Google Wave

Google - Google Wave ...

Cevapla
Google Wave
undoreff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

undoreff

Hiç Biri / Gaziantep

Standart

Google Wave

Alt 20-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı ShiftDelete.net


Bol gürültü patırtı ile duyurulan Google Wave gerçekte tam olarak ne işe yarıyor? Yayınlandığında neleri değiştirecek? Masaya yatırıyoruz.

Google'ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni servisi Google Wave, internetle etkileşiminizi sonsuza kadar değiştirmek gibi iddialı bir söylemle geliyor. İnternet kullanıcılarının iletişim ve birlikte çalışma yöntemlerinde köklü değişiklikler yapması beklenen Wave, temel olarak birden fazla kullanıcının fotoğraf, video, harita ve belge paylaşıp, gerçek zamanlı görüşme yapabileceği bir paylaşım alanından ibaret.

Paylaşımda Yeni Boyut

İlk defa Google I/O'da tanıtılan Google Wave, aslında üzerinde birkaç yıldır gizlice çalışılan bir proje. Yazılım Mühendisliği Müdürü Lars Rasmussen, Wave ile açılan ortak alanlara herkesin yanıt yazabileceğini, insanların girip çıkabileceğini ve tüm web dünyasındaki bilgileri kolayca ekleyebileceklerini belirtiyor.

Google Wave

Açık Kaynağın Nimetleri

Tarayıcı üzerinde çalışmasının yanı sıra, sitelere de gömülebilen "dalga"lar sayesinde kendi Wave sunucunuzu bile kurabilirsiniz. Wave'de görülen her şeyin, Google Web Toolkit ile geliştirilmiş birer HTML5 uygulaması olduğuna değinen Rasmussen, Wave'in çalışmak için güçlü bir tarayıcı gerektirdiğini de(IE6'ya elveda deyin) hatırlatıyor.

Google Wave

Wave için yapılan bir eklentiyi tıpkı Firefox eklentileri gibi diğer kullanıcılar da yükleyip kullanabilecek. Hazırlanan Google Wave ile Twitter entegrasyonu sağlayan bir uygulama da bu yönde neler yapılabileceğine iyi bir örnek teşkil ediyor.

Tabuları Yıkan Teknoloji

Tanışma talebinden parti davetlerine kadar, Wave ile arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla planlayıp üzerinde konuşabileceğiniz birçok etkinlik oluşturabileceksiniz. Fotoğraflara göz atıp, üzerine yapılan yorumlara bodoslama girmek de Wave ile elinizde.

Google Wave

İletişim için yeni bir form yapılandırmaya çalıştıklarını belirten Rasmussen, sonuçta olabildiğince basit ama bir yandan mümkün olduğunca çok özellik içeren bir servis tasarladıklarını anlatıyor. Google Wave'in hedefi, "iletişim" hakkındaki her şeyi baştan düşünerek, nasıl değişiklikler yapılabileceğini göstermek.

Anahtar Kelime: "Anlık"

Güncellemelerin gerçek zamanlı olduğu Google Wave'de yapılan her yeniliği anında görüntülemeniz mümkün. Ayrıca görüşme geçmişini de tekrar açarak, muhabbetin bir noktaya nasıl geldiğini kolayca anlayabilirsiniz. Bir Wave'e yeni katılımcılar eklemek de oldukça basite indirgenecek.

Google Wave

Sistemi açık kaynak kodlu tasarlayarak, herkesin katılımına imkan tanıdıklarını belirten Lars Rasmussen, her geliştiricinin kendi eklentisini oluşturabileceğinin de altını çiziyor.

Google'a Faydası Ne Olacak?

Wave'de reklam sisteminin nasıl işleyeceği ise şimdilik kesinlik kazanmış değil. Google'da çalışırken sadece teknoloji ve ürünü başarılı yapmak üzerine yoğunlaştıklarını belirten Rasmussen, işin maddi boyutlarının ise daha sonra düşünüleceğini iddia ediyor.

Google Wave

Davete isteyenler Özel mesaj olarak mail adreslerini gönderebilirler
En kısa zamanda davetiye gönderilecektir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
wave banner eharmanli Vektörel 4 06-01-2010 18:03:42
Google İşleti Sistemi Google Chrome Os Resmen Açıklandı silvershadow Teknoloji Haberleri 3 15-10-2009 15:02:41
Flex ile google robotlarına msj yollayarak tüm google robotlarının xml i okutmak sevimsli Flash 2 23-01-2009 22:50:42
Powerful Mental Wave Explosion Grafi-ray Serbest Çalışmalar 7 31-10-2008 18:44:26
wave pack 13 adet fon tugi Fotoğraf - Resim 3 01-03-2008 16:42:23

Kapat
Şifremi Unuttum?