıntılı yazmaya çalışıyorum. Umarım kaş yaparken göz çıkarmamışımdır ve daha fazla kafanız karışmamıştır.
Bi hatam varsa düzeltin arkadaşlar. İyi çalışmalar diliyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-10-2008 #6
sisteme bulaştığı için biçimlendirmeden sonra tekrar ediyor. şuan isim veremiyeceğim ama gizli dosya şeklinde .cmd dosyaları.

sistemden bu virüsleri temizlesek bile başka makinadan gelen virüslü flashlar için ne yapılabilir.
Bildiğim kadarıyla virüslü dosya tıklanıp içi açılmadığı müddetçe bilgisayarınıza bulaşmaz.Bilgisayarınıza taktıktan sonra hiçbir dosyayı açmadan güncel ve iyi bir bir anti-virüs programında taratın.Başka makinadan gelebilecek virüslere karşı korunmanın en iyi yolu bu olsa gerek diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

vektör

Grafiker / Konya

Alt 16-10-2008 #7
Aynı problem bende de var ama artık antivirüs bile kullanmıyorum. Nasılsa işime yaramıyorlar.
Bu konunun açıldığı iyi olmuş. Birkaç ince ayrıntıyı sizinle paylaşayım bi nebze işiniz kolaylaşmış olur.

öncelikle gizli dosyaları gösterme seçeneğini aktif yapıyoruz.
yine klasör seçeneklerinde (gizli dosyaların görünmesini aktifleştirdiğimiz yerde)
"Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle (Önerilen)" diye bir bölüm bulunur.
bunun başındaki işareti kaldırdığımızda bilgisayarınızdaki bütün gizli dosyalar gözükecektir.

Bilmeyenler denemesinler arkadaşlar. İleri düzey kullanıcılar için bir seçenektir. C: sürücüsüne girdiğinizde 10 - 12 kadar gizli İşletim Sistemi Dosyası bulunur. Bunlardan bir tanesini silmeniz bilgisayarınız birdaha açılmamasına sebep olacaktır.

Sıra geldi flash belleğinize girmeye.

Bilgisayarınıza bir flash bellek bağladığınızda bilgisayar bunu anlar ve size yardımcı bir pencere açar.
"Resimleri aç - Videoları izlet - Dosyaları görüntüle" gibi. Bu pencereyi "İptal" diyerek geçiyorsunuz.
Daha sonra "Bilgisayarım"ı açın ve adres satırına flash diskinize atanmış olan harfi yazın. Örneğin;
F: - G: - H: ve "Enter" tuşuna basın.

Flash belleğinizi çift tıklayarak açarsanız gizli dosyaları göstermeniz hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü flash belleğin içinde bulunan dosyalar Flash diskinizin açıldığı sırada aktif olurlar. Bütün virüslü flash disklerde "Autorun" diye bir dosya olur. Flasha çift tıklandığı anda virüsün çalışmasını bu dosya sağlar.
Flash belleğimizi açtık..

Artık bundan sonrası sizin bilginize kalmış. Öncelikle gördüğünüz bütün gizli dosyaları silmenizi öneririm. Tabi silmeden önce sahibinden onay almanızı tavsiye ederim.
(Bu arada o gördüğünüz gizli dosyalar tamamiyle virüstür. Bunu da flash diskin sahibine söyleyin. Eğlenceli oluyorFlash belleklerden gelen virüsler )

Bu arada ben yine uzattım konuyu arkadaşlar kusura bakmayın. Herkes anlasın diye elimden geldiği kadar ayrıntılı yazmaya çalışıyorum. Umarım kaş yaparken göz çıkarmamışımdır ve daha fazla kafanız karışmamıştır.
Bi hatam varsa düzeltin arkadaşlar. İyi çalışmalar diliyorum..
teşekkürler faydalı olacak.

sisteme bulaşan bu tür virüsler için öneriniz var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(31)

Grafiker / İzmir

Alt 16-10-2008 #8
Bazı zamanlarda "Sistem Geri Yükleme" işe yrayabiliyor aklınızda bulunsun..

Ya da bu kadar yazıyı okumak yerine patronunuza 30 - 40 YTL verdirip lisanslı ve kendini sürekli güncelleyen bir antivirüs yazılımına sahip olabilirsiniz Flash belleklerden gelen virüsler Bu da bir alternatif..
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 16-10-2008 #9
evet sıstem gerı yukleme kesınlıkle ıse yarıyor benım favorı cozumum
Bu mesajdan alıntı yap
_EGE_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_EGE_

Grafiker / İzmir

Alt 24-10-2008 #10
Selamlar Öncelikler Bilgiler İçin TEŞEKKÜR EDERİM. Bana flash bellekten bulaşan amvo.exe ve kavo.exe isimli bi virüs yüzünden bütün arşivimi yokettim f disk yaptım yine işe yaramadı bi çöüzm lütfen? Ayrıca Silinen dosyalar geri geliyormuş ama nasıl?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
belleklerden, flash, gelen, virusler, virüsler