freelance çalışmak yasal mı..?

Temel Tasarım İlkeleri - freelance çalışmak yasal mı..? ...

grafik_adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafik_adam

Grafiker / Eskişehir

Alt 22-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar konuyu açacak başka uygun bir yer bulamadım sormak istediğim
freelance çalışmak yasal olarak serbest mi.. ben freelance çalışacağım artık bunun içinde kartvizitime freelance grafik tasarımcı koyacağım ama emin olamadım sonra benim için bir sorun çıkmasın.. Bilen arkadaşlar bu konuda yardım ederlerse sevinirim..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

fatih.bedir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fatih.bedir

Grafiker / Antalya

Alt 25-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ne şekilde çalıştığına bakar. eğer yaptığın işi faturalandırman gerekirse(ki gerekecek) oz aman sıkıntıya girersin. farklı bir şekilde halledersin ama o zaman yasadışı olur işte
Bu mesajdan alıntı yap
doghan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

doghan

Grafiker / Antalya

Alt 28-07-2008 #3
bildiğim kadarıyla

vergi ödemediğin için haksız kazanca girer
ama bi şekilde faturalandırırsın vergisini ödemiş olursun (bu da az buçuk sahtekarlığa girer)
Bu mesajdan alıntı yap
maxmny isimli Üye şimdilik offline konumundadır

maxmny

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 28-07-2008 #4
Freelance çalışmak şu şekilde yasal, sen sana gelen her müşterinin elemanı şeklinde oluyorsun. Eğer bir fatura kesilecekse, bu faturayı senin adına senin öüşterin kesiyor fakat bunun adı fatura değil gider pusulasıdır. Dolayısıyla zaten vergin verilmiş oluyor fakat müşterin tarafından. Sen de bundan dolayı hiçbir zaman müşteriden KDV talep edemezsin. Ama sana tavsiyem kartvizit çıkarmaman. Çünkü herhangi bir şikayette izini kolayca buldurabilirsin. Biliyorsun ki, devlet herzaman vergi almanın yolunu bulur, hem de eşşek gibi çok çalışan adamdan... Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
buremon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

buremon

Webmaster / İstanbul

Alt 29-07-2008 #5
Freelance çalışmak değil ama bir yere bağlı olmadan iş yapmanın ve kendi kazancını elde etmenin diğer bir yolu şahıs firması kurmak.

Kuruluş masrafı (noter vb.) maksimum 100 YTL civarında olur. Bir o kadar da fatura bastırmak için gidiyor. Aylık ise 1-hiç fatura kesmesen bile 15 YTL damga vergisi, 2- muhasebeciye 50-60 YTL. Bir yer göstermen gerekiyor ayrıca vergi dairesine. Kendi oturduğun konutun bir odasını gösterebilirsin. 3- Bu yerin aylık kirasının 3'te birini de stopaj vergisi adı altında alıyor devlet senden her ay. Bir evin bir odasını iş yaptığın yer olarak gösterirsen ev kirasının tamamı değil ama metrekare oranına göre sadece o odaya düşen miktar baz alınıyor stopaj vergisinde. Bu şekilde aylık ortalama masrafı 200-300 YTL arasında tutabilirsin. Son olarak 3 ayda bir net gelirinin (faturalandırılmış gelir) %15'ini de devlete veriyorsun.

Eğer iş yaptığın kimseler sana gider pusulası kesme konusunda sıkıntı yaratıyorsa; fatura istendiğinde sıkıntı yaşamak vb. istemiyorsan ve de yukarıdaki masraflar senin için sorun olmayacaksa bu şekilde kartvizit dağıtabilirsin rahatça freelance çalışmak yasal mı..?
Bu mesajdan alıntı yap
SempatiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SempatiC(34)

Matbaacı / İstanbul

Alt 31-07-2008 #6
bence sen kartvizite Freelance yazma Grafik/Tasarımcı yaz ve dağıt..yaptığın işlere riyaben fatura isteyen olursa tanıdığın normal (esnaf) bir matbaadan fatura kesersin KDV sinide verirsin böylece sorun olmaz..bu işi çok yapan insanlar tanıyorum özellikle 25 yıldır çok büyük firmalara evinden iş yapıp tanıdığı matbalardan fatura kesipte işini yürütenler....kolay gelsin başarılar..
Bu mesajdan alıntı yap
msntasarim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

msntasarim

Grafiker / İzmir

Alt 02-08-2008 #7
Gider pusulası en ekonomik çözüm ,

şahıs şirketi kurduğunda her ay ödemen gereken ücretler az gibi görünsede, o kadar hızlı geçiyorki , anlamıyor insan, bir bakmışsın muhasebeci kapına dayanmış, o parası bu parası , bitmiyor istekler
Bu mesajdan alıntı yap
onur512 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onur512

Webmaster / İzmir

Alt 27-10-2008 #8
Bende freelance Web ve Grafik tasarımcıyım.Gider pusulası olayını biraz açarmısınız.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-11-2008 #9
Arkadaşlar Gelir Vergisi Kanunu 18. Madde hükmüne göre, Ressam, Yazar, Oyuncu, vs. Sanat dallarıyla uğraşanların Gelir vergisine tabii olma şartı yok. Ancak Tevkif usulü ile alınan, KDV gibi vergileri yatırmakla mükellef tutuluyorlar.. Yasayı açın okuyun...Orda yazıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
onruynk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onruynk

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 07-12-2008 #10
Arkadaşlar Gelir Vergisi Kanunu 18. Madde hükmüne göre, Ressam, Yazar, Oyuncu, vs. Sanat dallarıyla uğraşanların Gelir vergisine tabii olma şartı yok. Ancak Tevkif usulü ile alınan, KDV gibi vergileri yatırmakla mükellef tutuluyorlar.. Yasayı açın okuyun...Orda yazıyor.

Bilgi için sağol, ilgilenen arkadaşlar için maddeyi buldum;

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kazançlarda İstisnalar
Serbest meslek kazançlarında:

Madde 18 - (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.)
Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar program-
cısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, maka-
le, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karika-
tür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eser-
lerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve vide-
oda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri
ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve
temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden
müstesnadır.
Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi
karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.
Yukarıda yazılı kazançların arızi olarak elde edilmesi istisna hükmünün uy-
gulanmasına engel teşkil etmez.
Serbest meslek kazançları istisnasının,bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca
tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.
PTT Acentalarında kazanç istisnası:

Mükerrer Madde 18 - (Ek: 24/3/1988-3418/23 md.)
PTT acentalığı faaliyetinden elde edilen kazançlar,gelir vergisinden müstes-
nadır.Bu kazanç istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif sure-
tiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.
Buda linki; GELİR VERGİSİ KANUNU (G.V.K.)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
calismak, çalışmak, freelance, yasal