Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

Biyografiler - Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına ...

Cevapla
Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

Alt 03-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

1865 yılında Bloomington'da dünyaya gelen Frederic W. Goudy, 20. yüzılın ilk yarısına imzasını atmış en ünlü harf tasarımcılarından biridir. Tasarımcının çalışmalarına ciddi olarak 45 yaşından sonra başlamış olması dikkat çekicidir.

Bir kitap mağazasında tezgahtar olarak çalışan Goudy satığı kitaplar inceler ve bunların olması gerektiği kadar iyi basılmadıklarını düşünür. Bunun üzerine, tipografi ile ilgili bulduğu her yayını okumaya ve bir şeyler öğrenebilmek için konun uzmanı, deneyimli basımcıları ziyaret etmeye başlar. Ve böylelikle ünlü ve başarılı tasarımcı olma yolunda ilk adımlarını atar.

Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

1896 yılında Camelot adlı ilk fontunu tasarlar ve bu fontun ilk setini, Dickinson Type Foundry'ye 10$ karşılığına satar.

1900 yılında itibaren harf tasarımı konusunda eğitmenlik yapmaya başlayan Goudy, 1903 yılında, Will H. Ransom ile birlikte kendi basımevini açar. Basımcı ve tasarımcı olarak kariyerinde yol alan Goudy, 1908 yılında, Lanston Monotype Machine Company için, ilk önemli tasarımı olan Goudy Light'ı tasarlar. ancak aynı yıl Village Press'in yanmasıyla birlikte pek çok araç-gereç ve tasarım malesef yok olur.

Yıl 1911 olduğunda Goudy, Mitchell Kennerly tarafından yayınlanan H. G. wells antolojisi için, ilk ''hit'' tasarımı sayılan Kennerly Old Style'ı tasarlar. Goudy'nin en iyi ve en popüler tasarımı olarak bilinen ve American Type Founders Company tarafından 1915 yılında yayınlanan Goudy Old Style ise bir anda klasik olmuştur. Hala çok popüler olan Goudy Old Style, kataloglar ve diğer basılı grafik işler için mükemmel bir fonttur.

Goudy, Futura gibi geometrik sans-serif fontlarının popüler ve kazançlı olduğu bir dönemde sans-serif fontlarına daha özgürlükçü ve sıcak, kişisel bir hava vermeye karar vermiş, bu iddiali girişimin başarının el yazması müsveddeleri ve her zaman olduğu gibi antik yazı örneklerinden almıştır.

Tasarımcı, kendi adıyla anılan font ailesinin tasarımı sırasında, fontun baş ve son kısımlarında bazı küçük kabartılardan oluşan, bazı karakterlerinde kasketlerden ve çizgilerden oluşan küçük elemanlar eklemiştir. Sonuç ise benzersiz ve mükemmel bir Goudy tasarımı olmuştur. Yeni font doğal ve sevimli olmasının yanı sıra, magazin ve reklamcılık çalışmalarında da sıcaklık katacak bir havaya sahip olmuştur. 20. yüzyılın başlarında reklamcılığın gelişmesiyle Goudy bu sektör için önemli işler yapmıştır. National Biscuit firmasına ve Procter and Gamble firmasına sattığı yazı tasarımları buna örnektir. Yetenekli oluşu kadar çalışkan, girişken ve verimli oluşu ile de tanınan Goudy, kendisinden önceki tasarımcılardan çok daha fazla yazı tasarlayarak 100'den fazla fonta imzasını atmıştır.

Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına

Günümüzde Goudy Sans font ailesi ITC (İnternational Typeface Corporation) firmasına aittir ve ITC Goudy Sans font ailesine katılan yeni üyelerle günümüz beklentilerine daha iyi cevap verecek şekilde yenilenmiştir.

Son derece üretken bir tasarım hayatı olan frederic W. Goudy, 1947 yılında, New York'ta hayata veda etmiştir. Goudy'nin yazdığı kitaplar arasında ''The Alphabet (191Frederic W. Goudy Tezgahtalıktan Font tasarımcılığına'', ''Elements of Lettering (1922)'' ve ''Typologia (1940)'' yer almaktadır


Alıntı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 03-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çook güzel bir konu kasta teşekkürler paylaştıgın için
Bu mesajdan alıntı yap
bygrafiker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bygrafiker(32)

Grafiker / Rize

Standart
Alt 03-07-2008 #3
ben goudy fontunu çek seviyorum, tasarımcısını tanımış olmak mutluluk verici.. teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
font, frederic, goudy, tasarımcılığına, tezgahtalıktan

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Corel X3 Orijinal Font Cd'sinden Alınan Tamamı Türkçe 900 Font reddes Fontlar 67 10-01-2015 18:43:03
font grafikiz Fontlar 5 01-09-2012 16:56:49
Font sedhat Fontlar 7 03-06-2008 14:25:48
Frutiger Türkçe Font Ailesi En Zor Bulunan Font İşte Burada reddes Fontlar 16 07-02-2008 08:47:04

Kapat
Şifremi Unuttum?