FLEXO baskı Hakkında

Baskı Öncesi - FLEXO baskı Hakkında ...

FLEXO baskı Hakkında
Hakan Emen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hakan Emen

Hiç Biri / Bursa

FLEXO baskı Hakkında

Alt 02-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Flexo baskı tekniğini burada anlatmak isterim ama biraz derin bir konu kısaca özet geçicem...

Flexo ile ilgili sorusu olanlara yardımcı olmayada çalışıcam... merak ettiklerinizi yazın.

Flexo Baskı, Ofset baskıdan tamamen farklıdır..
Çogunuz biliyorsunuzdur yada duymuşsunuzdur Flexo baskının en önemli özelliği kağıt haricinde de naylon ve şeffaf malzemeler üzerine baskı Yapabilmesidir.

Flexo Ayrıca Bobin baskı yaparak çalışmaktadır. yani Ofsette Buna Web baskı deniyor.

Flexo baskı sırasında boyayı malzemeye aktarma yoluyla çalışmaktadır..

Flexo Baskı, Ofset baskı tekniğiyle kıyaslanmayacak kadar zor bir hazırlık istemektedir.

1 - Renk ayrımı farklı yapılmaktadır (tramlı işlerde kesinlikle Beyaz alanlara 0,2 Tram verilmesi gerekmektedir aksi taktirde Baskıya geçildiğinde tramlarda kopmalar olur.)

2- Tram Açıları Ofset baskıya göre farklı açılarda olup minumun Tram yoğunluğu 60 lık yada 54 lük olmalıdır. Yani tram yoğunluğu (70 lik veya 80 lik lpi olmamalıdır.) Aksihalde Çamurgibi baskı yapılır.

3- Baskıya hazır halen gelen Grafik çalışmaları Kesinlikle Flexo Baskıya uygun olacak şekilde çalışılmalı yada tekrardan düzenlenmelidir. (Özellikle Photoshop resimleri ve geçişlerdeki bindirmeler düşünülmelidir.)

4- Flexo baskının zor olmasının en belirgin özelliği 7-8 renk baskı yapılmasıdır. (Hani Bilirsiniz Şu çocuk bezleri ambalajları üzerinde bebek olanlar işte o baskılar 7-8 renk olarak basılmaktadır.) yani kısacası flexo baskıda pantone renklerle çok fazla içli dışlı olunur.

5- Flexo baskıda baskı sırasında Ofsetteki gibi kırmızıyı biraz düş, maviyi biraz arttır gibi olaylar biraz zahmetlidir....(Anilox Merdaneler bulunmaktadır bu merdaneler değişerek boya yoğunluğu ayarlanır..)

6- Yapışkan yüzeyli malzemelere baskı yapılacaksa (Çıkartma Etiket) Kesinlikle Baskı testi yapılmalıdır ve Yapışkanlı yüzeye baskı yapılacaksa Yapışacak yüzeylerde test edildikten sonra baskıya geçilmelidir.) Aksihalde ciddi zararlar söz konusu, Etiket 1 gün zımba gibi yapışır ama 2. gün kendiliğinden yapıştığı yerden düşer.... garip ama gerçek!

7-Flexo baskı yapacak personelin kesinlikle bilinçli olması gerekmektedir...

8-Flexo Baskı ile uğraşan grafikerlerin işi çok zordur...inanın ama çok zor.. iğne ile kuyu kazmak gibi ve en ufacık sorun bile onlara bağlıdır.

ŞUNU KESİNLİKLE UNUTMAYIN, FLEXO BASKI KALİTESİNİN ARTMASI TAMAMEN BASKI ÖNCESİ HAZIRLIĞININ İYİ YAPILMASINADA SAKLIDIR, BURADA UYGULAMACI GRAFIKER ARKADAŞLARA ÇOK İŞ DÜŞMEKTEDİR.

Hakan Emen
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

evren diril isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evren diril

Fotoğrafçı / Ankara

Alt 09-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
emeğinize sağlık teşşekürler abi.Sizler gibi bilinçli ve duyarlı arkadaşalar sayesinde bizlerde önümüzü görmeye başladık yavaş yavaş.kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-01-2008 #3
harikalar yaratmışın bunun üstüne senin bir sözün vardı bana bi pazar balık rakı yaparız diye bu pazar yukardayım ona göre balık dehilde et rakı yaparız
Bu mesajdan alıntı yap
serigraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serigraf

Grafiker / İzmir

Alt 23-01-2008 #4
mrb, ben zeynep forma birz önce üye oldum, serigrafi bölümü öğrencisiyım, kendime internette staj yeri ararken keşfettim burayı belki bi yararı olur,bişeyler öğrenebilirim diye düşündüm
Bu mesajdan alıntı yap

Hakan Emen

Hiç Biri / Bursa

Hoşgeldin...

Alt 23-01-2008 #5
mrb, ben zeynep forma birz önce üye oldum, serigrafi bölümü öğrencisiyım, kendime internette staj yeri ararken keşfettim burayı belki bi yararı olur,bişeyler öğrenebilirim diye düşündüm

Hoşgeldin zeynep... sormak istediğin yada kafana takılan herşeyi sorabilirsin... sana mesleki hayatında bilgi dolu başarılar...
Bu mesajdan alıntı yap
IV.Murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

IV.Murat

Grafiker / Antalya

Alt 23-01-2008 #6
Hoşgeldin zeynep... sormak istediğin yada kafana takılan herşeyi sorabilirsin... sana mesleki hayatında bilgi dolu başarılar...
Ben bir şey merak ediyorum. Ekmek konulan poşetler sanırım yağlı kraft kağıdı tam adı nedir. Böyle bir iş baskısında hiç çalıştınmı yada tecrüben varmı ?. Bu kağıdın fiyatı nedir. Örnek 10000 adet yaptırmak istersek maliyeti ne olur. Bu konuda bilgin var ve ben aydınlatırsan sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap

Hakan Emen

Hiç Biri / Bursa

Yağlı kağıt..

Alt 23-01-2008 #7
Ben bir şey merak ediyorum. Ekmek konulan poşetler sanırım yağlı kraft kağıdı tam adı nedir. Böyle bir iş baskısında hiç çalıştınmı yada tecrüben varmı ?. Bu kağıdın fiyatı nedir. Örnek 10000 adet yaptırmak istersek maliyeti ne olur. Bu konuda bilgin var ve ben aydınlatırsan sevinirim
Bu söz ettiğiniz kağıdın adı ülkemizde (ŞAMUA) olarak bilinir çok özel bir kağıt (İTHAL) ve tabaka olarak değil kilo ile satılmakta basılacak olan ölçü nedir yazmamışsınız ama .....
Size yardımcı olması için şöyle yapalım....
kilosu 2 milyon civarında ve bobin olarak satılmakta ve bobin eni değişik ebatlarda bulunuyor... yani isterseniz bu bobini istediğiniz ebatlarda kestire bilirsiniz Mesela 70x100 sanırım bu bilgi size yardımcı olur... 10000 adet fiyatınıda aşağı yukarı buradan çıkartabilirsiniz.. baskı maliyetinide ekleyerek... kolay gelsin..
Bu mesajdan alıntı yap
yako isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yako

Grafiker / İzmir

Alt 24-01-2008 #8
1 - Renk ayrımı farklı yapılmaktadır (tramlı işlerde kesinlikle Beyaz alanlara 0,2 Tram verilmesi gerekmektedir aksi taktirde Baskıya geçildiğinde tramlarda kopmalar olur.)

2- Tram Açıları Ofset baskıya göre farklı açılarda olup minumun Tram yoğunluğu 60 lık yada 54 lük olmalıdır. Yani tram yoğunluğu (70 lik veya 80 lik lpi olmamalıdır.) Aksihalde Çamurgibi baskı yapılır. ( Hakan Emen'den Alintidir)

yako bilgi:

Kardesim umarim yanlis anlamazsin bilginin dogru yayinlanmasi adina düzletmek isterim bu iki maddeyi...

1- Beyaza çok nadir geçis verilir oda üstüne basacak renklerde degradede eriyen birzemin varsa yapilir. Genel olarakta %2 oraninda kopartiriz alt noktasini ve düsük anilox kullanarak hem erimenin hemde %100 olan kismin iyi cikmasini saglariz.
Ve unutulmamasi gereken en önemli unsur kısmadır beyaz için flexible baskida makinasina göre degisir ama ben soloflex için 0.3mm kısma veriyorum arkadaslar. Kisma dedigimizde sudur ... Beyazin üzerine basacak renklerden söyledigimiz oranda herbir tarafindan küçük olmasidir.
2- Bu maddeki bilgilerin dogru kisimlari var ama netlestirmek gerek yeni baslayanlar için... hakan kardesimin de dedigi gibi tram yogunluklari yani lpi degerleri farklidir ofsetle... ofsette nedir? 70-80 tramdir. flexoda nedir peki? 24 ila 54 trama kadar çikar bu deger. Ha bu artamazmi artar ama hakan da konusunda bahsettigi gibi uygun aniloxlar olmalidir ki örnegin 54 tram için 270 lik anilox olmalidir. Bunu nasil buluyoruz hesaplari var ama kisaca diyebilirim ki aniloxu belirlemek için mevcut tramla x5 yapmalisiniz ve anilox karsinizda. Ancak traminizla elinizdeki anilox uyusmadigi taktirde vay baskinin haline iste ozaman hakan kardesimin dedigi gibi ya camur gibi cikar yadasi yok kötü olur calisma iyi baski alabilmek için üzerinde tramlari bile yedirirsin forse vermekten. hakan emen arkadasima tekrar bu konuyu actigi icin tesekkür eder konusunda herzaman kendisiyle beraber oldugumu söylemek isterim.
Bu mesajdan alıntı yap

Hakan Emen

Hiç Biri / Bursa

Alt 24-01-2008 #9
teşekkurler yako..! sende biliyorsun biraz derin konular burada anlatmakla bitmez.. ama soru cevap olarak yardımcı oluruz tahmin ediyorum.. konuya katıldığın için saol... iyi çalışmalar..
Bu mesajdan alıntı yap
yako isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yako

Grafiker / İzmir

Alt 24-01-2008 #10
sanada iyi calismalar kardesim herzaman grafikerler net sitemiz acik önümde isimi yaparken dahi... bana 09:00 18:00 arasinda ulasabilirsiniz saygilarimlaFLEXO baskı Hakkında
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Tags
baski, baskı, flexo, flexo hakan emen, hakkinda, hakkında