Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)

Photoshop Dersleri - Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Sponsorlu Bağlantılar Gece çekilmiş bir fotoğrafa, ışık yansımaları Photoshop'ta nasıl uygulanır, gelin hep birlikte adım adım yapalım. Buyurun: Adım-1: Önce üzerinde uygulama yapacağımız fotoğrafımızı açıyoruz. (Işık yansımaları gece sözkonusu olduğu ...

child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 17-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Gece çekilmiş bir fotoğrafa, ışık yansımaları Photoshop'ta nasıl uygulanır, gelin hep birlikte adım adım yapalım.
Buyurun:

Adım-1: Önce üzerinde uygulama yapacağımız fotoğrafımızı açıyoruz. (Işık yansımaları gece sözkonusu olduğu için [gündüz olan güneş yansımaları hariç] fotoğrafımızın gece çekilmiş bir fotoğraf olması gerekmekte.)

Adım-2: Arkaplanımızı "ctrl+J" ile çoğaltıyoruz. Bkz.:

Adım-3: Işık olmayan yerleri karartmak/koyulaştırmak ya da bir başka deyişle ışık kaynaklarını daha belirgin (üzerinde çalışma uygulayacağımız bölgenin, ışık kaynakları olması dolayısıyla) hale getirmek için; düzey ayarlaması yapıyoruz. Bunun için "Image > Adjustments > Levels" menü başlıklarını seçiyoruz (kısayolu "ctrl+L"dir.) Bkz.:

Adım-4: Ekrana gelen iletişim penceresinde; ortada bulunan simgeyi sürükleyerek en sağa çektiğimizde, sadece ışık kaynaklarının belirgin olduğunu, diğer bölgelerin koyulaştığını göreceksiniz. Bkz.:

Adım-5: Tercihe bağlı olarak, yansımasını istemediğimiz bölgeleri, uygun büyüklükteki fırçamız ile (yani "brush tool") siyaha (sizin kullandığınız fotoğrafta buna uygun renk ile) boyayarak ışık kaynağı olarak görünmemesini sağlayabiliriz (ben, fazla belirgin olmadığı için boyama ihtiyacı duymadım). Bkz.:
(NOT: Alttaki resimde, "brush" yani "fırça" aracı seçilmiş olmalıydı; resmi yüklerken "silgi" aracı seçili kalmış, özür dilerim Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları).)

Adım-6: Şimdi, daha önce çoğalttığımız bu layer'ımızı "ctrl+J" ile tekrar çoğaltıyoruz. İlk çoğalttığımız layer'ımıza daha sonra döneceğiz. Bkz.:

Adım-7: Yeni çoğalttığımız layer'ımızın "blending mode" ayarını "screen" olarak ayarlıyoruz. Bkz.:
(NOT: Arkadaşlar, benim Photoshop'um Türkçe olduğu için yüklediğim resimlerde de doğal olarak Türkçe yazıyor. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Çoğumuzun Photoshop versiyonu İngilizce'dir diye düşünerek anlatımımda, elimden geldiğince İngilizce isimlerini yazıyorum.)

Adım-8: Daha sonra, "Filter" menümüzden sırasıyla "Blur > Motion Blur" alt menülerini seçiyoruz. Bkz.:

Adım-9: Ekrana gelen iletişim penceresinden; açıyı 45 derece olarak ayarlıyoruz; uzaklık ayarını ise, ışık yansımalarımızın ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olmasını istediğimiz ölçüde bir değere ayarlıyoruz. Ben kendi çalışmamda 92 pixel'i uygun gördüm. Bkz.:

Adım-10: Uyguladığımız "Motion Blur" efekti, yansıyan ışığın kenarlarında hafif keskinlikler oluşturabileceğinden; aynı efekti ikinci kez uyguluyoruz: "Filter" menümüzden sırasıyla "Blur > Motion Blur". Bu işlemi; alttaki resimde gösterdiğim üzere "ctrl+F" ile daha kolay yollu yapabiliriz. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Olur da klavyenizin "F" tuşu bozuktur falan diye, kırmızı daire ile gösterdiğim yere tıklayarak da yapabilirsiniz. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Bkz.:
(NOT: "ctrl+F" kombinasyonu, uygulanan "en son" filtreyi "aynı değerlerle" tekrarlamaya yarar.)

