Freehand mx gazetede fotoğraf sorunu..

Freehand - Freehand mx gazetede fotoğraf sorunu.. Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar bir gazete çizdim freehand'de (corel veya quark istemediler nedenini bilmiyorum) ilk prova baskılarında kullandığım fotoğraflar çok koyu ve çamur gibi çıkmış. Hatta siyah olan yerlerde harita çizgileri ...

oguz.gulleb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oguz.gulleb

Grafiker / İstanbul

ünlem

Alt 13-08-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar bir gazete çizdim freehand'de (corel veya quark istemediler nedenini bilmiyorum) ilk prova baskılarında kullandığım fotoğraflar çok koyu ve çamur gibi çıkmış. Hatta siyah olan yerlerde harita çizgileri gibi sarı kırmızı renkte çizgiler oluşmuş. Resimleri photoshop'ta CMYK+TIFF yaptım DPI 150-300 arasında değişiyordu boytları küçük resimler kullanmıştım biraz onlar daha düşük DPI'da bırakmak zorunda kaldım. Ancak büyük boyuttaki resimlerimde bu şekilde çok karanlık+üstünde farklı renkte çigiler olarak basılmış. Sorun ne olabilir.

Birde şöyle birşy oldu ben film çıkışı alması içn filmciye yolladğımda font hatası verdiğinden convertleyip yollamamı söyledi bende sadece freehand formatını convert'leyip yolladım. Filmci tek tek resimlere "link" vermiş tekrar resimleri tanımadığı için. Bununla ilgisi olabilir mi_?
Daha önce hiç başıma gelmedi onca şey yaptım freehand'de nerede hata yaptığımı anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim... Teşekkürler... :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafikya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikya(38)

Grafiker / Ankara

Alt 14-08-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
file - Collect for output yaparak bir klasörde topla ve filmciye gönder sonra filme basmadan önce sana bir pdf maili göndermesini iste ve kontrol et yani... Ama en güzel olanı pdf yaparak filmciye göndermendir... Böylece hem sen font, resim gibi sorunlardan kendini kurtarırsın hem de o...
Resimler konusunda da şöyle bir şey vardır, photoshop'ta ne görüyorsan matbaa baskısında da o önüne gelir... freehand her zaman resimleri koyu gösterir bunu aldırış etme... printerın kalitesiz olması da kötü çıkmasına neden olabilir; resimlerin.
Bu mesajdan alıntı yap
oguz.gulleb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oguz.gulleb

Grafiker / İstanbul

Alt 15-08-2011 #3
fontlarla ilgili bir sorun çıkmadı ancak resimler sorun oldu. Dijital prova çıkışı aldığımda böyle bir sorun yoktu. Ancak gazete 1000 tane basıldı ve fotoğrafların bazıları bozuk çıktı. Çok karanlık, bi de şu var sanki resmdeki objeleri insanları dekupe yapmışlarda sarı kırmızı çizgi vermişler gibi çıkmış.. Yani resimlerin formatında bir sorun oluşmuş baskıda çok kötü çıkmışlar. Görüntü kalitesinden değil 300 DPI kalitede 20x20 cm boyutundaki resimlerde böyle çıkmış.. Tek ortak yanları karanlık fotoğraflar bu şekilde çıkmış... Nedenini anlayamadım ben hep bu şekilde baskıya gönderirdim ilk defa film çıkışlı baskı aldım böyle çıktı.. nys teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap