Google Sandbox

Google - Google Sandbox ...

Konu Kapatılmıştır
Google Sandbox
SanaLisyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SanaLisyan

Forumdan Uzaklaştırıldı

Baskıcı / İstanbul

Standart

Google Sandbox

Alt 09-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Google arama sonuçlarını sıralarken bunu PageRank™ desteği ile yaparken, bu sistemin tek basına çalışması haline hatalar yaratacağını ve webmasterlar tarafından kolayca manipüle edileceğini biliyor. Bu yüzden Google arama motoru cezalandırma ve sorun önleme yöntemine yönelik ek sistemlere başvurarak Google arama sonuçlarını sorunlardan arındırmaya çalışıyor.

Ceza konusunda Google Bomb hakkında bir açıklayıcı yazı yayınlamıştık. Google Sandbox ise sorunu önlemeye yönelik başka bir Google sistemi. Google da böyle bir sistemin varlığını bu sistem fark edildikten sonra resmen kabul etti.

Bu sistemi isimlendirmek için “Google Sandbox” terimi kullanılıyor olsa da “Sandbox” sözcüğü yabancı webmaster forumlarında ortaya atılıp yaygınlaşan bir terminolojinin ürünü ve “Google Sandbox” Google çalışanları tarafından başka bir şekilde isimlendiriliyor olabilir.

Bu sitemin işleyişine gelirsek, eğer yeni bir site kurduysanız, yeni siteniz muhakkak bu sitemin çalışmasından etkilenecektir, çünkü bu sistem nedeniyle yeni kurulan sitenizin herhangi bir Google arama sonucunda üst sıralara çıkması zamana yayılmaktadır. Sitenin içeriği ve PageRank'ı sitenin üst sıralara çıkmasını gerektirse de Google Sandbox sistemi buna mani olmak için yaratılmıştır.

Bu yüzden Google Sandbox için kısaca “yeni sitelerin arama sonuçlarında fazla yükselmesini önleyen bir sitem” diyebiliriz.
Ancak siteniz popüler olmayan ve rekabetin az olduğu bir arama sonucunda yayınlanıyorsa, bu sistemin etkisi tabiî ki daha az etki gösterecektir, çünkü sizin engellenmenizde yararlanacak başka siteler olmadığı için yinede siteniz üstlerde olacaktır.

Google açısından yeni siteleri önlemenin nedeni spam amaçlı kurulan içeriksiz sitelerin arama sonuçlarında bilgi amaçlı kurulan “gerçek” sitelerin önüne geçmemesini sağlamak.

Genelde spam amaçlı site kuranlar derhâl sonuç ve derhal nakit bekleyen anlayışa sahip olduklarından birkaç ay bir sitenin popüler olmasını bekleyemiyorlar ve site yaparken popüler bir arama teriminin üzerine yöneliyorlar. Oysa bir siteyi bilgi deneyimi ile ve bu bilgiyi paylaşma zihniyetiyle yaratan kişiler zaten sitenin popüler olması yönünde bir kaygı duymuyorlar. Site içeriği olarak seçtikleri konu da popüler bir arama teriminden değil kendi tecrübelerinden ortaya çıkıyor.

Yani Google Sandbox ile zaman kaybetmeye hazmı olmayanların ve site kurarken kazanç elde etmeyi hesaplayanların siteleri en başta önlenmiş oluyor. Gerçek içeriğe yönelik olan siteler ise bu bekleme süresi içinde hem içeriğini daha da geliştiriyor, hem de diğer içeriğe önem veren siteler tarafından fark edilip bu sitelerden ilişim (link) alıyor.
Spam olmayan siteler doğal bir gelişim gösteriyorlar. Diğer spam amaçlı siteler ise içerik açısından bu süre zarfında neredeyse aynı kalarak kendilerini zaten belli ediyorlar. Sandbox süresi sona erdikten sonra içeriğe yönelik yeni siteler hak ettikleri sıralamada çıkarken bu gereksiz spam ve kazanç amaçlı siteler de Google tarafından belirlenmiş oluyorlar.
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

msntasarim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

msntasarim

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 01-08-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sandbox’tan Nasıl Çıkılır

Google da siteadi.com die arattığınızda eğer listenin tepesinde değilseniz sandboxtasınız demektir. Yalnız başka yerlerde linkiniz yoksa ve google tarafından siteniz indexlenmişse anasayfa değilde alt sayfaların linki çıkar mesela: siteadi.com diye arattığınızda ilk sırada sitenizin linki olması lazım, eğer anasayfa linki yokda siteadi.com/hakkimizda die bir sonuç görürseniz yine sandboxtasınız demektir.. Bu şekilde aradığımda sonuçlar hiçbir zaman beni yanıltmadı..

Sandboxta olduğumuzu tam olarak anladığımız andan itibaren neler yapmamız gerekiyor:

1-Öncelikle kalitesiz backlinklerinizi temizleyiniz.. Hatta mümkünse bir kaç backlinkiniz kalsın gerisinden linklerinizi bir şekilde kaldırın..

2-Site içeriğinizde gizli yazılar var ise bunları temizleyin ve içeriğinizi özgün hale getirin. (Bu google için en önemli unsurlardan biridir)

3-Sitenize bolbol hit çekin ancak toplistlerden değil. Ücretsiz üyelikle bir otomatik hit sitesine üye olun ve oradan kredi kazanın hitinizi arttırın. (Bu neden gerekli diye soracak arkadaşlar olacaktır.. şimdiden cvp vereyim “Google ın bir şekilde dikkatini çekmeniz gerekiyor.” Şayet Sandaboxtasanız eğer google ın dikkatini bu şekilde çekmeniz gerekiyor backlinklerle yada alınan linklerle değil)

4-Ayrıca eğer bir webmaster araçları hesabınız var ise oradan google a mutlaka yazı gönderiniz (iletililer kısmından direk iletişime geçebilirsiniz)

5-Eğer bir webmaster araçları hesabınız yok ise mutlaka ama mutlaka edinmenizi tavsiye ederim..

Umarım bu bilgiler faydalı olur Herkese iyi çalışmalar…


_ALINTIDIR_
Konu Kapatılmıştır

Tags
google, sandbox

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
PS CS3 3D PLUGIN with google Erdem Plugin 4 04-08-2008 15:34:03
Google Logoları N/A8 Logo Tasarımları 8 28-03-2008 21:18:27
Google Picasa Rx_Lose_xR Google 2 11-08-2007 19:39:04
Google SketchUp VolkanTEKiN Yazılım Rehberi 0 10-06-2007 17:11:59

Kapat
Şifremi Unuttum?