Adım-11: Bakıyoruz ki ışıklarımız biraz sönük kaldı. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Canlandırmanın yolunu arıyoruz hemen. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Bunun için sırasıyla "Image > Adjustments > Auto Levels" menülerinden yardım alıyoruz. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Bkz.:

Bu menüler yardımıyla aşağıdaki sonucu yakalayabiliriz (kısa yolu "ctrl+shift+L"dir). Bkz.:

Adım-12: Daha sonra, üzerinde çalıştığımız layer'ımızın solunda bulunan "göz" işaretine tıklayıp görünmez hale getirdikten sonra, alttaki layer'ı seçili duruma getirerek, en başta çoğalttığımız layer'ımıza dönüyoruz. Bkz.:

Adım-13: Bir üstteki layer'ımıza uyguladığımız işlemlerin aynısını bu layer'ımıza uyguluyoruz. Neydi bu işlemler: "Filter > Blur > Motion Blur" (keskinlikleri yok etmek için iki kez). Ancak, burada dikkat edeceğimiz tek nokta; yukarıdaki layer'ımıza uyguladığımız "Motion Blur" filtresinin tam tersini (yani "-45 derece" olarak) uyguluyoruz. Bkz.:

Ve daha sonra ışığımızı canlandırmak için "Image > Adjustments > Auto Levels" (kısa yolu "ctrl+shift+L" idi Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları).) Bkz.:

Adım-14: Şimdi, önce sağ kırmızı dairede gösterdiğim şekilde layer'larımızın ikisini birden seçiyoruz (birlikte seçmek için her birinin üzerine "shift" ya da "ctrl" tuşlarıyla tıklayabilirsiniz). Ve daha sonra "Layer > Merge Down" menülerinden layer'larımızı birleştiriyoruz (kısa yolu "ctrl+E"dir). Bkz.:

Layer'larımız şimdi tek parça. Bkz.:

Adım-15: Şimdi ise, birleştirdiğimiz layer'ımızın "blending mode" ayarını "screen" olarak ayarlıyoruz. Bkz.:

Adım-16: Hemen hemen istediğimiz sonuca yaklaştık, değil mi? Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Işık yansımalarımızın daha koyu ya da daha açık olmalarını istiyor isek; "Image > Adjustments > Levels" (kısa yolu "ctrl+L"dir) menümüzden, şekildeki gibi ortadaki simgimezi sağa-sola sürükleyerek daha koyu ya da daha açık olmalarını sağlayabiliriz. Bkz.:

Adım-17: Eğer daha büyük veya daha canlı yansımalar istiyor isek; "ctrl+J" ile layer'ımızı istediğimiz kadar çoğaltıp, istediğimiz sonuca ulaşabiliriz. Bkz.:

Ve sonuç: Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)

Gerisi hayal gücünüzün sonsuzluğuna bırakılmıştır. :wink:

Kolay gelsin. :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

kurbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurbaa(29)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 17-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yapım aşamalarında sonunda hiç birşeye benzemeyecek gibi geldi Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) ama sonu çook güzel olmuş Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Teşekkürler paylaşım için öğretmenimGece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Bu mesajdan alıntı yap
hunterboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hunterboy

Grafiker / İstanbul

Alt 17-03-2010 #3
ANlatımınız için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 17-03-2010 #4
Yapım aşamalarında sonunda hiç birşeye benzemeyecek gibi geldi Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) ama sonu çook güzel olmuş Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Teşekkürler paylaşım için öğretmenimGece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Estağfurullah kurbiş. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Teşekkür ederim. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)

ANlatımınız için teşekkürler
Ben teşekkür ederim. Yararlı olması dileğiyle. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 17-03-2010 #5
Fırçalarla da aynı etki sağlanabilir gibi geldi ama, denemeden karar vermemek lazım..

Teşekkürler, paylaşım için.. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 17-03-2010 #6
Fırçalarla da aynı etki sağlanabilir gibi geldi ama, denemeden karar vermemek lazım..

Teşekkürler, paylaşım için.. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)
Evet, kesinlikle sağlanabilir. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Ancak ben ders amaçlı, farklı bir yöntemle paylaşmak istedim. Photoshop'a yeni başlayanlar için hazırladım yani. Bahsettiğiniz gibi "yıldız bir fırça" ile de bu etki sağlanabilir, ama fırçayla yapımını anlatsaydım; burada anlattığım birçok şeyin ne işe yaradığından belki de haberleri bile olmayacaktı (ya da çok sonradan haberleri olacaktı.) Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)

Ben teşekkür ederim yorumunuz için skyfox. Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları) Sağolun. :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 17-03-2010 #7
Anlatım ve paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

child_play(32)

Hiç Biri / Adana

Alt 17-03-2010 #8
Anlatım ve paylaşım için teşekkürler.