fotoğraf renk ayarları

QuarkXPress - fotoğraf renk ayarları ...

fotoğraf renk ayarları
ulala isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ulala

Grafiker / Muğla

fotoğraf renk ayarları

Alt 01-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İyi günler. yaklaşık 7 yıldır gazete işindeyim, 2007 yılından bu yana ise ulusal ebatta renkli basılan gazete çıkartıyorum. Ancak ne yazık ki renkli fotoğraflarda çok büyük sorun var. Fotoğraflar ya siyah ağırlık, ya patlamış, renkler hep sorunlu çıkıyor. Bir türlü düzeltemedim.
fotoğrafları bir ara CMYK'ya çevirdim ancak pek birşey değişmediği gibi, zaman ve boyut açısından yine RGB'ye döndüm.
PS'de birçok denememe rağmen bu sorunu çözemedim, dediğim gibi renkler baskıda orjinal fotodan farklı olduğu gibi, zaman zamanda açma kapamalar yüzünden fotoğrafın bazı yerlerinde kayıplar oluşuyor. Bu sorun nasıl çözülür, ulusal gazeteler renkli fotoğraf ayarlarını neye göre yapıyor, biraç açıklarsanız sevinirim. Bu arada gazete Quark'ta hazırlanıyor ve matbaam İhlas.

Not: Corel ve PS'De hazırladığım reklamlarda bu sorunu hiç yaşamıyorum. Baskının ardından bu çalışmalar bilgisayardaki ile neredeyse aynı şekilde çıkıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

serhendi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serhendi(37)

Yrd. Grafiker / Trabzon

Alt 04-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
quark ayarlarından ekran ayarlarını ve yine tercihlerinden renk yönetici ayarlarını yapman gerekiyor..

resimleri photoshopta açıp cmyk ya çevir ve tif kaydet kuarka çek...
resimleri de bu şekilde çalış.. ama monitörle renk yöneticini ayarlaman gerek quarkın tercihlerinden..

ins anlatabilmişimdir..
Bu mesajdan alıntı yap
SZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SZ(34)

Grafiker / İzmir

Alt 08-01-2010 #3
Bunu resimli veya videolu anlatma şansı olan varmı?
Bu mesajdan alıntı yap
agirbasali isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agirbasali

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 20-01-2010 #4
Quark programına rgb foto çekip pdf yaparsan soluk çıkar. Kullanacağın fotoları cmyk ya çevirip öyle sayfaya çek. Olay sadece bunla bitmiyor, bastığın kağıda göre profil seçmen gerekecek. gaze kağıdı için Edit Color settings'e girip rgb'ye Adobe rgb 1998' seç. cmyk'ya U.S Sheetfed Uncoated v2'yi seç Grey'e dot gain %25, Spot'a dot gain %25 yap ve bu ayarı kaydet.
gazete için kullanacağın fotoyu bu ayarlardayken cmyk'ya çevir.
Aslında konu çok uzun buraya sığmayacak kadar ama anlatmaya çalışayım.
Tabi fotoyu photosopta işle yahi koy ise aç açık ise ton ver. bu işlemleri yaparken cmyk önizlemesinde çalış. Wiw - Proof color seçili olsun. cmyk'nın görebileceği renk gamutu 600 bin ikine rgb'renk gamutunun görebileceği renk gamutu 16 milyon ton var. Bu yüzden foto cmyk'ya dönüşünde canlı renkler parlaklığını kaybeder. fotoyu işlersin ayarlamaları yaparsın tam istediğin gibi ama cmyk ya çevirdiğinde renkler canlılığını yitirdiği için canın sıkılır. Bu hayal kırıklılığını yaşamamak için cmyk ön izlemdeyken fotoyu işle.
Bu mesajdan alıntı yap