Fotoğraf Kağıtları ve Kağıt Boyutları

Fotoğrafçılık - Fotoğraf Kağıtları ve Kağıt Boyutları ...

Cevapla
Fotoğraf Kağıtları ve Kağıt Boyutları
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart

Fotoğraf Kağıtları ve Kağıt Boyutları

Alt 05-01-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

FOTOĞRAF KAĞITLARI

Fotoğraf kağıdının niteliğini belirleyen başlıca dört özellik vardır.

1. Duyarkatta Kullanılan Gümüş Tuzları Ve Bunların Oranları
2. Duyarkatın Kontrastı
3. Kağıt Yüzeyinin Yapısı
4. Kağıt Tabanının Cinsi

Duyarkatta kullanılan gümüş tuzunun cinsi, fotoğraf kağıdının hız, kontrast, görüntü niteliği ve rengi gibi bir çok özelliğini doğrudan etkiler.

Fotoğraf kağıdının kontrastı, geliştirici türü ve süresi ile oynayarak değiştirilebilirse de, bu değişim, filmlerde olduğunun aksine, çok dar bir aralıkta gerçekleştirilebilir. Bu nedenle fotoğraf kağıtları 0-5 arasında değişen kontrast derecelerinde yapılırlar. Numara büyüdükçe kontrast da artar.

Değişken kontrastlı kağıtlarda ise, ışık kaynağının rengi değiştirilerek aynı kağıtta bütün kontrast dereceleri elde edilebilir. Bu da, kağıt emülsiyonuna yeşil ışınlara duyarlı ikinci bir emülsiyon katının ilavesiyle sağlanmıştır. Bu suretle bir kat emülsiyonun renk duyarlılığı olmamasına karşılık diğer kat, spektrumun yeşil renkli ışınlarına karşı duyarlıdır. Baskı sırasında basit bir filtrasyonla sağlanan bu özellik, farklı kontrastta bir çok kağıt bulundurma külfetini ortadan kaldırır. Bu kağıtlara, herhangi bir filtre kullanılmadan baskı yapıldığında bu
kağıtların kontrast derecesi normal olarak 2’dir. Kodak Polycontrast, Ilford Multigrade ve Forte Polygrade bu tür kağıtlara örnek verilebilir.

Çok kontrastlı fotoğraf kağıtları genellikle 1'den 5'e kadar derecelendirilmiş filtrelerle birlikte kullanılmaktadır. Örneğin; 3 no.lu filtrenin kullanımı, karta 3 numara kontrast değerini verir. İki filtrenin üst üste aynı anda kullanımı da filtrelerin toplam değeri (Örneğin; 3+2=5 ) kadar kontrastlık sağlamaktadır. Burada bilinmesi gereken bir diğer özellik de her üretici firmanın kendi filtrasyon çeşitlerini yapıyor olduğudur. Yani edinmiş olduğunuz Kodak Filtre Seti Ilford kartlar için üzerinde yazan kontraslık değerinden farklı bir değer verecektir. Doğru değerleri bulmak için bir kaç deneme yapmak faydalı olacaktır. Bu kağıtların yararlarından bazıları şöyle sıralanabilir; fotoğrafçı aynı boyutlarda farklı kontrastlık numaralarında kağıt stoklamaz. Ayrıca baskı kalitesi konusunda getirdiği önemli ve olumlu bir değişiklik ise, aynı kağıdın üzerine farklı filtreler ile pozlama yapılabilir. Örneğin; bir görüntünün bir bölgesi 3 no.lu filtre ile pozlandırılırken, aynı görüntünün bir başka bölümü de 1 no.lu filtre ile pozlandırılabilir. Bu diğer fotoğraf kağıtları ile mümkün değildir.

Fotograf kağıtları, farklı yüzey dokularına sahiptir. Parlak yüzeyler gölge ayrıntılarını daha iyi verirler ve doygun bir siyahla çalışma şansı vardır. Mat ve yarı mat yüzeyler, daha yumuşak ton geçişleri oluşturmaları nedeniyle iri grenli ya da keskinliği düşük negatifler için daha uygundurlar. Mat yüzeyler üzerinde pastel, anilin ya da ekolin boyalarla çalışılabilir.

Kağıt tabanının rengi, kalınlığı ya da cinsi de farklılıklar gösterir. En çok kullanılan beyaz tabanın dışında fildişi, krem, mavi, kırmızı gibi renkler de olabilirler.

Resin kaplı (RC) veya Polietilen (PE) kağıtlar günümüzde en çok kullanılan taban sınıfını oluştururlar. Her iki yüzeyden sentetik bir organik polimerle kaplanan bu kağıtlar, sağladıkları su yalıtkanlığı nedeniyle banyo ve yıkama sürelerinin kısaltılabilmesine olanak sağlarlar. Örneğin son durulama süresi, karton tabanlı dediğimiz barit (baryum sülfat) kaplı kağıtlar için 30 ila 45 dakika iken, RC veya PE kağıtlarda bu süre 2 ila 4 dakikadır. Yıkama suyundan ve zamandan yapılan tasarrufun yanı sıra, çabuk kurumaları ve kuruduktan sonra yüzeylerinin düzgün oluşu da başlıca avantajları arasındadır. Bu kağıtları kuruturken, fazla suyunu nemli ve yumuşak (toz bırakmayan) bir bezle sildikten sonra düz bir yere kendi kendine kurumaya bırakın. Eskiden barit kağıtlar için kullanılan kurutma / parlatma makineleri RC
/ PE kağıtlar için kullanılmaz.

FOTOĞRAF KAĞIDI BOYUTLARI

Fotoğraf kağıtları ticari olarak birtakım farklı boyutlarda piyasaya verilmektedir. Bunlar, 9x13/ 10x15 / 15x21/ 18x24/ 20x25/ 25x30/ 30x40/ 40x50 / 50x60 ve 80x100`dür.

Daha büyük fotoğraflar için metrelik denilen kağıtlar kullanılır. Bunlar da rulo halinde ve bir metreye on metre uzunluğundadır. Rulo dışındaki fotoğraf kağıtları 10'luk, 25`lik ve 100`lük paketler halinde satışa sunulur.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
dergi boyutları aynursengun InDesign 15 28-05-2016 22:17:55
Kuşe kağıt ve 1. Hamur kağıt iletisimgok Baskı 11 23-05-2013 16:59:03
Sayfa boyutları ? sercan_90 InDesign 3 13-08-2010 08:39:34
Layerlerin Boyutları abdullatif Photoshop 3 13-08-2008 18:48:40
web boyutları yardım? memati Web Tasarımı 10 01-05-2008 01:55:54

Kapat
Şifremi Unuttum?