Freehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam

Freehand - Freehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam ...

Cevapla
Freehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam
merzer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merzer(34)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 25-08-2008 #51
Sponsorlu Bağlantılar

S.A.

Zaten yapılcak olsaydı bırı yapar koyardı.Benım yaptıgım deneme dosyası adı ustunde.Freehand Efect yonunden zayıf ama bu gelıstırılmedıgı ıcın.
Yoksa 5 sene oncekı illustrator ve corel' le freehand i karsılastırabılırmısınız.Yanından bıle gecemezler.Bu pro 5 senedır uretılmıyor.Oldugu yerde saymasına ragmen yınede ayakta...

Selametle...
Bu mesajdan alıntı yap
Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 26-08-2008 #52
                             Sponsorlu Bağlantılar
Selam,

Genel bilgi olması düşüncesiyle belirtmek istiyorum.

Macromedia yazılım firması FreeHand MX sürümünü 2004 yılında baskı, zorlama ve ısrar sonunda 11.01 ve 11.02 olmak üzere iki kez update ( güncelleme ) etti.

Bu güncellemeler zaten MX olan FreeHand 11 versiyonda mevcut olan hataların giderilmesine yönelikti. Bu arada o dönem Universal yazılımlara geçiş sürecinde Macromedia firması gelişmenin ipinin ucunu kaçırmış olması nedeniyle FreeHand yazılımını Universal kodlar üzerine inşa etmeyi es geçti. Bir süre sonra Adobe yazılım firmasının Flash ve Dreamviewer yazılımlarını satın almasıyla birlikte adı FreeHand olan yazılım aynı paket içerisinde bonus niteliğinde Adobe firmasına satıldı.

Adobe yazılım firmasının kendisince FreeHand'e eşdeğer olarak gördüğü Illustrator programını FreeHand'in yüzünden uzun yıllar sektörde etkin konumu getirememiş olmasını da düşünüldüğünde, ayrıca en önemlisi FreeHand programının Carbon temelli yazılmış olması da eklendiğinde bu saatten sonra bu yazılımın Universal kodlarla yeniden yazılacağını beklemek sanırım hayalcilik olur.

Bu arada belirtmeden geçmek istemiyorum. FreeHand programının 11 sürümü MX yenilik olarak sunduğu tüm " Raster Effect" leri web tasarımcılığına yöneliktir. Postscript dönüşümleri hatalı, yanlış hatta eksiktir. Kullanılmaması gerekir. En önemlisi de yazıya verdiğiniz tüm Raster Effect'ler ilgili yazının " Convert to Path " işlemi sonrası yok olmaktadır.

Örnek : Yazıya verilen " Underline Effect ". Yazıya bu efekti uygulayın sonrasında yazıyı convert edin. İlgili effect'in yok olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda Object paletinin alt kısmında bulunan " Effect " açılır menüsünde bulunan tüm effect'ler yazdığınız yazıya convert işlemi uygulandığı zaman yok olmaktadır.

Yoğun iş temposu içerisinde karşılaşacağınız bu tür sorunların çalışmanın sağlıklılığı açısından uygulanmaması sonraki süreçte başınızın ağrımaması için bir zorunluluktur.

Eğrisiyle, doğrusuyla uzun yıllar kullandığım bir program gözümün önünde eriyip gidiyor. Konuya duygusal olarak yaklaştığımızda oturup hüzünlenmek gerekiyor ya da mantıksal olarak yaklaşıp kendimize yeni açılımlar yaratmamız gerekiyor.

İlgili durumun kısa özeti budur...

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
efograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efograf(27)

Hiç Biri / Kocaeli

Standart
Alt 27-08-2008 #53
melih amcacım bana göre bi tasarımcı bi grafiker her zaman sadelikten yana olmalıdır dimi.ama ben sizin yazılarınızı okurken inanın yoruldum umarım tasarımlarınızda aynı şekilde değildir.ben kendimce çok açık ve net bi başlıkla konu açtığımı düşünüyorum patronuma belkide hakaret olarak algılanabicek "bu işten anlamıyo " sonucuna çıkan bi laf edilmiş.ben o iş yerinde staj yapabilmek için bütün sene çalışıp hocalarımın referansını almaya çallıştım bu kadar uğraştığıma göre orda iyi iş var demektir, patronum için asla iş bilmez kavramını kullanamazsınız ben yeri geldiinde hocalarımı bile eliştiren bi öğrenciyim eğer eleştrilmesi gereken bi yanı olsaydı onuda eliştirirdim. ayrıca patronum az ve öz konuşan aynı şekilde bunu tasarımlarında gösteren şu güne kadar gördüğüm en iyi tasarımcılardan bi tanesi

