Google püf noktaları

Google - Google püf noktaları ...

Cevapla
Google püf noktaları
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart

Google püf noktaları

Alt 24-10-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Web’de aradığınızı daha hızlı, daha kolay ve daha eğlenceli bir yolla bulun.

Görsel içeriğini filtrelemek

Google’da görsel araması yaptığınızda (images.google.com.tr) sonuçların tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu fark etmişsinizdir. İstanbul yazıp aradığınızda bu makale yazıldığında 8,860,000 adet arama sonucuyla karşılaşılıyor. Ancak bu sonuçları azaltmanın bir yolu var.

İlgili Aramalar özelliği, size otomatik olarak daha anlamlı, spesifik anahtar kelimelerle (Kız Kulesi, İstanbul harita, eski İstanbul vb.) getirilmiş sonuçları önerecektir. Bununla birlikte, aramalarınızın sonuçlarını dosyanın büyüklüğüne, yukarıdan seçmeli menüden erişebileceğiniz Haber İçeriği, Yüzler, Küçük resim gibi seçeneklerle portre fotoğrafları, haber sitelerinde yer alan fotoğraflar, çizimler vb. farklı özellikli resimleri getirecek şekilde daraltabilirsiniz.

Yerel bilgi arayın

Eğer yaşadığınız veya seyahat etmeyi düşündüğünüz yerde bulunan mağazalar, restoranlar ve diğer iş yerlerini arıyorsanız, Google bu konuda da size yardımcı olacaktır. Bunun için arama sorgunuz içine aramayı gerçekleştirmek istediğiniz şehri yerleştirmeniz yeterli, ancak aradığınız sorguyu Google’ın anlayacağı dilde vermeniz gerekiyor. Örnek olarak “Turkish Food Berlin” (tırnak işareti olmadan) aramasını yaptığınızda, Berlin’de yer alan Türk lokantalarının adreslerine ve haritadaki konumlarına ulaşabilirsiniz. Bu servisin henüz Türkiye’nin illeri için işe yaramadığını hatırlatalım.

Boşlukları doldurun

Eğer bilinen bir cümle, şarkı sözü veya ünlü bir söz arıyorsanız, ancak cümlenin tamamını hatırlamıyorsanız bir yıldız hayatınızı oldukça değiştirebilir. Cümlenin hatırlamadığınız kısımları için koyacağınız bir yıldız (*) Google’ın aradaki boşluğu doldurmasına olanak tanıyacaktır. Mesela “uzun ince bir * gündüz gece” (tırnak işareti olmadan) sorgusu sizi Aşık Veysel’e götürecektir.

Sadece bir site üzerinde arama yapma

Belki de Google’ın en yararlı özelliği bu. PCnet üzerinde yer alan bir makalede, belki de forumlarda bulunan bir soruya cevap için, arama sorgunuza siteGoogle püf noktalarıcnet.com.tr yazdığınızda, sadece PCnet’in internet sitesi üzerinde bulunan cevaplara ulaşacaksınız.

Yabancı dilde arama

Google Çeviri (translate.google.com.tr) sorgunuzu bir dilden başkasına çevirmek için sizi bekliyor. Yapmanız gereken, Google Çeviri ana sayfasında “Çevir ve ara” linkine tıklamak ve aradığınız sorguya denk gelecek cevapları farklı dillerde de aramak.

Farklı dosya biçimlerini bulma

Google aramalarının birçoğu HTML biçimli dosyalara yönlenir; ancak bu ayarı PDF, Word, Excel, Flash gibi farklı dosya biçimlerine de yönlendirebilirsiniz. Bunu yapmak için git.pcnet.com.tr/132 adresini takip edin ve burada belirtilen dosya türlerini filetype özelliğiyle birlikte kullanın. Örneklemek gerekirse: kontrat filetype:doc işinizi görecektir.

