gazete tramı nedir nasıl verilir?

Baskı Öncesi - gazete tramı nedir nasıl verilir? ...

soan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

soan

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 23-05-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Gazeteye ilan hazırlarken patronum gazete tramına göre ayarla dedi... bu ne demektir? sonuçta bilmediğim için bende normal bir şekilde gönderdim. Gazete tram vermek nedir ve gazeteye ilan gönderirken nelere dikkat etmek gerekir yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mrtaxy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrtaxy

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-05-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
http://www.hurriyete.com/kaliteliilanbaskisi.asp
Bu mesajdan alıntı yap

soan

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 23-05-2011 #3
teşekkür ederim çok ^^

yazıya baktım.. ama pek anlamadım.. neyse öğrenemedik napalım böyle bildiğim gibi yapmaya devam edeyim..

gene de kısaca anlatmak isteyen olursa kapımız açık gazete tramı nedir nasıl verilir?
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 24-05-2011 #4
teşekkür ederim çok ^^

yazıya baktım.. ama pek anlamadım.. neyse öğrenemedik napalım böyle bildiğim gibi yapmaya devam edeyim..

gene de kısaca anlatmak isteyen olursa kapımız açık gazete tramı nedir nasıl verilir?
Patronunuzun demek istediği, kısaca şöyle.

Genel olarak ofset baskı ile gazete baskısı arasında gazetenin kağıdından ve baskı tekniğinden ötürü %30 civarında renklerin birbirine karışması yada noktanın genişlemesi gerçekleşir.

Sonuçta ofset baskıda çok güzel bir görsel gazetede çamur gibi denecek kadar kötü çıkacaktır.

Türkiye geneli tirajı olan gazetelere gönderilen ilanlarda bu ayarlamayı yapmanıza gerek olmaz. Çünkü bu gazetelerde sizden gelen ilanları baskılarına göre düzenleyen operatörler çalışmaktadır.
Diğerleri için önerebileceğim eğer ilanınızda fotoğraf kullandıysanız veya CMYK nın birleşiminden oluşan renkler var ise.
C M Y K değerlerinin C M Y kanallarını %20 kadar K değerinin de %30 kadar geriye çekilmesi.

bilmem anlatabildim mi?
Bu mesajdan alıntı yap

soan

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 24-05-2011 #5
Patronunuzun demek istediği, kısaca şöyle.

Genel olarak ofset baskı ile gazete baskısı arasında gazetenin kağıdından ve baskı tekniğinden ötürü %30 civarında renklerin birbirine karışması yada noktanın genişlemesi gerçekleşir.

Sonuçta ofset baskıda çok güzel bir görsel gazetede çamur gibi denecek kadar kötü çıkacaktır.

Türkiye geneli tirajı olan gazetelere gönderilen ilanlarda bu ayarlamayı yapmanıza gerek olmaz. Çünkü bu gazetelerde sizden gelen ilanları baskılarına göre düzenleyen operatörler çalışmaktadır.
Diğerleri için önerebileceğim eğer ilanınızda fotoğraf kullandıysanız veya CMYK nın birleşiminden oluşan renkler var ise.
C M Y K değerlerinin C M Y kanallarını %20 kadar K değerinin de %30 kadar geriye çekilmesi.

bilmem anlatabildim mi?
Anladım, çok teşekkür ederim. Deneyeceğim.
Bu mesajdan alıntı yap