Gazete ve dergi çalışmaları, "ekip" işidir

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Gazete ve dergi çalışmaları, "ekip" işidir ...

Cevapla
Gazete ve dergi çalışmaları, "ekip" işidir
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(52)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Gazete ve dergi çalışmaları, "ekip" işidir

Alt 21-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Gazete ve dergi tasarımı işleri, TEK BAŞINA bir tasarımcının sonlandırabileceği işler değildir. İşin doğası gereği, tasarımcının işleri, uygulamada bir çok kez değişikliğe uğrar ve sonunda, tasarımcının dahi tanıyamayacağı bir hale dönüşebilir.

Böyle bir sonuç ile karşılaşmak istemeyen tasarımcı, gazete ve dergi tasarımının uygulanmasının her aşamasında, hatta baskı kontrolüne varıncaya kadar, yaptığı işi kontrol etmelidir.

Baskıya uygun olmayan, RGB bırakılmış resimlerle gazete ve dergi tasarımı yapanlar, biliyorum. Bir kere şablonu çıkarıp, bütün yükü uygulamacı grafikere bırakıp, tasarım yaptığını zannedenler var. Bu tarz, belki bir dergi için idare edilebilir olsa da, özellikle gazete çalışması için hiç ama hiç geçerli değildir. Çünkü gazete tasarımı, habercilik ile bir arada, kaynaşmış biçimde icra edilirse bir anlam taşır. Bu şekilde yapılmayan tasarımların, çok kısa bir süre kullanıldıktan sonra, işlevsel bulunmayıp çöpe atıldığına defalarca şahit oldum. Böyle çalışıp, yüklü miktar ücret alanlar da var. Halbuki gazetede fiilen grafik işlerini yürütenlere sorsalar, çok daha iyi fikirler çıkacak. Bunun yerine, dışarıdan, tasarımcı ithal ederek, o gazetenin ruhuna hiç uymayan işler çıkartanlara boşuna para saçmayı marifet zannediyorlar. Uzaydan gelenler, uzaylıdır ama gel de anlat!

Dolayısıyla, serbest çalışan tasarımcı, hele gazete işi söz konusu olunca, mutlaka ilgili iş yerinde belirli bir süre mesai harcamak zorundadır.

(Yeri geldikçe devamını yazacağım)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu

leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(52)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Sayfa sekreteri kimdir?

Alt 22-12-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Gazetelerde, habercilik ile haberlerin yerleştirileceği sayfaların tasarımını koordine eden kişidir aslında. Sayfa sekreteri, hem haberleri ve yazıları takip edip derler, hem de bunları grafik biçimde tasarlar ve sayfaya yerleştirir. Esasen, sayfa uygulamasını yapmak zorunda değildir. Fakat günümüzde gelinen noktada, sayfa sekreteri haberleri toplayıp, herhangi bir çizim yapmadan, doğrudan doğruya Quark'ın başına oturup sayfaya yerleştirmektedir.

Özellikle günlük gazetelerde, sayfa sekreteri, hem editör, hem de sayfaların günlük tasarımcısıdır. Quark bilmeyene gazete sayfası vermezler (!)

Sanırım bazı büyük gazetelerde hâlâ milimetrik sütunlu plan kâğıdına sayfa tasarımını çizenler vardır. Gazetenin genel yayın yönetmenleri genellikle birinci sayfayı, günlük toplantı esnasında bu şekilde çizmeye bayılır.

Bu sayfa tasarımı, haberlerin ve resimlerin belirli bir dengede yerleştirilmesini gözetmelidir. Birinci sayfaya girecek ideal haber sayısı, 19'dur.

Öte yandan, gazete için şablon çıkartan tasarımcılar vardır. Günlük gazetelerdeki sayfa uygulamaları, bu tasarım şablonu üzerinden yürür. Gazetenin logosundan, kullanılacak çizgilere ve renklere, font özelliklerine kadar hepsi, ayrı bir grafik tasarımcı tarafından belirlenebilir. Bu tasarımcı, işin uygulamasıyla ilgili takibi, sayfa uygulayıcılarıyla birlikte yapar ve uygulamada tasarımının iyice oturduğuna emin olduktan sonra, işini emanet ederek ayrılabilir. Veya bu tasarımcı, zaten aynı gazetenin görsel yönetmenidir genellikle...
Bu mesajdan alıntı yap
selemmer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selemmer

Fotoğrafçı / İzmir

Standart
Alt 22-01-2010 #3
merhaba levent bey...

verdiğiniz bilgiler çok güzel devam ederseniz çok sevinirim. merakla yeni yazınızı beklicem
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Photoshop Dersleri : Yağmurlu bir gün yapımı / "Add Noise" ve "Motion Blur" efektleri g.ecglr Photoshop Dersleri 4 02-09-2011 14:08:25
Photoshop Dersleri:Eskimiş Duvar Yapımı/"Sponge","Underpainting","Unsharp Filtreleri g.ecglr Photoshop Dersleri 2 07-12-2009 16:22:10
İbrahim Göğer : "Telden Şeyler" adında fotoğraf çalışmaları a.g.s.l Sanatsal Fotoğrafçılık 5 22-09-2009 15:38:23
bu ara kırmızı ve turuncuya taktım bir "gıda" bir "mobilya" için logolarım spider2001 Logo Tasarımları 2 29-05-2009 22:46:28
"Mesh Tool" ile "Mutfak Eşyası çizimini" nasıl yaptım? inceleyin... ilkdilek Illustrator Dersleri 15 02-04-2009 23:30:37

Kapat
Şifremi Unuttum?