freelance olarak çalışanların dikkatine...

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - freelance olarak çalışanların dikkatine... Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar freelance olarak, ya da evden olarak çalışacak arkadaşlar çok iyi okuyun lütfen bu yazımı, yoksa emekleriniz boşa gider. İstanbulda bir gazete sözde haftalık çıkan bir gazete bu, ...

coskunalp98 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

coskunalp98

Grafiker / Bursa

Alt 07-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar freelance olarak, ya da evden olarak çalışacak arkadaşlar çok iyi okuyun lütfen bu yazımı, yoksa emekleriniz boşa gider.
İstanbulda bir gazete sözde haftalık çıkan bir gazete bu, buradan anlaştık mizampajını ben yapacaktım, haberleri net yoluyla gönderecekti. Ve ücrette de anlaştık. Buraya kadar herşey tamam. Ben istenilen sürede çalışmayı bitirip arkadaşa mail gönderdim, fakat ücretini ödeyeceğim dedği halde ya telf.nunu kapadı, ya da mail göndermeme rağmen bir türlü cevap yazmadı. Her seferinde ödeyeceğini söyleyip hazırlık aşamasında tabi kısacası adam dolandırıcı çıktı. Bu kulağıma küpe olsun, tabiki sizlerinde, emek boşa harcanmasın çünkü.
Yoksa ben bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra baskı aşamasında bütün sayfalara tek tek ÖRNEKTİR yazabilirdim, parayı bankaya yatır, ondan sonra mail gönderirim diyebilirdim ama benim içimde kötülük olmadığından öyle bişi düşünmedim. Siz siz olun ona göre çalışıp çalışmamaya karar verin... saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Alt 07-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Maalesef bu tip sorunlarla surekli karsilasabiliyoruz. Zaten cevabi siz kendiniz vermissiniz, en iyi yontem calisma bittikten sonra calismanin ya kucuk boyutlarini gondermek ya da uzerine serit cizmektir... Hayat tecrubelerden olusuyor, iyi ya da kotu...
Bu mesajdan alıntı yap

coskunalp98

Grafiker / Bursa

Alt 07-07-2009 #3
biz herkesi kendimiz gibi bildiğinden yani pozitif yaklaştığımızdan öyle bişi başımıza geleceğini hiç tahmin etmiyoruz çünkü, insanız çünkü, emek veriyoruz, emeğe yazık.
Haa bu arada arkadaşlar bu gazete ist.da ümraniyede, o zatımuhterem de bu sitede **** nikiyle kayıtlı bilginiz olsun, ona göre davranın, saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 07-07-2009 #4
Malesef ki freelance çalışmalarda bu sorunlarla mutlaka karşılaşılıyor. İnsanlar hiç başkalarının haklarını düşünmüyorlar. Dediğiniz gibi çalışmanın jpeg halini yolladıktan sonra ücretin yarısını hesaba yatırıldıktan sonra çalışma dosyalarını göndermek daha uygun olacaktır. Ya da üzerine opacity düşük bir biçimde isminizi ekleme, "örnektir" yazma v.s...Özellikle freelance yapılan logoların; yarışma biçiminde yapılması ve müşteriin seçtigi logonun istenmesi, diğer yapılan logoların sadece bir alternatif sunması hiç hoş değil bence. Umarım freelance çalışan arkadaşların kulağına küpe olur. Bunun için dikkatli olmak ve herkese güvenmemek gerekiyor.

biz herkesi kendimiz gibi bildiğinden yani pozitif yaklaştığımızdan öyle bişi başımıza geleceğini hiç tahmin etmiyoruz çünkü, insanız çünkü, emek veriyoruz, emeğe yazık.
Haa bu arada arkadaşlar bu gazete ist.da ümraniyede, o zatımuhterem de bu sitede [COLOR="DarkRed"]*******[/COLOR] nikiyle kayıtlı bilginiz olsun, ona göre davranın, saygılar
Haklısınız ama Kullanıcı adını vermeniz, etik açıdan uygun olmaz. freelance olarak çalışanların dikkatine...
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 07-07-2009 #5
Yoksa ben bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra baskı aşamasında bütün sayfalara tek tek ÖRNEKTİR yazabilirdim, parayı bankaya yatır, ondan sonra mail gönderirim diyebilirdim
Demeliydiniz ve yapmalıydınız da. Bu içimizde kötülük olup olmaması ile ilgili bir husus değil, mesleğimizin ne yazıkki artık getirilerinden ve olması zorunlu alanlarından biridir.
Bu mesajdan alıntı yap

coskunalp98

Grafiker / Bursa

Alt 07-07-2009 #6
belki haklısınız kullanıcı adı vermemek gerekiyordu ama, inanın insanların yüzüne baka baka yalan söyleyen tipler yokmu, emektir bu ya emekk. Hoş acısı çıkacaktır umarım fazlasıyla ondan, hatta o çalışmaları evimdeki pc arızalıydı, işyerimden yani çalıştığm gazeteden rica ettim, araya sıkıştırarak öyle çalıştım ki zorda kalmasın, işini halledeyim yani hep iyiniyetle yaklaştım, ama maleseffff yazık ama, insanın direncini kırıyor bu kişiler, soğutuyorlar
Bu mesajdan alıntı yap
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Alt 07-07-2009 #7
Ben sizin icin kullanici adini duzelttim, lutfen hakli olsaniz dahi diger kullanici isimlerini vermeyiniz...
Bu mesajdan alıntı yap

coskunalp98

Grafiker / Bursa

Alt 07-07-2009 #8
özür dilerim
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Alt 07-07-2009 #9
ya bu devirde parayı almadan neden iş yapıyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap

coskunalp98

Grafiker / Bursa

Alt 07-07-2009 #10
ya dedim ya insanları hep kendimiz gibi biliyoruz diye, kulağıma küpe oldu ama ))
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları