Gökyüzü Fotoğrafçılığı...

Fotoğrafçılık - Gökyüzü Fotoğrafçılığı... ...

Cevapla
Gökyüzü Fotoğrafçılığı...
Sonay Görkem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sonay Görkem

ℂ⋆

Yrd. Grafiker / İzmir

Gökyüzü Fotoğrafçılığı...

Alt 22-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Gökcisimlerinin fotoğraflarını çekmek, sanıldığı kadar zor değildir. Pek çok amatör gökbilimci, kullandığı basit makinelerle ve geliştirdikleri araçlarla, çok güzel gökyüzü fotoğrafı çekmektedir. Fotoğraflarda uzun pozlama yapılabildiğinden, normalde çıplak gözle, hatta bir teleskopla bile göremeyeceğimiz ayrıntıyı ve renkleri fotoğraflarla yakalayabiliriz.

Basit, ama ayarlanabilir poz süresi gibi birtakım özelliklere sahip olan bir fotoğraf makinesiyle gökyüzü fotoğrafları çekmek mümkündür. Otomatik fotoğraf makineleri, genellikle gün ışığında kullanılmak için üretildiğinden, poz süreleri gece fotoğrafı ya da gökyüzü fotoğrafları çekmek için yetersiz kalır. Bugün, pek çok otomatik fotoğraf makinesi, birkaç saniyeye kadar pozlama yapabilmektedir. Ancak, birkaç saate kadar pozlamanın yapıldığı gökyüzü fotoğrafları için genellikle bu süreler yeterli gelmez. B ayarı (Bulb setting) olan makinelerle istenildiği kadar poz süresi elde etmek mümkündür. Pozlamalar uzun olduğundan, fotoğraf makinesinin sabit bir yere dayanması veya en iyisi bir tripoda (üç ayaklı sehpa) takılması gerekir.

Gökyüzü Fotoğrafçılığı...[/IMG]

Değişebilen objektif, gökyüzünde, fotoğraflanmak istenen alanın büyüklüğünü ayarlamak için yararlı olacaktır. Örneğin, 50 mm'lik standart bir objektif gökyüzünde 40 derece genişlikte bir alanı çekebilirken, 28 mm objektif 60 derece, 135 mm teleobjektif 15 derece genişlikte alanı çekebilir. Bir takımyıldızın tamamının fotoğrafı çekilmek isteniyorsa, takımyıldızın büyüklüğüne göre objektif seçilebilir. Örneğin, Balıklar ya da Balina gibi büyük bir takımyıldız çekilecekse, geniş açılı objektif; Çalgı ya da Üçgen gibi küçük bir takımyıldız çekilecekse bir teleobjektif kullanılabilir. En iyisi, değişken odak uzaklığına sahip objektiflerin (zoom objektifler) kullanılmasıdır. Böylece, istediğimiz genişlikte alanın fotoğrafını zorlanmadan çekebiliriz. Diyafram, filmin üzerine düşen ışığın parlaklığını ayarlamaya yarar. Diyafram ne kadar açıksa, filme düşen görüntü o kadar parlak olur. Olabildiğince kısa sürede, çok ışık toplamak önemli olduğundan, diyaframın en açık ayarda bulunması gerekmektedir.

Gökyüzü Fotoğrafçılığı...

Poz süresi ve diyafram ayarı yanında, pozlandırma miktarını belirleyen diğer etken, filmin hızıdır. Gökyüzü fotoğrafçılığı için genellikle hızlı filmler tercih edilir. Çünkü birkaç saniyeyi aşan pozlamalarda -eğer bir takip mekanizması yoksa- yıldızlar fotoğraf plakası üzerinde iz bırakırlar. (Uzun pozlandırmalar yaparak, yıldızların kaymasını sağlamak da fotoğraf konusu olabilir.) Bu, Dünya'nın dönüşüne bağlı bir kaymadır. Bu kaymayı en aza indirmek için, poz süresinin kısa tutulması gerekir. Bu da hızlı film kullanarak sağlanabilir. Piyasada 3200 ASA'ya kadar olan filmler rahatlıkla bulunabilmektedir. Hızlı film kullanırken, bir şeyi unutmamak gerek: Filmin hızı ne kadar artarsa, filmin grenli (noktacıklı) yapısı o kadar belirginleşir.

Gökyüzü fotoğrafları çekerken, ışık kirliliğinin etkilemediği yerler seçilmelidir. Bunun için, yapılabilecek en iyi şey, temiz, bulutsuz havalarda ve Ay ışığının olmadığı gecelerde şehir dışına çıkmaktır.

İyi gökyüzü fotoğrafları çekebilmek deneyim ister. Bu nedenle, fotoğraflar çekilirken değişik poz süreleri denenmeli; kullanılan filmin hızı, pozlama süresi gibi değerler bir yere not edilmelidir.

Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 22-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
saol sonaycımmm
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-09-2008 #3
paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
grafibo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafibo

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 29-09-2008 #4
güzel fotoğraflar emeğine sağlık arkadaşım..
Bu mesajdan alıntı yap
hopdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hopdi

Yrd. Grafiker / Afyonkarahisar

Standart
Alt 29-09-2008 #5
Bu anlatım çok eski olduğundan şu an geçerli olan tüm makinelerde estantene diyafram ve iso hemen hemen yüksek değerlerde ve ayarlanabilmektedir. Güzel ve sağlam bir tripot ile herkes bu anları yakalayabilir. Tabi bulb ayarlı (sonsuz estantene) bir makine için biraz paraya kıymak şart Gökyüzü Fotoğrafçılığı...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
fotoğrafçılığı, gökyüzü

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Reklam fotoğrafçılığı HORUS Reklam Fotoğrafçılığı 17 24-07-2010 14:55:38
Makro Fotoğrafçılığı mavitayfa Fotoğrafçılık 1 29-11-2007 01:00:41

Kapat
Şifremi Unuttum?