Freehand MX OSX Lion'da çalışmıyormuş

Freehand - Freehand MX OSX Lion'da çalışmıyormuş ...

hhtekin81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hhtekin81(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-10-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konu daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama. Duyduğuma göre Freehand MX Mac'in son işletim sistemi olan Lion'da çalışmıyormuş. Deneyen varmı acaba? Varsa bilgi vermesini rica ederim.. Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

hhtekin81 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hhtekin81(36)

Grafiker / İstanbul

Alt 28-10-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu arada bu notu ekliyeyim. Birileri hala Freehand'i yaşatmaya çalışıyor.
Ben de destekliyorum...

http://freefreehand.org/index_tr.shtml
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 28-10-2011 #3
Evet çalışmıyor. Sonw Leopard sistemde yama yapmanız gerekiyor.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 31-10-2011 #4
Bu konu daha önce konuşuldumu bilmiyorum ama. Duyduğuma göre Freehand MX Mac'in son işletim sistemi olan Lion'da çalışmıyormuş. Deneyen varmı acaba? Varsa bilgi vermesini rica ederim.. Teşekkürler...
Lionda PPC işlemci tabanlı programların çalışmasını sağlayan rosetta desteği kaldırıldı. Freehand kullanmak istiyorsanız sisteminiz Snow Leopard olmalı.
Bu mesajdan alıntı yap
ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 31-10-2011 #5

Lion yayınlandığında bu konuyu açmıştım,lion da çalışmadığı doğrudur.Sadece frehand değil yukarıda arkadaşımın bahsettiği gibi Lionda PPC işlemci tabanlı programların çalışmasını sağlayan rosetta desteği kaldırıldı.
Bu mesajdan alıntı yap
uguraydogar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uguraydogar

Grafiker / İstanbul

Alt 02-12-2011 #6
Biraz internette araştırdıktan sonra bazı forumlarda arkadaşlar şöyle bir çözüm bulmuş WMware Fusion programı ile sanal makina oluşturup ona snow leopard kurmuşlar ppc alt tabanlı istediğiniz programları sanal makinaya kurup sistemi kasmadığını işiniz olduğunda bu tarz çalışmayı anlatmışlar. İleride belki freehand sevdalıları bunada kolay bir çözüm getirebilir diye umut ediyoruz. Her ne kadar Illustrator de kullansam Freehand gibi emektar bir programı göz ardı etmek saçmalık olur. Düşünün 10 sene önce son sürümü gelen ve birdaha güncellenmeyen program ile şimdiki cs5 illustrator anca kafa kafaya cs3 te aynı çalışmada sayfa kopyalama özelliği bile yoktu. Freehand devam sürümleri gelseydi eminim ki piyasada tek el olurdu.
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 24-01-2012 #7
Biraz internette araştırdıktan sonra bazı forumlarda arkadaşlar şöyle bir çözüm bulmuş WMware Fusion programı ile sanal makina oluşturup ona snow leopard kurmuşlar ppc alt tabanlı istediğiniz programları sanal makinaya kurup sistemi kasmadığını işiniz olduğunda bu tarz çalışmayı anlatmışlar. İleride belki freehand sevdalıları bunada kolay bir çözüm getirebilir diye umut ediyoruz. Her ne kadar Illustrator de kullansam Freehand gibi emektar bir programı göz ardı etmek saçmalık olur. Düşünün 10 sene önce son sürümü gelen ve birdaha güncellenmeyen program ile şimdiki cs5 illustrator anca kafa kafaya cs3 te aynı çalışmada sayfa kopyalama özelliği bile yoktu. Freehand devam sürümleri gelseydi eminim ki piyasada tek el olurdu.
WMware Fusion'nun sunduğu bu destek kendi ifadelerine göre "yanlışlıkla" olmuş ve bir sonraki sürümde düzeltilecekmiş. Bu durumda hali hazırda elde bulunan hatalı sürüm varsa bir şekilde muhafaza etmek lazım.:rofl:

http://www.macrumors.com/2011/11/22/...owed-in-error/
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-01-2012 #8
Freehand hiç bir zaman dünyada lider olmadı. Vektör yazılım olarak macromedianın diğer yazılımlarının yanında bir çerezdi sadece. Yurtdışında illustrator, canvas, quark daha sonraları ID falan kullanıldı. Bir tek bizim Türkiye'de bu program lider oldu sanırım bu birinciliğin nedeni bizim 5 dakikalık, çok acil işlerimiz için pratik bir yardımcı olmasıydı. Ben de FH ile başladım, kendisine hürmet ederim. Zaten o günlerin Corel'inin yanında gayet sağlam bir alternatifti.

Ama günümüzde bir kaç + özelliğini sayarak tamamıyla sorunlu yetersiz bir yazılımı savunmak gerçekten gereksiz. Alışkanlıklarımızın bu kadar esiri olmayalım. En sık kullandığım yazılım olan ID bugün başka bir yazılımın gerisine düşsün daha o gün o yeni yazılımı öğrenmeye başlarım ben. Bizim sektörde geri kalmak hiç ama hiç iyi bir şey değil.

Ayrıca anlamak istemedğimiz çok temel bir nokta var ai hiçbir zaman FH'nin karşılığı olmadı. FH pratik hızlı, vektörel yapalı bir çizim, daha çok da tasarım programıydı.

Ama Ai bir çizim programıdır. Ai'yi, indesignsiz düşünmek çok büyük hatadır. Şöyle söyleyeyim hazırlıkları iyi yapılmış 300 sayfalık bir kitabı, Indesignda takriben 1 saatte bitirebileceğinizi söylesem ne dersiniz?

İşta olay bu zaman uzmanlık çağı her işi tek yazılımla çözme olayı 10 sene önce bitti.
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 26-01-2012 #9
Şöyle söyleyeyim hazırlıkları iyi yapılmış 300 sayfalık bir kitabı, Indesignda takriben 1 saatte bitirebileceğinizi söylesem ne dersiniz?.
indesign kullandıkça kendine bağlayan ilginç bir program. Daha dün 176 sayfalık bir çizgiromanı takribi yarım saatte yaptım. Özellikleriyle keşfettikçe insanı şaşırtan yetenekleriyle ve scriptlerle bu yeteneklerin artırılabilir olmasıyla benim şu anda severek kullandığım bir program.

Piyasadaki FH ısrarını bende doğru bulmuyorum bir dönemdi zamanını doldurdu ve bitti bırakalım huzur içinde yatsın şimdi.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 26-01-2012 #10
geçmiş defterleri kapatıp geleceğe bakmanın zamanıdır... Bırakalım da, mezarında rahat uyusun FH

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları