four archs

Heykel - four archs ...

Cevapla
four archs
asu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asu

Ressam / Kocaeli

Standart

four archs

Alt 14-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

four archs

Four Archs / Alexander Calder

Bahçenin yeşilliği ile inatlaşarak, binanın griliğini ise ezerek büyüklüğünden önce rengiyle öne çıkan bir heykelin karşısındayız.
Gri duvarlar ve siyah camların soğukluğuna inat kırmızı bir davetle önce kendine bakmaya çağırıyor.
Bizi dışarıda bırakan bir kütle heykel değil bu. 1920 lerde adet olduğu üzere kütleden çok boşluğu ve ışığı kullanıyor. Baktığımızda onun soğuk ve iten bir kütleden çok doğanın devinimlerine öykünen bir canlı gibi bize yönelimini algılıyoruz. Boşluk bizi sarmalıyor. İçine alırken ürkütmüyor da.
Kemerlerin altındaki insan antik çağda bir Yunanlı’nın, bir Zeus heykeline yaklaştığı gibi saygılı, fakat onun kadar korkuyla dolu değil. Onu merak ve sevgiyle gözlüyor.
Gri taşla örülmüş keskin çizgileri ve siyah camlarıyla belki bir devlet dairesi, bir ticaret merkezi, mahkeme gibi bir etki bırakan binanın girişi, bu ağır kırmızı heykelle davet eden bir havaya bürünüyor. Ortam onun kırmızılığı ile neşeleniyor, çevredeki çimenler daha yeşeriyor.
Binaya belki yalnızca görev duygusuyla, sorumlulukla, korkuyla girecek olanlar, bu kırmızı kemerin altından geçerken, belki korkularını, endişelerini bırakıyorlar, belki binada bütün gün çalışıp yorulmuş olanlar iş çıkışlarında yorgunluklarını bırakıp evlerine bir parça kırmızı yaşam sevinciyle dönüyorlar.
Heykel orada öylece durup, yaptığının ve belki de kendi varlığının bile farkına varmadan geleni karşılayıp, gideni uğurluyor.
Tam da heykeltıraşının klasik heykelin kurallarını uğurlayıp, yenilikleri neşeyle karşıladığı gibi.


Asuman Atakuman
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 20-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Heykel orada öylece durup, yaptığının ve belki de kendi varlığının bile farkına varmadan geleni karşılayıp, gideni uğurluyor.

güzel paylaşım...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
alexander caldern antsal

Kapat
Şifremi Unuttum?