Hesaplamalar ve çevirmeler

Google’ın gelişmiş hesap makinesi, İnternet üzerindeki en büyük yardımcılarınızdan biri; 7×9′un kaç olduğunu merak ediyorsanız sadece yazın ve arayın. Şüphesiz ki Google size 49 yanıtını verecektir, tabi isterseniz hesap makinesini zorlamak için (7×9) + (sqrt(10)^3) gibi daha zor bir soru sorabilirsiniz. Hesap makinesine ek olarak uzunluk, hacim, para birimi gibi aklınıza gelebilecek birçok dönüştürmeyi de yapabilirsiniz. Bunun için İngilizce kullanmanız yeterli. Mesela “21 inches in cm” size 53.34 cevabını verecek. Bu cevabın altında bulunan “hesap makinesi hakkında” bağlantısını incelemenizde büyük fayda var.

Sözlük anlamlarına bakın

Google cümleyi aradığınızda size hep arama sonuçlarını gösterir, ancak anlamlarıyla ilgilenmez. Ancak www.google.com.tr/dictionary adresindeki Sözlük servisine gittiğiniz zaman, karşınıza çıkan sözlükler içinde bu kelimelerin anlamlarına göz atabilirsiniz. Henüz Türkçe seçeneği yok ancak yabancı dile yeteri kadar hâkimseniz, kullanmaktan çekinmeyin. Bir kelimenin anlamını görmek için başına “define:” yazarak aratmayı da deneyebilirsiniz.

Hava durumuna göz atın

Hava durumuna bakmadan dışarı çıkmayanlardansanız, herhalde sizi en çok ilgilendirecek özelliklerden birisi bu. Arama kutusuna “weather” (tırnak işareti olmadan) yazdığınızda, şehir adını belirtirseniz, günlük hava durumuna ulaşabilirseniz. Örnek olarak “weather İskenderun” yazdığınızda şirin sahil kentimizin dört günlük hava durumu özetine ulaşabilirsiniz.

Blog’larda arama

Google Blog Arama servisi sayesinde, blog’cuların aradığınız şey hakkında ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz. Bunun için blogsearch.google.com.tr adresine girmeniz ve arama sorgunuzu göndermeniz yeterli. Bu sonuçlar Google’ın Blogger servisiyle sınırlı değil, hatta dilerseniz gelişmiş arama servisi sayesinde belirli konular üzerinde yazı yazan blog’cuların görüşlerine de ulaşabilirsiniz.

Kitap ve dergi okuyun

Google’ın Kitap Arama servisi, (books.google.com.tr) kitapların tam metinlerine ulaşmak veya yeni kitap keşfetmeniz için biçilmiş kaftan. Bazı kitaplar özet olarak bulunuyor olsa da, birçok kaynağın tamamına ulaşmak mümkün. Kitaplarla sınırlı olmayan bu servis, size dergiler ve dönemlik mecmualarda yer alan yazılara ulaşma imkânı da tanıyor. Gelişmiş kitap arama servisi, arama tercihlerini kitap veya dergi olarak rafine etmenize imkân tanıyor.

E-posta uyarıları alın

Günlük olarak benzer aramaları yapıyorsanız ve hangi sonucun yeni, hangi sonucun eskiden beri var olduğunu artık anlayamıyorsanız, Google’ın anımsatma servisi (www.google.com.tr/alerts) işinizi görecektir. Arama sorgunuzu ve e-posta adresiniz bırakın, Google yeni bir şey bulduğunda size e-posta olarak göndersin. Bu sonuçları anında alabildiğiniz gibi, günlük ve haftalık olarak da raporlatabilirsiniz.

Google aramalarına etiket bulutu ekleyin

www.getcloudlet.com adresinde yer alan kullanışlı Firefox eklentisi, Google üzerine etiket bulutu yerleştiriyor. Arama sonuçlarının üst kısmında, aramanızla alakalı etiketler gösteren bu bulut sayesinde, anında aramanızı alakalı sonuçlara genişletebiliyorsunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
akupunktur noktaları graphicturk Vektörel 8 25-12-2009 12:58:23
Google İşleti Sistemi Google Chrome Os Resmen Açıklandı silvershadow Teknoloji Haberleri 3 15-10-2009 15:02:41
GOOGLE' da Etkili Arama Yapmanın Püf Noktaları blueden Graficafe 13 03-08-2009 15:05:13
Flex ile google robotlarına msj yollayarak tüm google robotlarının xml i okutmak sevimsli Flash 2 23-01-2009 22:50:42
Wİn Xp Püf Noktaları ozan-tr Windows 4 10-06-2007 17:54:28

Kapat
Şifremi Unuttum?