Freehand mi Corel mi?

Anketler - Freehand mi Corel mi? ...

Anketimiz: freehand mi? Corel Draw mı?
corel 966 60,45%
freehand 632 39,55%
Katılımcı sayısı: 1598. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Cevapla
Freehand mi Corel mi?
SempatiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SempatiC(35)

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 01-02-2008 #131
Sponsorlu Bağlantılar

feylosoft kardeş sana katılıyorum çok doğru söylüyorsun ve şuanki hakikatları yazıyorsun yaşadıklarım ve gördüklerim...bugüm organize matbaacılık adı altında bir matbaa açılıyor açılmadan önce grafikerliği çok uzun yıllarca yapmış bir insan bir kartvizitinden, broşüre kadar bir şirketin yada esnaf ların tek renk yada trigromi olarak lazım olacak katalog hazırlıyor...matbaa açılıyor(organize) ilk başta 20 bilgisayar koyuyorlar corel11 yüklüyorlar sonra ilan verip corel den anlayan eleman arıyorlar haliyle sallasan corel anlayan işin kolayına kaçan insanlar çok olduğu için çok kısa sürede 20 pc ye eleman buluyorlar ve inanın maaşları asgari ücret!!!!!!!!!!..ama freehand ve p.hop a hakim çok büyük olmayan bir firmada çalışan bir grafiker 1.5 milyardan başlıyor aldığı maaş? bu neden böyledir? corel-p.hop bilen biri şuanda 1 milyar alabiliyor(en fazla!!!) ama freehand ve p.hop 1.5 en az neden böyledir? çünkü diğer arkadaşların dediği gibi kolayı varken nede zora kaçayım diyorlar ve grafikerlik piyasasını düşürüyorlar afferin devam edin..ben coreli biliyorum hakimim...size şunu söyleyebilirim 3 gün önce iş görüşmesine gittim grafiker olarak..corel ve phop bilen biri olarak..bana bize freehand kullanan biri lazım dediler ve aynen geri döndüm itiraf ediyorum ki corel yerine freehand biliyor olsaydım şuan çalışıyor ve 1.800 YTL maaşa anlaşmıştım...şuan freehandi öğrenmeye çalışıyorum..yaşadımı örnek vermek istedim...arkadaşlar hiç bir programa taş attığım yok her ikisininde kendi özgü özellikleri var sonuçta....
Bu mesajdan alıntı yap
N/A7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A7(33)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 01-02-2008 #132
                             Sponsorlu Bağlantılar
[quote=SempatiC;72743]feylosoft kardeş sana katılıyorum çok doğru söylüyorsun ve şuanki hakikatları yazıyorsun yaşadıklarım ve gördüklerim...bugüm organize matbaacılık adı altında bir matbaa açılıyor açılmadan önce grafikerliği çok uzun yıllarca yapmış bir insan bir kartvizitinden, broşüre kadar bir şirketin yada esnaf ların tek renk yada trigromi olarak lazım olacak katalog hazırlıyor...matbaa açılıyor(organize) ilk başta 20 bilgisayar koyuyorlar corel11 yüklüyorlar sonra ilan verip corel den anlayan eleman arıyorlar haliyle sallasan corel anlayan işin kolayına kaçan insanlar çok olduğu için çok kısa sürede 20 pc ye eleman buluyorlar ve inanın maaşları asgari ücret!!!!!!!!!!..ama freehand ve p.hop a hakim çok büyük olmayan bir firmada çalışan bir grafiker 1.5 milyardan başlıyor aldığı maaş? bu neden böyledir? corel-p.hop bilen biri şuanda 1 milyar alabiliyor(en fazla!!!) ama freehand ve p.hop 1.5 en az neden böyledir? çünkü diğer arkadaşların dediği gibi kolayı varken nede zora kaçayım diyorlar ve grafikerlik piyasasını düşürüyorlar afferin devam edin..ben coreli biliyorum hakimim...size şunu söyleyebilirim 3 gün önce iş görüşmesine gittim grafiker olarak..corel ve phop bilen biri olarak..bana bize freehand kullanan biri lazım dediler ve aynen geri döndüm itiraf ediyorum ki corel yerine freehand biliyor olsaydım şuan çalışıyor ve 1.800 YTL maaşa anlaşmıştım...şuan freehandi öğrenmeye çalışıyorum..yaşadımı örnek vermek istedim...arkadaşlar hiç bir programa taş attığım yok her ikisininde kendi özgü özellikleri var sonuçta....[/QUO

Kardeşim ne alaka frehand corele göre daha karman çorman bişey ben 1 aydan beri uğraşıyorum frehand ile akla mantığa sığmayacak şeyler var içinde çorba gibi yapmışlar programı ama corel öyle değil herşey yerli yerinde ve daha fazlasını yapma imkanı sağlıyor adama ben corelde 3 dakkada yaptığım işi frehandde tam 1 saatte yaptım bence çok gereksiz bi program hatta tedavülden kaldırılmasını bile istiyorum Freehand mi Corel mi? Freehand mi Corel mi? tabi bu esprisiydi şunu anlatmak istemiştim ben sana maaşla alakası yok bence çok saçma bişey corel bilen 1000 alıyomuşta frehand bilen 2000 alıyomuş o 1000 fark ne için peki 10 dakkada yapılacak işi 3 saatte yapacağı içinmi sadece gülüyorum Freehand mi Corel mi?
Bu mesajdan alıntı yap
diderot isimli Üye şimdilik offline konumundadır

diderot

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 02-02-2008 #133
ben bu ise freehand le basladım acıkcası freehand daha hızlı ve kolay.. ne istersem yapabildiim icin vazgecmem ilk askımdanFreehand mi Corel mi? o yüzden bana göre tabi kesinlikle FREEHAND Freehand mi Corel mi?
Bu mesajdan alıntı yap
SempatiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SempatiC(35)

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 02-02-2008 #134
kardeş firmaların belirli bir düzeni var bu düzen eskiden beri piyasaya hakim olan freehand piyasası adamlar kurulu düzenini değiştirmeye şimdilik yanaşmıyor yeni sürümü çıksada çıkmasada kalksada adamların elllerinde freehand var memnunlar haliyle ilanlarında freehand e hakim grafiker diyorlar...bizler ortama ayak uydurmalıyız...en azından firmalar yeniliklere kapı açana kadar..ben corelle p.hop u biliyorum..freehand,illustrator,inDesiqn,QuarkXpre ss eğitimelerini alıyorum temelinden ileri düzeyine kadar ortama ayak uydurmak bize düşüyor ne yazıkki..tabiki vektörel programlar arasında kendiminde şahsen bildiğim corel bana ve tüm alışanlara kolay geliyor freehand haliyle banada zor geliyor açtığım zaman kısa yollarından birçok filtrelerine kadar ama şuan için kendimizi alıştırmak en iyisi.öğrenmekle bilmekle birşey kaybetmeyiz...
Bu mesajdan alıntı yap
N/A6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A6(38)

Standart
Alt 02-02-2008 #135
bana göre binicisine bağlı Freehand mi Corel mi? corel 2.o ile gözlerimi açtım başka program arayışınada girmedim I love you Corel Draw
Bu mesajdan alıntı yap
TeArS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

TeArS

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 07-02-2008 #136
Corel ile Freehand i karşılaştırmak bile gereksiz. feylosoft 'a güzel bir cevap yazmak isterdim ama şuan vaktim yok. Fh nerdeyse 4 - 5 senedir gelişmiyor yeni versiyonu çıkmıyor Corel sürekli gelişiyor daha dolu dolu fonksiyonlar yazılıyor programa. deve ile bireyi yarıştırmakdan öteye gitmez bu konu.

Ülkemizde malesef herkes kolayı seçiyor halbuki ayırmadan ikisini de hatta diğerleriyle öğrenmek zor mu geliyorda böyle bir karşılaştırma yapılıyor orasıda ayrı konu.

Çalışma gönderdiğim matbaalarda hep bunun sıkıntısını yaşıyorum FH formatında istemeleri. ben 300 DPI TIFF formatında croslarıyla çalışmamı gönderiyorum ordan birileri FH formatı istiyor tepemin tasını attırıyor corel yada illustrator dan fh ye geçmek mercedesden inip tofaşa binmek gibi geliyor. o saatden sonra ben bunuda geçtim eğer bir grafik tasarımcıysan özellikle matbaa da çalışıyorsan kesinlikle FH haricinde Corel ve illustrator bilmen gerekiyor ben onları bilmiyorum çok ağır mac de güzel değil pantonesi yanlış gibi bahaneler çok saçma müşteri memnuniyeti sağlamak isiyorsan hepsini bileceksin arkadaş sana biri Cdr gönderiyorsa hiç değilse o formatı baskıya hazırlamayı bileceksin.
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 08-02-2008 #137
Hiç corel kullanmadım. Corelde çalışılmış isler açtım. Elma ile armut arasında çok fark vardır diye düsünüyorum. (macten, adobeden şaşmam)
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 08-02-2008 #138
Kardeşler bende bi anlamda yorum yapıyorum ama yorumlarım zevklerime alışkanlıklarıma değil çevreme dayanıyor. Size diyorum yurt dışında neredeyse corel kullanılmıyor. 1. sınıf ajanslar (tam hizmet) asla corel kullanmıyor. 2. sınıflarda çok nadir kullanıyor. En baştan belirtiyim tartışmamızda tasarım unsuru yok. Bazı arkadaşlar karıştırıyor. Biz burda kimin iyi grafiker olduğundan bahsetmiyoruz yoksa becerikli adam painttede güzel işler çıkartır onun örneklerini görüyoruz.

