Gazetenin birinci sayfasını tasarlamak için temel kavramlar

QuarkXPress - Gazetenin birinci sayfasını tasarlamak için temel kavramlar ...

Cevapla
Gazetenin birinci sayfasını tasarlamak için temel kavramlar
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Gazetenin birinci sayfasını tasarlamak için temel kavramlar

Alt 12-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sürmanşet: Gazete logosunun üstündeki kısımdan aşağıya doğru, ayırılmış yaklaşık 8-10 cm yüksekliğindeki bir alana atılan büyük haber başlığı. 1980'li yılların ortalarına kadar sürmanşet çok gerekli olmadıkça, daha doğrusu önemli bir haber patlamadıkça kullanılmaz, ağırlık logo altı alt manşete verilirdi. Günümüzde bu durum değişmiştir. Türkiye'deki hemen hemen bütün gazeteler sürmanşeti hemen her zaman kullanır olmuşlardır.

Sürmanşetin puntosu, sayfa dizaynı kuralları gereği, büyükten küçüğe doğru azalan seyir izleyeceği için, normalde manşetten daha büyük olmalıdır. Ancak günümüzde, sürmanşetin manşetten daha küçük puntolarla kullanıldığını görmekteyiz. Bu durum, sürmanşetin kanıksanmış bir kullanım aracı olmasından ileri geliyor olabilir. Yine günümüzde, sürmanşet için ayırılan alana pek çok "kutu haber" sığdırılarak, sürmanşet alanı enden daraltılıp kullanılmaktadır.

Sürmanşet, gazete katlandığında logosu ile birlikte görünecek şekilde ayarlanmalıdır. Gazete logosu, bayide katlanıp sergilendiğinde, katlama yerinin altında kalmamalıdır.

Manşet: Gazete logosu altındaki ana haber başlığı. Genellikle 9 (eskiden Gazetenin birinci sayfasını tasarlamak için temel kavramlar sütuna yayılması gerekir. Bazen 7 veya 6 sütuna düştüğü de olur. Haber ile ilintili dik bir resim kullanılmışsa, büyük kullanılan dik manşet resminin yanına, 5 sütun olarak da kullanıldığı olur. Çok zorunlu olmadıkça 4 sütuna inmez. İri veya kalın puntolu olarak kullanılır genellikle. Gazete tasarım üslubu olarak tırnaklı karakter kullanan ve resme daha az yer veren gazetelerde, 120 p. civarınndadır (72'den büyük). Resme çok yer veren gazetelerde, bu punto büyüklüğü, genellikle 200 ilâ 400 p. arasıdır. Bazen daha da büyük olabilir. Büyük olaylarda, kazalarda, felâket haberlerinde, çok çok daha iri puntolarla karşılaşmak, mümkündür.

Manşet ve sürmanşet, gazete yönetimince haber değierlendirmesinde dikkate alınan en önemli kriterlerden biridir.

Alt başlık: Manşet veya sürmanşetin altına olayı açıklayıcı olarak yazılan, genellikle 30 ilâ 48 p. arası, bir satır veya iki satır uzunluğunda başlık.

Buraya kadar örneklersek:

Askere yargı yolu (Sürmanşet)
İktidar partisi muhalefete Meclis'te gece yarısı golü attı (alt başlık)

Bir medyaya, bir siyasete (manşet)
İktidar partisi, medyayı muhalefet ile işbirliği yapmakla suçluyor (alt başlık)

Spot: Manşet ve sürmanşet altı haberin içeriğinden yapılan alıntılarla yeniden yazılan, haberi açıklayıcı iki veya üç cümlelik kısa yazılar. Büyük haber altlarında, genellikle, yan yana veya alt alta sıralanmış en az üç spot bulunması gerekir. Küçük haberler için bir spot yeterlidir. Spotlar, haberin gazetenin iç sayfasında bulunduğu asıl yerine sayfa numarası verilerek gönderilmesiyle son bulur.

Ara başlık: Haber metni arasında, okuyucuyu rahatlatmak için kullanılan, haberin bundan sonraki kısmına gönderme yapan, küçük başlıklardır.

Bir gazetenin birinci sayfasında başlıkları ve spotları ve varsa resimleriyle bulunması gereken haber sayısı: Genellikle en fazla 19'dur. Bu rakamdan aşağı da olabilir ama asla 10'dan aşağı düşmemelidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 12-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
güzel bilgiler için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Herkes için bilgisayar Temel kavramlar, windows XP, Ofis XP, Internet Kapak Tasarımı mtsgelecek Kitap kapağı, broşür, menü vb. 8 18-11-2009 02:56:44
Web Sayfasını İnternet Ortamına Aktarma turkuaz2006 Web Tasarımı 1 11-02-2009 00:00:56
birinci yaş ilanı burhandmr Kitap kapağı, broşür, menü vb. 14 16-01-2009 16:12:32
Autocad Çizim Sayfasını Bölme bardas Autocad 1 24-02-2008 23:07:14

Kapat
Şifremi Unuttum?