freehand corel gibi tarafsız köselere oval verme

Photoshop - freehand corel gibi tarafsız köselere oval verme Sponsorlu Bağlantılar merhaba benim bir sorum olacak freehand ve corel gibi vektörel programlarda bir karenin istediğimiz köşesine radius eğim ayarı verebiliyoruz manuel olarak bunu photoshopda cizdigimiz bir karede nasıl uygularız ...

helldorado isimli Üye şimdilik offline konumundadır

helldorado

Grafiker / İstanbul

Alt 11-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba benim bir sorum olacak freehand ve corel gibi vektörel programlarda bir karenin istediğimiz köşesine radius eğim ayarı verebiliyoruz manuel olarak bunu photoshopda cizdigimiz bir karede nasıl uygularız acaba? atıyorum bir kare çizdim ve bu karenin sağ alt kosesine 10 px radius sol üst kosesine 5 px radius vermek istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 11-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
merhaba benim bir sorum olacak freehand ve corel gibi vektörel programlarda bir karenin istediğimiz köşesine radius eğim ayarı verebiliyoruz manuel olarak bunu photoshopda cizdigimiz bir karede nasıl uygularız acaba? atıyorum bir kare çizdim ve bu karenin sağ alt kosesine 10 px radius sol üst kosesine 5 px radius vermek istiyorum.
Rounded Restangular Tool (U) ile radius verdiğimiz zaman 4 köşeler oval şekli verebiliyoruz... burada dolgu rengi vermek için şekli çizdıkten sonra maus üzerine sağ tuşu tıkladığımız zaman çıkan menü den Make selection dememiz lazım...Böylece obje seçili hale geldiği zaman Alt + Backspace tuşları ile yaptığımız kombinasyon obje üzerine dolgu rengi veriyoruz...

Burada ben Restangular Tool (U) kullandım... bize bir koşe ovaleştirmek gerek...

Bunun için Add Anchor Poin Tool kullanıyorum... dörtgen üzerine 2 tane nokta ekliyorum

Daha sonra Delete Anchor Point Tool ile o iki nokta arası duran nokta üzerine gelip siliyorum... iki yön çabuklar çıkıyor... Yön çabukları ile oynadığım zaman köşe oval şekli alıyor...

dolgu rengi verdım

Bu mesajdan alıntı yap

helldorado

Grafiker / İstanbul

Alt 11-01-2009 #3
çok teşekkür ederim kasta sayende bunuda ogrendim peki bu arada iki kısımında eşit şekilde oval olması için göz kararı değilde simetrik bir şekilde nasıl yapabilirim acaba?
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 11-01-2009 #4
Bunun için Groslar kullanmalısın... bende o durumda yeni layer üzerine kendi için küçük bir dörtgen çiziyorum onun sayende köşeler eşit oluyor... ama artik allah nazardan saklasın her şey göz kararına yapıyor... zamanında alışıyorsun... yani demek istediğim zeka kullandıktan sonra her şey başarabilirsiniz, aklınıza kullanmayi uşanmayin
Bu mesajdan alıntı yap

helldorado

Grafiker / İstanbul

Alt 11-01-2009 #5
Groslar derken biraz daha acıklayıcı olabilirmisin?
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 11-01-2009 #6
Gros - Ctrl + R tuşlar kombinasyon yaptığımız zaman cetvel karşmıza geliyor (sol ve üst)... mesela soldaki cetvele geldiğimiz zaman maus üzerine sol tuşu tutarak sağ doğru çekiyoruz.. mavi ince bir çizgi olmalı... aynı şekilde de üste olan Gros lazım olan yere taşıyabiliriz.... olan yöntem serbest

View - New Gids .. sonra karşınıza küçük bir menü çıkacak.. orada Gids nasıl eklemek istiyorsunuz soruyor mesela Horizontal... Position - kaç cm olarak gids taşıması istiyorsunuz, rakam yazıyoruz....o kadar basit:angel:
Bu mesajdan alıntı yap

helldorado

Grafiker / İstanbul

Alt 11-01-2009 #7
teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
corel, freehand, gibi, koselere, oval, tarafsiz, verme