açtığım başlıkta bazı şeyler iyi anlaşılmadı sanırım ben biraz daha açıyım anlamayanlar için,bu iş iyi de olsa kötü de olsa freehand yapılacak , freehand efektleri baskıda kötü çıkıyo biliyorum freehand artık bitti yerine illüstratör kullanılacak bunuda biliyorum,bunu patronumda biliyo ve harıl harıl illüstratör öğrenmeye çalışıyoruz . En önemlisi de bu iş her hangi bi yerde basılmayacak sadece benim program hakimiyetimi ölçmek için zorlu bi sınavdı o kadar ne yazık ki ben burdaki arkadaşlarımdan abilerimden amcalarınmdan yardım istedim ve ne yazık ki hiç bi yardım göremedim ilgilenen arkadaşlarımada çok teşekkür ediyorum. Site yöneticilerinden bi ricam olucak bu konuyu kaldırmalarını istiyorum istediğim sonuca ulaşamayacağım anlaşılan

melih amcacım sizede teşekkür ediyorum kafa yorduğunuz için herşey anlattığmı gibi umarım bu sefer açık olabilmişimdir.aynı resmi photoshopta 5 dakikada yapardım iş sadece deneme amaçlı bir işti freehand seçilmesinin sebebide buydu. ve kusura bakmayın ben 18 yaşındayım ama dediğim gibi hocalarım bile dahil benden yaşça büyük insanlara bile ağır eleştriler yapabiliyorum.bunuda saygısızlık olarak anlamazsınız inşallah. Teşekkür ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 27-08-2008 #54
Selam,

Anlamamakta direndiğiniz bir noktaya vurgu yaparak başlayalım...

Burada sizin, onun, bunun ya da bir başkasının bilgi birikimi, deneyimi, titri, yaşı hatta başı konu edilmiyor. Eğer siz konuya bu açıdan bakarım işimi de ona göre yaparım derseniz onu bilemem.

Ben sorulan soruya bakarım. Çözüm yollarını ararım. Olabilecek yönlerini masaya yatırırır, olamayacak yönlerini ayıklar size sağlıklı olan bilgiyi aktarırım. Uygulamak, yönlenmek veya ilgili yöntemi algılamak sizin beceriniz. Ona karışmam. Olmayacak bir yöntemi de aman kimse kırılmasın düşüncesiyle buradaki kişilere aktarmam.

En önemlisi de tanımadığım kişiler hakkında kişisel yorumlar yapmam. Bakış açısına, yaklaşım şekline ve davranış bütünlüğüne bakar, yorumumu mümkün olduğunca kişiselleştirmeden sunmaya çalışırım.

Yardım denen olgu kişilerin karşılaştıkları sorunları ifade edebilme becerileri kapsamında ilgili sorunu çözüme ulaştırma yöntemidir. Ben ilgili soruna yöntem sunarak size yardımcı olurum. Yaşamın bir anından oluşan bir kareyi dondurup yaşamın bütünü olarak algılanmasına yönelik yardımların aslında kişiye yardımcı olmadığını düşünürüm.

- Şu anki sorunum çözülsün. Sorunum çözülürken de kişiliğim onore edilsin...

türü yardımların aslında uzun vadede kişiye yararından çok zararının olacağını herkesin bilmesini isterim. Bu tür bir yardım yardımdan çok kişiyi yanlış yönlendirmektir. Bu tür yönlendirmeleri öneren kişileri bilgi düzeyleri ne olursa olsun, kim olurlarsa olsunlar hoş karşılamam.

Ben de size teşekkür ederim. En azından bu alanda ilgili soruna nasıl yaklaşılması gerektiği ortaya çıktı. Bu da bir anlamda gelişmedir. Sizin veya bir başkasının haklı olduğunuz noktada yapacağınız tüm eleştirileri kişiselliştirmediğiniz sürece kabul ederim. Bunda bir sorun yok. Bu arada siz de bence şunu kabul edin;

- Grafik tasarımda sadelik veya karmaşıklık ortaya çıkartılan konseptin gerekliliği çerçevesinde uygulanır. Oluşturulan konsept neye işaret ediyorsa biz o yönde bir grafik temelli çalışma oluştururuz. Hiç bir çalışma 5 dakikada bitmez...

