gazete hazırlıgı ile ilgili birkac soru

Corel Draw - gazete hazırlıgı ile ilgili birkac soru Sponsorlu Bağlantılar mrb arkadaşlar çalıştığım şirket gazete cıkaraçak ve onay için prova bir çıkış alacagız ama daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadım. gazete hazırlarken bır sıralama sekli varmıdır. yoksa ...

özlemgüleç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özlemgüleç(30)

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

mrb arkadaşlar çalıştığım şirket gazete cıkaraçak ve onay için prova bir çıkış alacagız ama daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadım. gazete hazırlarken bır sıralama sekli varmıdır. yoksa diger gazetelerdeki sıralama şekli gibi ni yapılmalıdır .nelere dikkat edilmelidir.
bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olabılırmısınız
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
mrb arkadaşlar çalıştığım şirket gazete cıkaraçak ve onay için prova bir çıkış alacagız ama daha önce hiç böyle bir çalışma yapmadım. gazete hazırlarken bır sıralama sekli varmıdır. yoksa diger gazetelerdeki sıralama şekli gibi ni yapılmalıdır .nelere dikkat edilmelidir.
Sıralama derken ne sıralaması, sayfa sıralaması mı yoksa haberlerin sayfa üstündeki sıralaması mı? Bir de forumda aratın olması lazım...
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #3
Gazete hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çok konu vardır.. Mizampajla ilgili bir kaç önemli detayı vereyim..

Ölçüler mutlaka Sütun X Cm olarak hazırlanmalı buda gazetenin hazırlığı aşamasında Sütun sayısını önceden belirlemek anlamına gelir ve bir gazete enine olacak şekilde 7 veya 9 sütundan oluşmalıdır.. Benim önerim 7 Sütun.

Ayrıca her sayfanın değişmezleri (sabitleri) belirlenmelidir.. Örneğin İlk sayfaya konulması gereken iç sayfalara devam haberleri.. Yerleri ve ölçüleri önceden belirlenip birdaha değişmemelidir. Okur açısından.

Dizginin Yalın ve Okunaklı olması çok önemlidir asla artistik tasarım yapılmamalıdır. Farklılığı hissettirecek küçük uygulamalar ile estetik katılabilir..

10 Punto ve altında olan yazıların renkleri siyah dışında kullanılmalalıdır Lakin baskıda sıkıntılar oluşacaktır..
Bu mesajdan alıntı yap
kopukhasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kopukhasan

Hiç Biri / Antalya

Alt 09-01-2009 #4
corelde gazete hazırlarken dikkat etmen gereken bir konu var
dosya boyutu arttıkça hata verme ihtimali artar o nedenle sık sık kaydet
ben zamanında bir sayfayı 3 kez hazırladığımı biliyorum bu sorun nedeniyle
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #5
Corel 12 için gerekli bilgiler

Üstteki linki indirirsen
* Corel'den çözünürlüğü düşürmeden siyah beyaz / renkli ayırt etmeden işlerini PDF'ye dönüştürebilirsin
* Dönüştürdüğün işlerde sorun yaşamazsın
* PC'de indesing programınde kullanabilirsin, (MAC OS X'de İndesing desteklemez PDF'yi)
* Sonra benim için dua edebilirsin gazete hazırlıgı ile ilgili birkac soru
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
birkac, gazete, hazirligi, ile, ilgili, soru