Geleceğin Kaydedilmesi ve Geleceği Tahmin Edebilen

Teknoloji Haberleri - Geleceğin Kaydedilmesi ve Geleceği Tahmin Edebilen ...

Cevapla
Geleceğin Kaydedilmesi ve Geleceği Tahmin Edebilen
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Dosya24

Geleceğin Kaydedilmesi ve Geleceği Tahmin Edebilen

Alt 12-10-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Recorded Future adlı bir startup firması gelecekte ne olacağına dair ipuçlarını bulmak için internettten gerçek-zamanlı olarak veriler kazıyan/eşeleyen çok ilginç bir araç geliştirdi. Bu araç elde ettiği sonuçları geçmişten geleceğe uzanan bir zaman çizelgesi üzerine yerleştiriyor. İlk okuduğunuzda saçma ve garip bulmuş olabilirsiniz ama daha 18 aylık olan şirket, yaptığı bu araçla CIA ve Google'ın dikkatini çekerek onlardan fon sağladı. Peki bu tuhaf aracın çalışma prensibi ve teknolojisi nedir?
Google gibi geleneksel arama motorları farklı web sayfalarını ilişkilendirmek ve onları sıralamak için linkleri kullanır. Recorded Future'ın aracı ise bir seviye daha derine inerek olaylar, yerler ve insanlar arasındaki bağlantıyı bulmak için sayfaların içeriğini analiz eder.

Bütün bu birbirleriyle ilişkili olabilecek olan verilerden özel bağlantılı kalıplar ortaya çıkar. Böylelikle örneğin Apple'ın yakın gelecekte yeni bir ürünü piyasaya çıkarıp çıkarmayacağı veya Hindistan'da yeni yatırımlar yapıp, büyüyüp büyümeyeceği pekala tahmin edilebilir.

Mesela bir ilaç firmasını ele alalım (bu örnek Amerika için verilmiştir). İlaç firması hakkında bir arama yapıldığında, sadece firmanın var olan ilaçları görülmez, ayrıca clinicaltrials.gov sitesi üzerinde firmanın yakın gelecekte çıkaracağı deneme ilaçların isimleri ve ne zaman çıkarılacağı görülebilir. Ayrıca, başarıyla gerçekleştirilen bir başka arama deneyinde de Facebook'un ilk halka arzının tarihi farklı kaynaklardan derlenen haberler sayesinde doğru tahmin edilmişti.

Araç, internette düzenli olarak güncellenen ne varsa indekslemektedir. Bunların arasında sosyal medya akışları, devletlerden/hükümetlerden haber veren kaynaklar, Twitter ve Facebook güncellemeleri, politikacıların ve ekonomistlerin konuşma dökümleri...

Recorded Future, ürünlerin çıkış tarihi, şirket birleşmeleri, doğal felaketler gibi olayların ne zaman gerçekleşeceğini veya gerçekleştiğini ve olayla ilişkili insanlar, şirketler ve ülkelerin tümünü birden birleştiren oldukça spesifik bir dilsel algoritma kullanmaktadır. Araç ayrıca, şirketler hakkında haber kapsamının duygu durumunu, iyi veya kötü şeklinde de sınıflandırabiliyor.

Recorded Future'ın ücretli olan sürümünün müşteri portföyü de bir hayli ilginç. Finansal kurumlar, hükümet analizcileri, medya analizcileri hatta istihbarat kuruluşları (ör. CIA). Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre özellikle devlet veya hükümet analistleri, insanları, yerleri, ekonomik hareketleri takip etmekte bir hayli ilgililermiş.

Aracın ayrıca bir de ücretsiz bülten hizmeti de var. Bu servis ile ekonomik pazarlara, coğrafik gelişmelere, endüstri analizlerine, politik kişiliklere, teknolojik gelişmelere, kendinize, hatta şirketinize ve isteğe bağlı belirteceğiniz konu başlılarına ait geçmiş, güncel ve gelecek haberleri, analizleri ve tahminleri e-posta kutunuza alabiliyorsunuz.

Aracın takip dünya çapında takip ettiği 200'e yakın politik figür veya kişilik var. Hatta bu kişiler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bile var.

Araç kendisini özellikle ekonomik ve finansal alanlardaki gelişmelerde, pazar tahminlerinde ve hareketlerinde, risk analizlerinde, iş olaylarında vb başlıklarda kendisini tamamen kanıtlamış ve başarısını sergilemiş durumda.

Araç ile en son yapılan bir analizde S&P 500 pazar indeksindeki şirketlerin performans tahminlerinde Financial Times'a ait blogların diğer haber kaynaklarına nazaran daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

Recorded Future'ın aracının bu alandaki diğer araçlardan en önemli farklı elde ettiği/kazıdığı verileri zamana bağlı başarılı bir ilişkilendirme yapıyor olmasıdır. Çünkü gerçek-zamanlı olarak elde edilen verilerin arasından doğru tahminler ve analizler çıkarabilmek için saniye farkıyla ortaya çıkan yeni verilerin, tahminleri ve analizleri doğrudan değiştirme veya saptırma kabiliyetleri vardır. Verileri zamana bağlı olarak çok düzgün bir şekilde dizmek, onlar arasındaki ilişkiyi zaman, mekan ve insan korelasyonunu en uygun algoritmalarla sağlayıp nihai analizi elde etmek gerekir. İşte işin en zor kısmı aslında buradadır.

Recorded Future'ın araç için düşündüğü yenilikler arasında Arapça ve Çince kaynakları da bu işin içine katmak var. Niyetleri, yapacakları tahimleri ve analizleri daha da başarılı kılmak için gerçek-zamanlı olarak akan veriler gezegeninde en ufak bilgi kırıntılarını bile değerlendirmek!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Sevdiklerinize geleceği ikram edin -2 grafike Organik Tarım Grafik Tasarım Yarışması 11 15-02-2010 15:27:28
Web Tasarım Sektörünün geleceği? AnıL ALAN Kantin 3 04-06-2009 03:38:23
C++ Sayi Tahmin Oyunu v1.0 Gelişmiş Dram-Like Visual basic , Delphi , C , C++ 0 24-02-2009 16:12:39
Çalışmanın Belli Bir Bölgesinin Kaydedilmesi ve Print Edilmesi kasapcarlos Illustrator Dersleri 0 13-12-2008 19:10:27
Değişik Bir gif çalışmam. Nasıl yapıldığını tahmin edene helal.. ensar_147 Photoshop 5 25-01-2008 16:50:30

Kapat
Şifremi Unuttum?