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
efograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efograf(27)

Hiç Biri / Kocaeli

Standart
Alt 27-08-2008 #55
melih amcacım herkezin hyat felsefesi farklıdır bu konuda istediğim yardımı sizden göremiceksem lütfen bu konu üzerinde daha fazla durmayalım yardımcı olabilicek bunu freehande çizmeyi yapabilicek biri varsa onun konu anlatımını dinlemek isterim ? bu bi program atışmasına gitmesin mümkünse freehand de sağlıksız olucak biliyorum ama bu sadece program hakimiyeti için bi sınavdır hiç bi yerde kullanılmayacaktır bunu göz önünde bulunduralım program tavisiyesi verileceksede hiç yoruma gerek yok bende nasıl ve nerde olucağını biliyorum Freehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam
Bu mesajdan alıntı yap
derux isimli Üye şimdilik offline konumundadır

derux(34)

Grafiker / Çorum

Standart
Alt 27-08-2008 #56
istedipğini nasıl yapabilirsin biliyormusun .Freehand de blend var yazının arka tarafına en son küçüleceği kadar yerleştir ve önceki yazıyı seç blend aracını al.daha sonra önceki ve arkadakine kadar sürükle.ilk etapta 20 kez tekrarlayacaktır. O sayıyı document kısmından halledebilirsin. Umarım doğru anlamışımdır ve işine yarar.Freehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam
Bu mesajdan alıntı yap
Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 27-08-2008 #57
Selam,

Değerli kardeşim konuyu hayat felsefesine ya da kişiselliğe getiren sizsiniz. Benim bu tür kaygılarım yok.

Ben size yöntem sunmak adına bu tür bir çalışmayı FreeHand programında yapamazsınız durumunun açıklamasını yapıyorum. Yazdığım ilk yazıyı bir kez daha okuma zahmetine katlanabilirseniz eğer orada konu ile ilgili düşüncelerimi aşama aşama anlatmaya çalıştığımı görürsünüz.

Siz armut piş ağzıma FreeHand'de düş derseniz size bu çalışmanın FreeHand programında olacağını söyleyen kişiye de size de bu çalışmanın bu programda olamayacağını kafalarınıza yerleştirinceye kadar tekrarlarım.

Şu an anlamamakta direttiğiniz şey sonraki yaşamınızda karşınıza sürekli çıkar. İşvereninize de benim bu konuya bu şekilde yaklaştığımı söyleyin çok biliyorsa buyursun kendisi yapsın biz de bir şey daha öğrendik modunda havada iki takla atıp ayağımızın üzerine düşelim.

Olmaz kelimesinin Türkçe açıklaması başka nasıl anlatılır bu da merak konusudur.

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
efograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efograf(27)

Hiç Biri / Kocaeli

Standart
Alt 30-08-2008 #58
derux teşekkür ederim ilgilendiğin için.blend biraz keskin çizgilerle kalıyo aynı etkiyi vermiyo yani ama belki üzerinde daha da oynama yapılabilir bende bilmiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
hamit_kurklu58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hamit_kurklu58(37)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2008 #59
arakdaşlar bu efekt graident değilmi yaFreehand i iyi bilenler ufak bi efekt sorucam
Bu mesajdan alıntı yap
cabulka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cabulka

Grafiker / Konya

Standart
Alt 08-09-2008 #60
mrh. şuan fh.10 u kullanıyorum, fh.3.1 den beri freehand kullanıyorum, şimdiye kadar yukarıdaki efekt gibisini görmedim yeni frehand versiyonlarında varsa bilmiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
bilenler, efekt, freehand, iyi, sorucam, ufak

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
bobcad bilenler lütfen yardım etsin :S yağmurak Autocad 0 08-04-2008 22:10:50
Ambalaj Tasarımı Hakkında ufak ufak bilgiler Gökhan TEKİN Grafik Sözlük 10 01-02-2008 08:03:49
Buz efekt UnKnOwNReaL Photoshop 0 24-12-2007 13:49:30
Etiket,katalog ve broşür fiyatlarını bilenler yardımcı olabilirlerse ayse015 Kitap kapağı, broşür, menü vb. 7 26-11-2007 22:14:58
Ufak 1 ÇaLışma N30wh1t3 Dijital Sanat 6 07-11-2007 00:05:45

Kapat
Şifremi Unuttum?