freehand blend aracı ile dalga yapma

Freehand - freehand blend aracı ile dalga yapma ...

Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

freehand programında güzel şekiller oluşturulabilecek bir araç da blend...

resimdeki gibi iki dalgalı çizgi çizelim, çizgi renklerini birbirinden farklı yapalım

çizgiler seçili iken xtra tools paletinden blend aracına tıkladığımızda iki çizgi arasında uygulamak istediğimiz efekti tamamlamış oluyoruz, burada dikkat etmemiz gereken bir kural var, blen işlemi uygulanacak objelerin bazı özellikleri aynı olmalı, mesela iki obje de ungroup halde olmalı, iki obje de yine unjoin durumunda olmalı, ayrıca gurubu bozulan bir blend tekrar eski haline getirilemez, artık hepsi birbirinden bağımsız objeler olmuşlardır...

alttaki resimde gördüğünüz object penceresindeki steps değeri blend oluşturduğumuz iki obje arasındaki tekrar sayısıdır... o değeri istediğimiz gibi arttırabiliriz, fakat dökümanı ağırlaştırmak istemiyorsak işin boyutuna ve görünümüne göre 100 değerini geçmemek en güzelidir...

ben bu iş için 75 değerini girdim, önceki resimle arasındaki farkı görmüşsünüzdür, daha detaylı bir şekil elde ettim...

blend uygulaması yaptığımız objenin gurubunu bozmadığımız sürece blendi oluşturan ana objelerin özelliklerini değiştirdiğimizde blend yeniden yaptığımız işleme göre şekil alacaktır, mesela çizginin bir tanesini subselect aracıyla seçip rengini değiştirirsek blend komple renk değiştirecektir... işte aynı blend ten oluşan sonuçlar..

umarım faydalı oluyordur...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

biroldenkten isimli Üye şimdilik offline konumundadır

biroldenkten

Grafiker / İstanbul

Alt 09-06-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
paylaşım için teşekkür ederim freehand de hiç kullanmadığım bir tool
Bu mesajdan alıntı yap
şahmerann isimli Üye şimdilik offline konumundadır

şahmerann

Hiç Biri / Antalya

Alt 10-06-2011 #3
güzelmiş teşekkürler bilgiler için
Bu mesajdan alıntı yap

yasindemirkale

Misafir

Alt 23-06-2011 #4
vallahi 2 yıldır bu şekli arıyordum.. vector falan aradım bulamadım vallahi ilaç oldu teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap