freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler

Freehand - freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler Sponsorlu Bağlantılar arkadaşlar Freehand yapı itibariyle hazır efektlere uygun bir program değildir fakat birkaç basit işlemle güzel ve kullanışlı figürler oluşturabiliriz, mesela patlak diye tabir edilen figür ya da dalga ...

Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-11-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar Freehand yapı itibariyle hazır efektlere uygun bir program değildir fakat birkaç basit işlemle güzel ve kullanışlı figürler oluşturabiliriz, mesela patlak diye tabir edilen figür ya da dalga şekli, blend ile oluşturulan objeler vs... yer yer bu başlık altına bu şekillerin nasıl oluşturulacağına dair eklentilere yapacağım.... işte ilki... çalışmalarda "şok" etkisi veren yıldız ya da patlak şekli

şekilde görüldüğü gibi tools paletinden polygon aracını seçiyoruz ve çift tıklıyoruz...

açılan pencereye resimde görülen değerleri girip bir yıldız oluşturuyoruz...

yıldızı oluşturduktan sonra resimde görünen xtra tools paletinden bend aracını seçiyoruz

yıldızımız seçili haldeyken bend aracı sonucu çıkan + işaretli okumuzu yıldızın ortasından ok yönünde yukarıya doğru hayali bir çizgi çizer gibi yapıyoruz... ve sonucunda resimde görünen şekil oluşuyor... dikkat ettiyseniz yıldız sert hatlardan kurtulup yumuşak hatlı oluyor ve aralardan yine küçük yıldız köşeleri ortaya çıkıyor...

yıldızımızı renklendirip, çizgi kalınlığı veriyoruz ve edit > clone komutu ile çoğaltıp daha koyu bir renkle boyuyor, asıl yıldızımızın gerisine gönderip 1-2 tık sağa ve alta alarak gölge oluşturuyoruz, daha sonra iki yıldızımızı gurup yapıp transform penceresinden resimde kırmızı daire içinde görünen skew sekmesini seçip w: karsısındaki değere 15 yazıyoruz... resimdeki şekli oluşturuyoruz

daha sonra istediğimiz yazıyı yazıp, bunu renklendirmek veya gölgelendirmek bizim zevkimize kalmış...sonra yazıya aynı skew değerini girip yıldızımızın üzerine koyabiliriz... işte birkaç alternatif

umarım faydalı olmuştur.... fırsat buldukça buna benzer şekiller yapmayı burada göstereceğim...

saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-11-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
son iki resmi göremedim sanırım bende sorun var Sir. Ama eline bilgine sağlık emek verip paylaştığın için teşekkürler freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler sir
Bu mesajdan alıntı yap
vektör isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vektör

Grafiker / Konya

Alt 13-11-2008 #3
pratik vea güzel, eline sağlık devamını bekliyoruz
Bu mesajdan alıntı yap

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-11-2008 #4
son iki resmi göremedim sanırım bende sorun var Sir. Ama eline bilgine sağlık emek verip paylaştığın için teşekkürler freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler sir
resimleri tekrar kontrol ettim ama bir sorun gözükmüyor Mercano...
Bu mesajdan alıntı yap
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-11-2008 #5
resimleri tekrar kontrol ettim ama bir sorun gözükmüyor Mercano...
Tamam şimdi gördüm eline sağlık sir freehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler:wink:
Bu mesajdan alıntı yap
vektör isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vektör

Grafiker / Konya

Alt 14-11-2008 #6
corel kullanıcısı olarak bu türk pratik çalışmalar freehandi sevdiriyor. devamını bekliyoruz :artipuan:
Bu mesajdan alıntı yap

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-11-2008 #7
devamını yapacağım ama öyle az yorum geliyor ki, boşuna uğraşıyormuşum gibi hissediyorumfreehand dersler - basitçe yapılacak figürler-objeler-efektler paylaşımların bir faydası olmalı... devam etmeye çalışacağım...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-11-2008 #8
freehand ile okulda istenen bir dergi ödevi hazırlarken tanışmış ve öğrenmeye çalışan biri olarak emeğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum ve devamının gelmesini bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
essraa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

essraa

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-11-2008 #9
çok teşekkürler.böyle pratik bilgilere çok ihtiyacım vardı.devamını dört gözle bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
essraa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

essraa

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-11-2008 #10
blend ile dalga çizmek istiyorum bende ama o ilk dalgalı çizgileri çizemiyorum.nasıl çizdiğinizi anlatabilir misiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
basitce, ders, figurler, freehand, freehand dersleri, freehand eğitim, freehand mx, freehand mx ders, freehand öğrenmek, freehandte, guzel, yapilacak