freehand renk ayrımı

Freehand - freehand renk ayrımı ...

Cevapla
freehand renk ayrımı
delyy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

delyy

Grafiker / Konya

Standart
Alt 18-01-2009 #11
Sponsorlu Bağlantılar

ben selcuk ünüversitesi örencisiyim tez konumuz renk ayrımı gerektıgı kadar kaynak bulamıyoruz bukonu hakkında yardımcı olurmusunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
sea.ajans isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sea.ajans

Grafiker / İstanbul

Standart

Renk ayrımı

Alt 18-01-2009 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
ben selcuk ünüversitesi örencisiyim tez konumuz renk ayrımı gerektıgı kadar kaynak bulamıyoruz bukonu hakkında yardımcı olurmusunuz.
Film çıkışında renk ayrımını siz değil, sizin yerinize kullandığınız program yapar. Renk sayısının hiç bir önemi yoktur. Burada film çıkış makinesinide bir yazıcı olarak düşünebilirsiniz. İçerisine kağıt yerine film koyarsınız sadece. Yazıcıda yaptığınız bazı ayarlamalara benzer ayarlamalar bu makineler içinde yapılır. Film çıkış mantığı yazıcınıza kağıt çıkışı gönderme mantığı ile aynıdır.

Film çıkışından çıkan filmlerin basılacak kısımları siyah basılmayacak kısımları ise tamamen şeffaftır. Bu şekildeki filmlere pozitif filmler diyoruz.

Tabaka ofset baskı makineleri için genellikle pozitif kalıp sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem için uygulanan film montajı, çalışma kolaylığı sağlar. Pozitif rehberlerle daha kolay ayar yapılır. Hataların tespiti daha kolaydır. Ayrıca tramlı resimlerde renklerin üst üste oturtulması çok daha kolay olur. Bu durum isteğe ve işin şekline göre farklılık gösterebilir.

Örneğin basılacak iş ofset sistemi ile basılacaksa mutlaka pozitif olmalıdır. Fakat basılı bir iş üzerine magnezyum klişeler ile yaldız veya gofre gibi ekstra çalışmalar uygulanacak ise negatif film tercih edilmektedir. Bu durumda Baskı yapılacak yerler tamamen şeffaf, baskı olmayacak yerler ise simsiyahtır.

Film çıkışında ters emisyon, düz emisyon dediğimiz bir uygulama mevcuttur.

Ofset sistemi ile basılacak işler genellikle ters emisyon olarak alınan filmlerle basılır. Fakat baskı serigrafi tekniğiyle yapılacaksa bu kezde düz emisyon olarak alınması gerekmektedir. Bu işlem her iki yöntemdede film değerlerinin kalıp üzerinde en iyi olabilmesi adına yapılmaktadır.

Film çıkışı alınan bir işin daha sonraki adımı kalıp montajı ve pozlandırmadır.

Kalıplara montajlanan filmlere, pozlandırma dediğimiz makinede 3-5 dakika arası poz verilir. Pozlanan filmlerde ışık almayan yerler sertleşir ve banyoda açılmaz. Diğer alanlar banyoda açılır. Banyodan çıkan kalıplar yıkanır, zamklanır ve baskıya hazır hale getirilir.

Bu işlemler sırasında kalıp ne kadar az ışık görürse o kadar az zarar görür. Çok fazla ışık gören kalıplar zaman içinde uçar ve deformasyona uğrar.
Bu mesajdan alıntı yap
macscream isimli Üye şimdilik offline konumundadır

macscream(31)

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 20-01-2009 #13
ArkadaŞlar GeÇen GÜn Bİ Ambalaj Fİrmasina GİtmİŞtİm Ordakİ Tasarimci ArkadaŞlarin ÇaliŞma Ekranindakİ Jpg Ve Gtrafİklerdekİ Renklerİn ÜstÜnde YÜzlerce Sİlİndİr Vardi Ve Ben Bunu Renk Ayrimi Dİye Yorumladim Fakat İŞİmİn YoĞunluĞu Nedenİİle SoramamiŞtim Bunu Bİlen Bİrİsİ Varsa Yardimci Olsun
overprint yapmış olabilirler konuyu tekrar detaylı bi şekilde yazarsan yardımcı olabilirim...
Bu mesajdan alıntı yap
koray isimli Üye şimdilik offline konumundadır

koray

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-01-2009 #14
freehand renk ayrımı derya renk ayrımı pırın ıle yapılmaz oncelıkle ıse bakılır kaç renkten olusacak musterı kaç renk ıstıyor extra spot renklerde var ...sonrasında bu renklerın kendı aralarında sısırme, bındırme, v.s yapman gerekıyor ....ne pırıntırı yaaa
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ayrand#305mand#305, freehand, lutfen, renk

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Renk ve Renk Ayrımı Nedir VolkanTEKiN Grafik Sözlük 34 14-11-2015 12:14:32
Photoshop - Freehand renk goruntusunu ayni yapma Deadworld Freehand 3 14-04-2010 19:53:16
freehand esmabek Freehand 22 17-05-2008 14:21:31
renk renk çiçekler tugi Clip Art 6 10-03-2008 09:16:39
Freehand de renk palitinde clipart renkleri nasıl çıkar? GULİT Freehand 3 27-12-2007 17:19:18

Kapat
Şifremi Unuttum?