Freehand'de Efektler

Freehand - Freehand'de Efektler ...

Freehand'de Efektler
belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Freehand'de Efektler

Alt 20-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bildiğimiz gibi photoshopta verebildiğimiz efektlerin çoğunu vektör programlarında da textlere veya şekillere uygulayabiliriz.
Aşağıdaki freehand'de textlere verebileceğimiz efektlere örnekler vermeye çalıştım bunları çoğaltabnilirsiniz umarım fikir vermiş oldum yeni başlayan arkadaşlara.

Örnek 1-

1- Freehandi açıyoruz ve istediğimiz font ile text'imizi yazıyoruz. (Tools paletinden "A" seçerek)

2-Text imiz seçili iken "Text" menüsünden - Convert To Paths(Ctrl+Shift+P) ile texi path e dönüştürüyoruz. Burdaki amacımız metni şekle dönüştürüp üzerinde oynama yapabilmek.

3-Şimdi grubunu çözmek için "Modify " menüsünden Ungroup(Ctrl+Shift+G) yapıyoruz.

4-Şimdi Text niz path e dönüştüğünden harflerin istediğiniz noktasından tutarak istediğiniz şekli verebilirisniz. İstediğimiz gibi renklendirebiliriz.

-Bazı şirketler bu şekilde textlerle oynayıp kendi logolarını elde etmişlerdir.

Freehand'de Efektler

Örnek 2-

1-Şimdi tekrar bir text yazıp aynı şekilde convert ediyporuz (Ctrl+Shift +P)
2-Şimdi text seçili iken Modify-Alter Path-Expand Stroke penceresini açıp width değerini =3 veriyoruz ve ok diyoruz.
3-Properties sekmesindeki obeject penceresinden "Fill Basic" yazan kısımdan "Gradient" seçiyıoruz ve gradient renklerini istediğimiz gibi ayarlıyoruz. Gradient seçeneklerini de; (Linear-Radial-Contour-Logarithmic-Rectangle-Cone ) istediğinizi seçebilirsiniz.

Freehand'de Efektler

Örnek 3-

1-Textimizi yazıp Object panelinden "Add Efect" ikonuna tıklayarak istediğiniz efekti verip ayarlamalarıyla oynayabilirsiniz. Aşağıdaki örneklerini göreceksiniz. Not: Bu efektler sadece text ler üzerinde değil şekiller üzeirnde de etkilidir.

Freehand'de Efektler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Alt 20-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler Belgin elmeğine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
RaTRoJaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RaTRoJaN

Fotoğrafçı / Yurtdışı

Alt 20-06-2007 #3
Arada İnsan RaTRoJaN falanda yazar efeclerde olmuyor Belgin darıldım sana Freehand'de Efektler

Güzel ellerine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-06-2007 #4
çok teşekkürler belgin emeğine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap

belqin

Grafiker / İstanbul

Alt 21-06-2007 #5
Arada İnsan RaTRoJaN falanda yazar efeclerde olmuyor Belgin darıldım sana Freehand'de Efektler

Güzel ellerine sağlık

:lol: olur bi dahaki efektlerde inşallah.
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 21-06-2007 #6
ben freehand derslerinde bu efektleri vektörel insan vücudu çizimlerinde kullanmıştım, sende yazılarda kullanılışını göstermişsin elini de sağlıkFreehand'de Efektler
ben pek kullanmıyorum bunları nedense alışkanlık yokFreehand'de Efektler
Bu mesajdan alıntı yap
muhammettopkaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhammettopkaya

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 30-06-2007 #7
Merhaba arkadaşlar

Belgin uğraşıp yazmış gayet güzel diğer yandan bunların bazıları baskıda sorun çıkaracaktır bunuda unutmamak efekleri kullanırken neye göre çalıştımıza bağlı olarak kullanmak gerekir basılı materyallerin fh efektleriyle parçalanmış (grenler pixeller ) sayesinde mahvolması gününüzü kötü geçirmenize sebep olabilir.
Bu mesajdan alıntı yap

belqin

Grafiker / İstanbul

Alt 30-06-2007 #8
Ayrıca freehandde yapmış olduğumuz çalışmayı ps ye export ettiğimizde de effektlerin ve alışmamızın son durumunun nasıl olacağını görebiliriz. Aynı şey freehandde kullandığımız degradeler için de geçerlidir. Renk geçişleri bazen istediğimiz gibi olamayabiliyor.
Bu mesajdan alıntı yap
muhammettopkaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhammettopkaya

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 30-06-2007 #9
kesinlikle ps den pdfle kontroledilebilirdir enazından ama fh göndermek (efktleri 300 olsa dahi) çok sakıncalı olur ne yazıkki bi arkadaşımın böyle birişi var elimde uyarmak istedim bahsettiğim şey degradelerdegi tram değerleriyle ilgili değil tam olarak parçalanıyor (hele resimin üstündeyse) işi berbat edebiliyorlar söylediğin gibi en iyisi postscript kaydederek pdften kontrolünü yapmak
Bu mesajdan alıntı yap
portakal çiçeği isimli Üye şimdilik offline konumundadır

portakal çiçeği

Grafiker / İstanbul

Alt 04-07-2007 #10
merhabalar ben bu formsitesine yeni üyeyim arkadaşlar umarım engin bilgilerinizden faydalanırım
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
gradient, glow, freehand text efektleri, freehand effect, freehand efektleri, freehand efekt, freehand, feather, expand stroke, emboss, efektler, efekt verme, duet, convert to path, convert, blur, inner bevel, modify, shadow, sketch, text, transparancy, unsharp mask