Freehandde gölgeleme yardım!!!

Freehand - Freehandde gölgeleme yardım!!! ...

bilgilknur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bilgilknur(36)

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Alt 11-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum,freehandde çok yeniyim çizim yapmaya başladım fakat gölgelemeler olmayıca çok eksik oluyor,gölgeleme nasıl yapılır anlatabilecek varsa çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 11-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar

Gölge şeklinizi çizip renklendirmeyi yaptıktan sonra pencerenin altındaki basic yazan yeri lens olarak değiştirerek özellikleri ile oynayabilirisiniz. Ya da siyah-gri tonlardan başlayıp çizdiğiniz şeklin rengi ile biten gradientten de faydalanabilirsiniz. Gradiente de basic yazan penceren ulaşmanız mümkün.
Bu mesajdan alıntı yap
bilgilknur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bilgilknur(36)

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Alt 11-12-2008 #3
yazdıklarını uygulicam efoja,sanırım birde resim ekledin ama onu göremiyorum konu ile ilgilimi? ayrıcada teşekkür ederim umarım yapabilirim.

denedim birazcık yapabildim ama daha detaylı bilgi verebilecek olan varmı,resimli anlatım filan olsa çok iyi olurdu.
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2008 #4
FreeHand'de gölge yapmanız iyi bir fikir değil... baskıda sorun yaşarsınız... gölgeler için Photoshop'u kullanmanız her zaman için en mantıklısıdır... ama yapmak istediğiniz degradeli gölgelendirmelerse sizin nasıl bir objeyi gölgelendireceğinizi bilmeden tarif etmek güç olacaktır...
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2008 #5
denedim birazcık yapabildim ama daha detaylı bilgi verebilecek olan varmı,resimli anlatım filan olsa çok iyi olurdu.
Resim var aslında... Mozilladan deneseniz...
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 12-12-2008 #6
FreeHand'de gölge yapmanız iyi bir fikir değil... baskıda sorun yaşarsınız... gölgeler için Photoshop'u kullanmanız her zaman için en mantıklısıdır... ama yapmak istediğiniz degradeli gölgelendirmelerse sizin nasıl bir objeyi gölgelendireceğinizi bilmeden tarif etmek güç olacaktır...
aynı fikirdeyim

ama blur efekti baskıda sorun yaşatmaz nasıl biliyorum:angel: bunun için böyle bir şey yapıyorum...

mesela kare için uygulama yapalım... bir kare çizip, kopya alıp, açık renk verelim mesela gri (yada siyah rengi da kullanabilirsiniz daha sonra transparensi verebilirsiniz)

daha sonra Add efect gelip çıkan menüden Blur - Gaussian Blur seçiyorum

Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2008 #7
aynı fikirdeyim

ama blur efekti baskıda sorun yaşatmaz nasıl biliyorum:angel: bunun için böyle bir şey yapıyorum...

mesela kare için uygulama yapalım... bir kare çizip, kopya alıp, açık renk verelim mesela gri (yada siyah rengi da kullanabilirsiniz daha sonra transparensi verebilirsiniz)

daha sonra Add efect gelip çıkan menüden Blur - Gaussian Blur seçiyorum

normal bakıldığında sayfada evet bir sorun görünmüyor... ama film çıkışlarda freehand'de verilen efektler pikselli çıkar... dolayısıyla filmde ne varsa aynen baskıya yansır...
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 12-12-2008 #8
normal bakıldığında sayfada evet bir sorun görünmüyor... ama film çıkışlarda freehand'de verilen efektler pikselli çıkar... dolayısıyla filmde ne varsa aynen baskıya yansır...
o zaman sadece normal bakacağızFreehandde gölgeleme yardım!!!
geri çekildimFreehandde gölgeleme yardım!!!

işte bunun için vectörel programlardan corel ve illustrator programlara terc ederim

bugün illustrator reklamı çok yaptım:P
Bu mesajdan alıntı yap
Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2008 #9
Evet bu efekt konusunda sıkıntılar yaşamış biri olarak kesinlikle :::AmbrosiA::: Ablam a katılıyorum. Söz konusu efekt verilecek obje vektörel özellik taşıyorsa bunu o bölümün çalışmadaki şeklini bozmadan photoshop da yapıp, yaptığınız çalışmayı .tif olarak kaydedip ve bunu vektörel programda açıp, üzerine efekt vermek istediğiniz objeyi koyarak yaparsanız bir sıkıntı yaşamassınız. Saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 12-12-2008 #10

Freehand mx de bu gölge ve blur efektleri yeni eklendi. Hatta kutu harf yapıp üstüne ışık gölge falan da verebiliyorsunuz. Bu işleri yaparken baskıda asla problem çıkmaz. Bunun için efektleri raster etmelisiniz. Çünkü efktler default olarak 72 dpi varsayılıyor.Bunu en az 144 dpi yapmak lazım. Bu işi eğer çalışmayı filme göndermeden hemen önce yapmazsanız canınızdan bezersiniz. inanılmaz ağırlaştıryor programı..Bu raster işini de şöyle yapıyorsunuz. Efekt yaptığınız objeye tıklayın ardından "proporties" sekmesinde de objest seçiliyken hemen kutunun sağ üst tarafında minik bir ok göreceksiniz. Tıklayın..7. sırada raster settings diye bir satır göreceksiniz. Tıklayın yine sevinçle.. Orda "use documents raster effect rezulation" diye bir satır yazar ve yanında bir küçük kutucuk vardır. O kutucuktaki işareti kaldırın ve rezulasyonunuzu belirleyin..en az 144 yapmalısınız. Yoksa baskıda pikselli çıkar..Fakat tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum..Bu işlemi filmi baskıya göndermeden hemen önce yapın. Dökümanı öyle bir ağırlaştırıyorki anlatamam. İnsanı resmen canından bezdiriyor..Kolay gelsin cümlemize
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
freehandde, golgeleme, yardim