freelance hakkında

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - freelance hakkında Sponsorlu Bağlantılar ilanlarda zaman zaman görüyorum veya çalışan arkadaşlar var. Başka şehirde iş yaptığınız insanlara para tahsilatında nasıl güveniyorsunuz ? Siz onca ii yapmışken size ödeme yapmaması gibi bir olasılığı ...

freelance hakkında
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

freelance hakkında

Alt 27-12-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ilanlarda zaman zaman görüyorum

veya çalışan arkadaşlar var.

Başka şehirde iş yaptığınız insanlara para tahsilatında nasıl güveniyorsunuz ? Siz onca ii yapmışken size ödeme yapmaması gibi bir olasılığı nasıl aşıyorsunuz ? mesela banka ile gönderilecek denirse banka masrafları kime ait oluyor vb.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

murattanhu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murattanhu

Ressam / İstanbul

Alt 29-12-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhabalar,

başka şehirdekilerle çalışmada güveniyorsunuz yada güvenmiyorsunuz,

tecrübelerime dayanarak yazıyorum:

Güven verici etkenler:
-öncelikle kurumsal bir firma olması, bir web sitesinin olması, iletişim bilgilerinin tam olması.
-hizmet verdiği sektörün vs net olması.
-size hitap şekli, konuşma biçimi vs..
-anlaştıksan sonra da biri ön ödeme vermesi vs..

Güven kırıcı etkenler:
-web sitesinin olmaması,
-mail adresinin net ve işini anlatan tarzsa olmaması.
-iletişim bilgilerin olmaması yada vermek istememesi vs...
-hitap şeklindeki gayri resmiyet vs..

ben 2. şıktakilerle kesinlikle çalışmıyorum.

şu da var ki, iş etiği herkeste yerleşmemiş.
işin teslim süresi gayet net iken maalesef ödeme tarihindeki söz her zaman yerine getirilmiyor.
bu kesimdekilerle de 2. defa çalışmayı başka şehirdeyse hayır ama aynı şehirdeysek baştan anlaşmalı olarak çalışmayı tercih ediyorum...

iyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
tasarim_izmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tasarim_izmir

Webmaster / İzmir

Alt 12-01-2011 #3
1) önemli bir miktarda kapora al
2) tahsilatın tamamını yapmadan asla teslim etme...
3) yazılı sözleşme yap
4) özellikle 1 ve 2 numaralı kurala uymayan firmalarla çalışma

tahsilatını yapmadan iş teslim edersen parayı unut. bizim web tasarım işinde hadi bir derece. adamın web sitesini kapatırsın vs. tahsilat konusunu çözmek bir nevi daha kolay ama örneğin logo tasarladın parayı almadan teslim ettin. paranı nasıl alacaksın. sözleşmen varsa dava edersin. o da yoksa alamazsın...

hatta ben hiç unutmam bir keresinde 15 günümü verdiğim bir firmadan paramı bir türlü alamadım. artık dalga geçer gibi davranmaya başlamışlardı.

domainlerini bloke edip, bütün şifrelerini değiştirdim. anasayfayada "bu firmanın internet hizmeti, 5 aydır tahsiledilemeyen şu kadar alacağımız nedeniyle geçici olarak durdurulmuştur" 10 dk içinde para hesabıma yatmıştı. böyle yapılsın, doğrusu budur demiyorum ama müşterilerin iyiniyetine güvenirsen seni süründürecek çok fazla firma var... çok kötü niyetli firma var. eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım.
Bu mesajdan alıntı yap