Burda derdimiz programın becerisi ve ben iddia ediyorum en fazla özellik ve araç coreldedir. Buna rağmen dünyada illustrator standart vektörel tasarım programıdır. Freehandde (fh en az özellik barındıran en basit ve sabit diskte 35 mb yer tutan bi programdır ona rağmen türkiyede standarttır neden bi düşünün) onu izler ama 2003 den beri geliştirilmiyor o ayrı konu.

Yani diyorum sizce bu kadar çok araca rağmen niye üstad diyeceğimiz adamlar o teknolojinin üretildiği memleketlerde yaşarken corel değilde fh ve AI yi tercih ediyor bi düşünün. Bi bildikleri var dimi

Corel diğer yazılımların artıkları toplayan bol miktarda özellik barındıran ama bunların hiç birini tam kapasite kullanamayan bir yığındır sizin bunu iyi kullanmanız hiç bişi değiştirmez. Fh nin devri geçti artık Aı öğrenmeye bakın yanındada indesign.
Bu mesajdan alıntı yap
reddes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

reddes

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 10-02-2008 #139
- Freehand aslında daha stabil daha tasarımcı
- Corel Draw daha pratik ama hala X4 vs.da bile bissürü bug var. Hergeçen gün dahada batıyor sanki, Ama alışkanlıklar işte corel kullanıyorum bi anlamda da mecburen. Corel genel anlamda sorunları olan bir program. Evet çok iyi bir çizimci ama dergi vs.de yaparken sorun çıkartıyo tireleme yapamaz, tabları tam bir karmaşadır. Neyseki Indesign imdada yetişti. Artık avrupada birçok ajans dergi ve broşürleri Indesignda yapıyor. Corel 12 tam bir faciaydı durduk yerde belgelerinizi boşaltır kayıt yapırdı. (Örn bir broşür çalışırken hata verip kapatırdı ve açtığınızda belge bomboş Freehand mi Corel mi? )
-Freehand küçük dosya boyutu ile bile, güçlü özellikleri olan etkili bir tasarım programı. Sektörde mac ve pclerde ciddi bir yeri var.
- Corelde oldukça yaygın nedenini anlamak zor aslında??
- İllere göre dağılımda ist.da yaygın olarak mac freehand kullanılır. İzmir tam bir corel cenneti. Matbaacıdan ajansına kadar çoğunluk corel.
- Illustrator'a gelince es geçilen bir program olarak görüyorum. Nedeni aslında ortada kullanım zorluğu, büyük işlerde ağır kalması, sayfa çoğaltımının olmaması vs. Zaten genel amacının illüstrasyon olması bu programı biraz geride bırakıyor. Ama avrupada yaygın kullanımı var.
- Unutulan programlar arasında maclerde Design Studio, Pclerde Corel Ventura. Venturayı herkes bilmez aslında tam bir dergi, kitap hazırlama yazılımı ama kullanımı yaygın değil. Müthiş bir program ama sektörde yerini birtürlü alamadı. Quark'ıda gazete, dergi hazırlayanlar yaygın olarak kullanırlar. Benimde ilk öğrendiğim programlardan biridir. Açıkçası gözüme Indesign'ı kestirmiş durumdayım. Çok stabil, güçlü, estetik daha tasarımcı herşeyi olan bir program. Photoshoplada çok iyi anlaşıyor geriye ne kalıyor bu programı öğrenmek Freehand mi Corel mi?) Kalın sağlıcakla ark.lar
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 13-02-2008 #140
Ben Freend Kullanabılırm Freend ın En Uyuz Ozelıgı Eps Lerı Dısarı Atıyor Bırazkın Bu ıslerı Corelcıyız Vaz Gecılmezız
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
anketimiz, corel, freehand

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
freehand mx melismelis Freehand 7 28-02-2013 10:35:14
Corel Draw Dersleri: corel harici dosyaları corel dosyası haline çevirme musdi Corel Draw Dersleri 6 27-10-2010 13:37:07
freehand ve corel bird35 Freehand 15 24-07-2008 18:33:08
freehand SIVGA Freehand 2 16-06-2008 08:07:09
Corel Draw'cılar Buraya (cOREL-12+X3) jokermen Yazılım Rehberi 1 02-05-2008 16:07:01

Kapat
Şifremi Unuttum?