Freehand de font sorunu

Freehand - Freehand de font sorunu ...

Freehand de font sorunu
gipsybertan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gipsybertan

Grafiker / İstanbul

Freehand de font sorunu

Alt 04-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaslar freehand'te yaptığım bir kataloğu distaller den pdf yaptğım zaman
I ve L harfleri gibi bazı düz karakterlerde harfler kalın gözüküyor, convertli ve convertsiz iki sekildede denedim ama yinede sorun çözülmüyor, distaller dısındada direk freehandten pdf yaptığım zamanda boyutu buyuk oluyor dosyarnın webde yayınlanacak bir nevi dijital katalog olucak konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkur ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sol_ak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sol_ak

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 04-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
hazır konu açılmışken bende bir soru sorayım;
ractangle ile kara değilde değişik şekiller çizmek isiyorum ama açamıyorum fareyi sağ mı tıklamalaıyım ?
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 04-01-2009 #3
I ve L harfleri gibi bazı düz karakterlerde harfler kalın gözüküyor, convertli ve convertsiz iki sekildede denedim ama yinede sorun çözülmüyor, distaller dısındada direk freehandten pdf yaptığım zamanda boyutu buyuk oluyor dosyarnın webde yayınlanacak bir nevi dijital katalog olucak konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkur ederim
Bu Freehand'in font sorunu değildir. Dosyalar pdf 'e çevrildikten sonra ı.l gibi harfler kalın görünür görünür Reader vs. programlarda. Baskıda gayet normal çıkıyor ama nette ne şekilde ne yapılıyor bilgim yok. Freehand'de sağ üstte dökuman kısmındaki dpi değerini 72 ye düşürürseniz dosyanız o kadar büyük görünmez ve internet için uygun boyutlara gelir.

hazır konu açılmışken bende bir soru sorayım;
ractangle ile kara değilde değişik şekiller çizmek isiyorum ama açamıyorum fareyi sağ mı tıklamalaıyım ?
aslında sorunuzun yeri burada değil. Ancak şu şekilde cevaplanabilir:

regtangle ile dörtgen çizebilirsiniz. kenarlarını yuvarlama, stroke değişkiliklerini ise sağ taraftaki objekt menüsünden ayarlarla geçekleştirebilirsiniz. Object kısmında rectangle seçili iken uniform kısmından kenarda dik olmayan geçişler yapabilirsiniz. vereceğiniz değerlere göre yuvarlaklık değişir.eğer sadece belli köşeler istiyorsanız, uniform seçeneğini kaldırınca dört ayrı köşe için seçim yapmanız sağlanır. yine sağ tarafta rectangle ın hemen altında yer alan stroke ile de kenar çizgi kalınlığı, çizginin tipi, şekli vs. gibi her türlü ayarı gerçekleştirebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
ckurtaraner isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ckurtaraner

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 09-02-2010 #4
Bu sorunun cevabını ben de çok aradım. Ben şöyle bir çözüm buldum. Adobe Acrobat Pro'da Edit / Preferences / Page Display bölümünde "Enhance thin lines" seçili olmaması gerekiyor.

Böyle olunca harfler kalın gözükmüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
chabalco isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chabalco

Grafiker / Tekirdağ

Alt 09-02-2010 #5
3 güne evvel bunula alakalı yanıt vermiştim... forumda dikkatlibakın göreceksiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 09-02-2010 #6
3 güne evvel bunula alakalı yanıt vermiştim... forumda dikkatlibakın göreceksiniz..
keşke cevapladığınız linki verseydiniz arayıp bulamamış olabilir arkadaşımız değil mi?

Bu sorunun cevabını ben de çok aradım. Ben şöyle bir çözüm buldum. Adobe Acrobat Pro'da Edit / Preferences / Page Display bölümünde "Enhance thin lines" seçili olmaması gerekiyor.

Böyle olunca harfler kalın gözükmüyor.
bu kendi bilgisyarında sorunu çözecektir ama benim bilgisayarımdaki acrobat reader de bu şekilde ayarlanmamış ise net üzerinden arkadaşın yayınladığı çalışma bende yine bozuk görünmez mi?
sorunu 72 dpi ve tam olarak yayaınlayacağınız boyutta yaaprsanız çözebilirisniz diye tahmin ediyorum çünkü baskı boyutunda görseli pdf de %100 gördüğünüzde bu sorun ortadan kalkmış oluyor
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
font, freehand, sorunu