Format Nasıl Atılır

Windows - Format Nasıl Atılır ...

Format Nasıl Atılır

Format Nasıl Atılır

Alt 03-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[FONT=Trebuchet MS]Pc' ye format mı atılması gerekiyor ve zorlandınız mı?[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]Buyrun başlıyoruz...[/FONT]
Format Nasıl Atılır

[FONT=Trebuchet MS]Windows XP Home ve Professional versiyonlarının [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Windows XP [COLOR=darkred] cd[/COLOR]-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Not: Bilgisayar açılırken çıkan [COLOR=darkred] ekran[/COLOR] sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Bu değişkendir.[/FONT]
Format Nasıl Atılır

[FONT=Trebuchet MS]Sonra [COLOR=darkred] bilgi[/COLOR]sayarımızın Del F2 F12 vs. tuşlarından birine basıp Bios Setup [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] menüsüne giriyoruz.(Bios Setupa girmek normalde del tuşu ile yapılır [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] ama bu da değişkendir. [COLOR=#cc0000]ikinci sayfada iki [COLOR=darkred] resim[/COLOR]li 2 bios [/COLOR][/FONT]
[FONT=Trebuchet MS][COLOR=#cc0000] örneği verdim ordan bakabilirsiniz.)[/COLOR]Girme amacımız bilgisayarımıza [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] takacağımız Windows kurulum cd sinin Boot olmasını sağlamaktır.Bios Setup [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] menüsüne girdiğimiz de çıkan menülerden Boot yazanı bulun [COLOR=darkred] için[/COLOR]deki 1.device [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] olan kısmı cd rom olarak + - tuşları ile değiştirin.sonra F10 ve Y ye basıp [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] re-start başlasın.Dediğim gibi [COLOR=darkred] sistem[/COLOR]imizi ilk açılış menüsünde del f2 f10 f12 [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] vs. gibi tuşlardan biri ile açıp biosa girdikten sonra içinden boot menüsünü [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] buluyoruz.size bir adet örnek bios menüsü veriyorum.her bios değişkendir. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] benim en çok karşılaştığınız budur.bir çoğunuzda bunu kullanırsınız!içinde [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] boot menüsünü bulup cd rom u 1.kullanılabilen ön yükleme merkezi haline [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] getirip harddiskinizi okumasını 2.kullanılabilen haline getireceğiz.böylece boot [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] olan cd rom içindeki cd önyüklemeyi başlatacak ve format başlayacak.[/FONT][COLOR=#990000] [FONT=Trebuchet MS]Bios örneği anasayfası ve gitmemiz [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#990000][FONT=Trebuchet MS] gereken yer kırmızı ile belirtildi.[/FONT][/COLOR]

Format Nasıl Atılır

[FONT=Trebuchet MS]

Boot kısmı

[/FONT]

Format Nasıl Atılır

[FONT=Trebuchet MS] re-start yapınca önyükleme için bir tuşa basın... [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] etmeye çalışacaktır. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...[/FONT]
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranıFormat Nasıl Atılır/FONT]

Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

ENTER tuşuna basarak devam edersek: [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] basarak geçelim. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

[/FONT]
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

Burası formatın en önemli kısımlarından biridir. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Bu bölümde Hdd (harddisk) nizi biçimlendirme ve bölme yapacağız.Yukardaki [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] resimde yapmanız gereken iki seçenek var [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] ya c yi formatlar üzerine kurarsınız varsa d sürücünüzü de yeniden [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] biçimlendiririsiniz!yada biçimlendirmessiniz size kalmış. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] yada de sürücünüz yoksa c yi silmek ve c-d yapmak için bölümlendirirsiniz. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] bu menüde eğer menüyü iyi okur sanız zaten kolaydır. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] amaç bölümü veya bölümleri sıfırlayıp yenilemektir. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] (bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).Bu kısmı Baştan almak [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] gerekirse bu bölüme geldiğinizde C varsa D varsa hatta E F bile olabilir.bu bölümlerin [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] amacı C de Windows sistem dosyaları biriktirilir.D E F gibi bölümlerde özel dosyalarınızı [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] korumak ve format C bölümüne atılacağı için bilgilerinizi kaybetmemenizi sağlamak [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] adına ayırma işlemi olur.Böylece D de format olmadığı için bilgiler kaybolmaz.C varsa [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] üzerine ok tuşu ile gelin D ye basın Enter diyin L diyin bölüm sıfırlanır.D varsa ve onuda [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] sıfırlamak isterseniz D + Enter + L tuşuna basarak sıfırlayın.karşınıza çıkan bölümlenmemiş [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] alanı bölümlemek için C ye basıp harddiskinizin kapasitesine göre bütün diski bölümlendirin. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Yada C ye direk Windowsu kurun.2 ye ayırmak isterseniz böldüğünüz C nin mb mesela 80 lik [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] bir hdd için 15 i geçmesine gerek yok.ona 15000 değeri yazdıktan sonra geri kalan [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] bölümlenmemiş alan kısmına tekrar C ye basıp D bölümünü oluşturun değer olarak yazan [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] kısma Enter diyin 7-8 mb bi kısım kalır bu normaldir.kalan kısım bölümlenmez. Format Nasıl Atılır [/FONT]

[FONT=Trebuchet MS] Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor[/FONT].

Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] bilgiler de korunmuş olur. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS. [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] (ntfs tavsiyemdir.) [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] şimdi diske format çekiyoruz.[/FONT]

Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyorFormat Nasıl Atılır/FONT]

Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]

Ve sistem yeniden açılacak...:

[/FONT]
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 03-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
[FONT=Trebuchet MS]Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] salep işte ne varsa.... Format Nasıl Atılır [/FONT]
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] seçmemiz gerekiyor. [/FONT]
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] ismini yazınFormat Nasıl Atılır/FONT]
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde- [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] kutusunda yazıyor) sonra sırayla resimlere bakın[/FONT]
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]bu kısma görünmesini istediğiniz adı yazın.(ingilizce karakter [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] olmalı imla içermemeli)[/FONT]
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır
[FONT=Trebuchet MS]restartFormat Nasıl Atılır/FONT]
Format Nasıl Atılır
Format Nasıl Atılır

[COLOR=#006699][FONT=Trebuchet MS]Evet artık hazır Format Nasıl Atılır
[/FONT][/COLOR]

[COLOR="Silver"]Alıntıdır...[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-01-2008 #3
benim cd rom bozuk boyle baska bi aygittan felan atabilirmiyim acaba
Bu mesajdan alıntı yap
matri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

matri(47)

Yrd. Grafiker / İzmir

Alt 03-01-2008 #4
farkli bir hdd cd rom kablolarina baglayarak yapabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
ersdal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ersdal

Webmaster / Gaziantep

Alt 15-02-2008 #5
Süper olmuş Allah var Bilmeyenler Bi Bakışda kendileride artık windows kurarlar ama Bazıları Para Vermeye Çok meraklı Benim Bir müşterem Rekor kıracak En son 1 günde windws kurduruyor ya Çocuk bukadar Oynarmı Her yeri ile oynuyor
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-02-2008 #6
Güzel olmuş.Ama her bilgisayarın bios ayarı aynı değildirki.Genel mantık böyle ama son çıkan anakartlar biraz daha uçmuş.Güzel bilgi yapmışsın.Ellerine sağlık Hürrem.
Bu mesajdan alıntı yap
N/A7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A7(33)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 31-03-2008 #7
benim pc de çok virüs var şimdi bunu gördüğüm iyi oldu ilk resimden itibaren dediğin işlemleri yapmaya başlıyorum bakalım atabilecekmiyim Format Nasıl AtılırDFormat Nasıl Atılır
Bu mesajdan alıntı yap
N/A6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A6(38)

Alt 01-04-2008 #8
Grafikerlerin bilgisayarları ayda bir format görür Karışık çalışmadan, sitelerden dosya indirmeden. Benim masa üstünde bazen yer dahi kalmıyor. Dağınık çalışmadan. Bilgisayarda ki masa üstü yedekleri , masaüstü yedek, masa son, masan enson destop, gibi... çok önemli diye hepsini saklamışım, bazen dosya lazım oluyor ama bulamıyorumFormat Nasıl Atılır Bilgileriniz için Teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
twinblade isimli Üye şimdilik offline konumundadır

twinblade

Grafiker / Ankara

Alt 01-04-2008 #9
emeklerine sağlık hürrem arkadaşım. ama ntfs veya fat özellikleri ne demek?
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
format atmak