fotoğrafını para ile satın aldım fakat...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - fotoğrafını para ile satın aldım fakat... Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar ben çocuk bezi üreten bir firma için ambalaj tasarımı yaptım, tasarımdaki bebek fotoğrafını para ile satın aldım.Müşteri bu bebek fotoğrafının ileride sorun olup olmayacağını soruyor.Sizce her hangi ...

must@f@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

[email protected]@(31)

Webmaster / Gaziantep

Alt 12-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar ben çocuk bezi üreten bir firma için ambalaj tasarımı yaptım, tasarımdaki bebek fotoğrafını para ile satın aldım.Müşteri bu bebek fotoğrafının ileride sorun olup olmayacağını soruyor.Sizce her hangi bi sorun teşkil edermi.Telif hakkı varmıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafike isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafike(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bunu para ile satın aldığın yere sormalısın büyük ihtimalle yoktur, resimleri aldığın yerden bir belge yada fatura almadınmı.
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Alt 12-06-2009 #3
Telif hakkı olmaz olur mu? "Büyük ihtimalle yoktur" diye ne kadar rahat cevap veriliyor böyle...

Bakınız, "pazardan patates" satın almıyorsunuz. Para ödediğiniz şey, bir "eser".

İkincisi, para ödeyerek, O ESERE TAMAMEN, SONSUZA KADAR SAHİP OLMUYORSUNUZ. Çünkü "eserin sahibi, onu meydana getirendir" ve sonsuza kadar manevî haklara sahiptir.

Sizin para ödediğiniz şey, BU ESERİN GEÇİCİ KULLANIM HAKKIdır!

Yani ödeme yaparken, mutlaka önünüze bir sözleşme metni gelmiş ve bunu hangi şartlarda kullanabileceğiniz (bazı eser sahipleri, eserlerinin ticarî olarak kullanılmasını ve dağıtılmasını istemeyebilir) belirtilmiştir. Aynı zamanda, eseri NE KADAR SÜRE İLE kullanabileceğiniz de o sözleşmede yazar. O süre sonuna kadar eseri kullanabilirsiniz. O sürenin aşılması halinde, eser sahibi ile yeni bir sözleşme yapmanız gerekir. Aksi halde, eser sahibinin hukukî haklarını kullanma yetkisi doğar.
Bu mesajdan alıntı yap
must@f@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

[email protected]@(31)

Webmaster / Gaziantep

Alt 13-06-2009 #4
Fotoğrafı satın aldığım site bu;
Stock Photos | Shutterstock: Royalty-Free Subscription Stock Photography & Vector Art

site ingilizce olduğu için bilmiyorum sözleşme şartlarını.Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Alt 13-06-2009 #5
Stock Photos | Shutterstock: Royalty-Free Subscription Stock Photography & Vector Art

"SHUTTERSTOCK IMAGES LLC
TERMS OF SERVICE ("TOS")
STANDARD LICENSE"

Shutterstock'un genel lisans sözleşmesidir. Sözleşmenin tümünü çevirecek vaktim yok. Ancak gözüme çarpan sizin açınızdan önemli yerleri buraya alacağım. İsterseniz bir tercüme bürosuna tamamını birebir çevirtebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Alt 13-06-2009 #6
Bu sözleşme, Shutterstock Imeges LLC şirketi ile aranızda, siteye üyelik sırasına yapılan anlaşmaya atıfta bulunmaktadır. Shutterstock sitesinden resim indirken, site ile yapmış olduğunuz kullanım anlaşmasının (Terms of Use) maddelerini dikkatlice okumalı ve anlamalısınız.

Bu lisans anlaşması, resimleri kullanma amacınıza uygun olmayan sınırlamalar içeriyorsa, daha az sınırlamalar içeren "Genişletilmiş Lisans" (Enhanced License) anlaşması şartlarını gözden geçirmelisiniz. Genişletilmiş lisans anlaşması şartları, şu adreste: Stock Photos | Shutterstock: Royalty-Free Subscription Stock Photography & Vector Art

"SHUTTERSTOCK IMAGES LLC TERMS OF SERVICE ("TOS") FOR ENHANCED LICENSE SUBSCRIBERS ONLY"

(Sadece aboneler için)

Amaca uygun kullanımlar hariç olmak üzere, resimleri, doğrudan veya dolaylı olarak, 250 bin adetten fazla kullanamaz, kopyasını veya reprodüksiyonunu (tümünü veya kısmen) yapamayabilirsiniz.

BİRİNCİ BÖLÜM

SINIRLI LİSANS

(2. madde) Resimleri, sözleşmede belirtilen aşağıdaki şartların dışında kullanamazsınız:

a- Web siteleri için: 800 x 600 pikselden büyük şekilde kullanılamaz.
b- Toolbar kaplamaları, ekran koruyucular ve cep telefonları duvar kâğıtları için: kişisel ve ticarî olmayan kullanıma izin var. Resimler, yeniden satılamaz, indirilmesine izin verilemez ve dağıtılamaz.
c- Baskı, poster ve diğer reprodüksiyonlar için de, kişisel ve ticarî olmayan kullanıma izin var. Resimler, yeniden satılamaz, indirilmesine izin verilemez ve dağıtılamaz.
d- Dekorasyon amacıyla, kanvas veya diğer malzemeler üzerine bir tek basılı olmayan el ile boyanmış resim kullanımına izin var. Resim bu şekilde de yeniden satılamaz.
e- Kullanıcıların katılmayı kabul ettiklerie-posta pazarlamasında kullanılabilir. Resimler, istenmeyen e-postalarda veya bu e-postalarla bağlantılı biçimde kullanılamaz. Resimlerin 250 binden fazla reprodüksiyonu yapılamaz.
f- Antetli kâğıt, kartvizit, broşür ve el ilânı, katalog ve şov amacıyla perde gösterim amacıyla, 250 bin adetten fazla kullanılamaz.
g- Paketleme, baskı veya küçük sanayi üretimi amacıyla, 250 bin adetten fazla kullanılamaz.

(devam edecek)
Bu mesajdan alıntı yap
myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(39)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 18-09-2009 #7
Güzel nokta. Bence kendine saygısı olan her firma mutlaka kurumsal ve ürünleriyle iligi fotoğraf çalışması yaptırmalıdır. Sağdan soldan fotoğraf satın alarak yapılan çalışma kurumsal değildir. Olsa olsa kolaj olur.
Bu mesajdan alıntı yap