Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Basılı Yayınlar - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi ...

Cevapla
Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi
mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Standart

Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Alt 30-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

İşte İnsanlığın Hikayesi

""Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi"".

Önemli bir kısmını birlikte yaşadığımız bir yüzyılın hikayesi 10 kitap halinde onarlık yıllık dönemlerle belgeleniyor. Her kitapta ünlü Fotoğrafçıların objektifinden yaklaşık 370 fotoğraf ve İngiliz gazetecisi Nick Yapp′ın duyarlı notları var.
Önemli kişiliklerin, olayların ve her onyıla damgasını vuran trendlerin, moda,müzik,spor,bilim ve teknolojinin çarpıcı fotoğrafları ve hikayesi.
Ve hepsinden öte sıradan insanlar, gençler, çocuklar ve onların özel tutku, merak,neşe,keyif,hüzün ve sevinçleri..."

* Her kitap 400 sayfa
* Her kitapta ortalama 370 fotoğraf
* Her resmin hikayesi ve yorumu
* Üç dilli; Türkçe, İngilizce, Fransızca

Serinin 90'ları anlatan kitabı ise şu şekilde tanıtılıyor;

1990′lar
Yazar : Nick Yapp

"Berlin Duvarı ve Sovyetler Birliği’nin devrilmesiyle doğan yeni kahramanlar ve melunlar. Serbest piyasa ekonomisinin gücü ve yeni dünya düzeni. Kirlenen çevre ve dünya. Körfez Savaşı, Bosna çatışması, Afrika’da uzlaşma. Milenyumun sonu.
Kırk yıl boyunca Doğu ile Batı’yı ayıran Demirperde yırtıldı, Berlin Duvarı yıkıldı. Bankalar çökse de, borsalar tehlike çanları çalsa da pazar ekonomisi giderek güçleniyordu. Bill Clinton ABD başkanı olarak sekiz muhteşem yıl yaşadı; yüzündeki gülümsemeye bakılırsa her yılın keyfini çıkardı.

1987’de I’m Bad (Kötüyüm) şarkısıyla gündeme gelen Michael Jackson, insanların bu fikre katılmalarına yardımcı oldu. Tek bir albümle birdenbire şöhret kazananların ortaya çıkmasıyla “ünlü” kavramında yeni ve şaşırtıcı boyutlara ulaşan bir çığır açıldı. Televizyon kanallarının sayısı akıl almaz hızla çoğaldı. Spor geniş kitleler için gerçek hayat kadar önemli hale geldi, yıldızların maceraları ise çok daha fazla sayıda insanı ilgilendiriyordu. Yüzyıl sonuna yaklaşırken insanoğlunun daha keşfedeceği, icat edeceği, isteyebileceği, değerli bulacağı veya kötüye kullanabileceği ne kalmıştı geriye? İnatçı, sersem ama muhteşem insan ırkı onyılın sonuna, yüzyılın sonuna, binyılın sonuna doğru körlemesine ilerledi."1900'ler Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

20. yüzyılın ilk on yılı. Sınai, askeri, bilimsel ve teknik rekabet. Güçlü devletler, organize işgücü ve yoksul halk. Görsel açıdan muhteşem, toplumsal açıdan utanç verici, siyasi açıdan heyecanlı ve tehlike çanlarının çaldığı bir dönem.


1910'lar Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

"Soğukkanlılığını yitiren dünya; savaşlar, devrim, protesto, saldırganlık, hüsran, endişe, acı.

Ve Birinci Dünya Savaşı. Çöken imparatorluklar. Kadınlara oy hakkı ve kahramanlara vatan. Sessiz filmler ve gramofon. İnsan ve dehasının başarıları, parlak ürünleri.


1920'lar Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Caz Çağı. Sessiz filmler ve canlı müzik. Olağanüstü keşifler ve moda. Ulaştırmada devrim, ekonomide kaos, faşizm ve ekonomik depresyonun ilk ayak sesleri, işsizlik hayaleti. Ancak bir kameranın yakalayabileceği çılgın ve kederli dünya kareleri


1930'lar Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi


Caz Çağı. Sessiz filmler ve canlı müzik. Olağanüstü keşifler ve moda. Ulaştırmada devrim, ekonomide kaos, faşizm ve ekonomik depresyonun ilk ayak sesleri, işsizlik hayaleti. Ancak bir kameranın yakalayabileceği çılgın ve kederli dünya kareleri


1940'lar Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

İkiye bölünmüş bri onyıl: Kazançları, trajedileri, zaferleri ve kurbanlarıyla "dünya savaşta" ve "barış ve yaşama dönüş"; yeniden inşa ve yeniden ayağa kalkış, yeni umutlar, yeni sorunlar, yeni keşifler. Fotoğraf makinesinin objektifinden onyılın kargaşası.


1950'ler Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Soğuk savaşın kıskacında ve nükleer bombaların gölgesindeki dünya. Macaristan ayaklanması, Süveyş ve Kıbrıs ve sömürgeciliğin gerginlik ve dehşet yıllarında zafer ve trajediler. Uzayın fethi. Ve Tanrı Brigitte Bardot'yu yarattı.


1960'lar Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi


Çalkalanan altmışlar. Cinsellik, uyuşturucu ve Rock'n Roll; patlamaya hazır bir kokteyl. Rock müzik ve doğum kontrol hapı, mini modası ve maksi modası, Rolling Stones ve Beatles, Dallas ve Vietnam. Kameraların sessiz tanıklığıyla büyük ıstırap ve kendinden geçiş kareleri.


1970'ler Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi

Beyrut'tan Belfast'a , Kıbrıs'tan Soweto'ya, Münih'ten Mogadişu'ya terör ve şiddet. Ayetullah Humeyni, Sahtekar Nixon, General Amin, Pol Pot. Genç Michael Jackson ve yaşlanan Elvis Presley. Kameraların sessiz tanıklığıyla ortaya çıkan çarpıcı gerçekler.


1980'ler Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi


Haklı olan güçlüdür. Sovyetler Birliği'nde "glastnot ve perestroyka". Afrika'dan AIDS. Afrika'ya yardım. Çernobil faciası, gelişen çevre duyarlılığı, eşcinsellere özgürlük. Televizyonda izlenen savaşlar devri. TV'de sabun köpüğü diziler ve seri katiller.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
fotograflarla 20 yuzyil, nick yapp

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafikerler.net Sosyal Grupları VolkanTEKiN Forum Duyuruları 9 09-04-2009 13:42:06
Bilinmeyen Fotoğraflarla KURTULUŞ SAVAŞI N/A8 Fotoğrafçılık 37 28-04-2008 20:02:08
sosyal içerikli afiş esmeray Afiş Tasarımı 5 17-03-2008 13:04:03
Flock Sosyal Web Tarayıcısı B12 Yazılım Rehberi 1 03-01-2008 15:26:57
Fotoğraflarla Esrarengiz Tibet... N/A8 Fotoğrafçılık 3 30-12-2007 02:22:54

Kapat
Şifremi Unuttum?