Google nasıl çalışır?

Google - Google nasıl çalışır? ...

Konu Kapatılmıştır
Google nasıl çalışır?
Ali KASAPOĞLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali KASAPOĞLU(37)

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart

Google nasıl çalışır?

Alt 26-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Google nasıl çalışır?

Bir ya da birkaç kelimeyi dünyadaki tüm internet siteleri içinde (genelde) 1 saniyeden kısa sürede aramayı becerebilen , bu yetmezmiş gibi tamda aradığımız şeyi karşımıza getiren Google’ın nasıl çalıştığı hakkında pek azımızın bir fikri vardır.Bakalım google bunu nasıl oluyorda mümkün kılıyor ?

Alan Adı sunucuları
Google’ın alan adı sunucusu (dns) yazılımı tüm dünyadaki şirkete ait ya da kiralanmış bilgisayarlarda çalışır.Bunların tek görevi sorguyu en yakın ve en az meşgul olan Google sunucu kümesine (cluster) a göndermektir.
Cluster nedir ?

Cluster kelimesi Türkçeye salkım ya da kümelerden oluşan bir bütün olarak çevrilebilir.Küçük parçalardan meydana gelen büyük bir yapıyı temsil etmek için kullanılır diyebiliriz.Salkımlar üzüm tanelerinden oluşur ve başlı başına birşeydir.Google nasıl çalışır?

Clusterların Kontrolü

Google’ın dehası binlerce ucuz ve yavaş bilgisayarı tek bir süper bilgisayar gibi kullanabilen network yazılımında yatar.Bu sistem salkımı oluşturan küçük bilgisayarların sisteme girip çıkmasına izin verir.Bu sayede eğer küçük bilgisayarlardan biri bozulursa sistemin çalışması sekteye uğramadan tamir edilebilir veya değiştirilebilir.
Clusterin içinde ne var ?


Googlebot , görevi girebildiği bütün siteleri gezmek ve istemediğini belirtmediği sürece yazıların kopyasını alan ve kolay ulaşılabilir olması için “index verileri” oluşturan web örümceğidir.Bu örümcekler bir siteden diğerine linkler aracılığı ile geçerler populer siteleri ve oradaki linkleri yaklaşık her saatte bir indexlerler.Tüm Google clusterlerinin içinde bütün web in toplam üç kopyası vardır.Bu yaklaşık 20 petabyte tutar.(Kulağa küçük geliyor değil mi?Eğer ipodunuzun hafızası 20 petabyte olsaydı tam 200 milyon şarkıyı cebinizde taşıyabilirdiniz..)Clusterlardaki veriler sürekli güncellenir, asla sabit değildir.

Google Web Server

Aramalar üzerinde aynı anda çalışılması için web server tarafındn onbinlerce makineye gönderilir.Bu markete gidip birşey istediğinizde yüzlerce görevlinin bir ürün bulup alışveriş sepetinize koymasına benzer.

Google Index Server

Googlenin bildiği herşey devasa veritabanlarında saklanır fakat bir bilgisayarın gigabytelarca dosyayı işlemesini beklemek yerine google bu verileri binlerce bilgisayar tarafından taranarak benzer aramalar için index verileri oluşturulur.Bunu bir kitapta neyin nerede olduğunu belirten içindekiler sayfasına benzetebiliriz.Bu sayade webin kolayca ulaşılabilir olması sağlanır (bkz google desktop)

Google Document Server


index serverden gelen verileri linklere ve sıralama algoritmasına göre düzenler ve kullanıcının karşısına çıkarır.

Bütün bu işlemler ortalama 0.5 saniye sürer.

Peki google webi nasıl bu kadar kısa sürede arar?
Aslında bir sorgu gerçekleştirdiğinizde google webde aramaz.Google zaten veritabanlarına webin 3 kopyasını almış ve kendi özel algoritmaları sayesinde bunları kolayca aranabilir hale getirmiştir.

Pagerank Algoritması

Bu “program” sayesinde Google hangi sitelerin önemli ve hangilerinin önemsiz olduğunu belirler.Pagerank hakkındaki detayları daha önce milyonsitede yazmıştım.

Google’ın web araması özelliklerini bilgisayara taşıyan Google Desktop adlı bir uygulaması var.Tam anlamıyla olmasada web aramalarını kullanıyor.Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda dosyaları tarayarak index verisini oluşturuyor.Bu sayede siz daha aradığınız kelimleri yazarken google bu kelimeleri içeren sonuçları (emailler, belgeler , dosyalar , web geçmişi ..) listeliyor.Yazmaya devam ettikçe sonuçları güncelleyebiliyor.
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 19-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
guzel bilgi paylaşım için thakns
josef29 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

josef29

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 23-02-2008 #3
gerçekten güzel karikatürist harika anlatm artık gooogletistmi desek Google nasıl çalışır?
aliça isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aliça

Grafiker / Antalya

Standart

devasa yazılım mühendisliği budur

Alt 13-03-2008 #4
Ciddiden yazılım manyaklığı diye buna deniyor olsa gerek... :-)
Konu Kapatılmıştır

Tags
google, nasl, alr

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Google Sandbox SanaLisyan Google 1 01-08-2008 11:26:47
Enstantane (Perde açıklık süresi) nedir nasıl çalışır? Gökhan TEKİN Fotoğrafçılık 4 01-11-2007 22:26:57
Dijital fotoğraf makineleri nasıl çalışır? Gökhan TEKİN Fotoğrafçılık 3 31-10-2007 11:09:14
Google Picasa Rx_Lose_xR Google 2 11-08-2007 19:39:04

Kapat
Şifremi Unuttum?