Görüntü boyutu değişimi

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Görüntü boyutu değişimi ...

Görüntü boyutu değişimi
lasvetorus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lasvetorus

Matbaacı / İstanbul

Görüntü boyutu değişimi

Alt 26-11-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar ben matbaaya baskı için gönderilmek üzere bir broşür hazırlamaya başladım.Photoshop CS 6'da broşür boyutlarını "mm" cinsinden girdim.Renk modunu cmyk 8bit yaptım.Tasarımı yaptım herşeyi bitirdim.Şu an elimde hersayfanın bir proje dosyası "psd" türünden duruyor.Sorumsa şu ben bu çalışmalarımı psd uzantısıyla değil de resim şeklinde veya proje olmayan ve matbaanın aynı boyutlarda basabileceği bir başka uzantıda kaydedip göndermek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Jpeg olarak kaydettikten sonra resim windows'da piksel haline dönüşüyor ve kendi yazıcımdan yazdırmak isterken resmi tam sayfa yapıyor.Ancak benim belirlediğim boyutlar A4'ün yarısından küçük.Photoshoptan yazdırdığımda istediğim boyutlarda çıktı alabiliyorum ama psd den yazdırmış oluyorum.Jpeg olarak göndersem de büyük ihtimalle basamayacaklar bu yüzden sizden yardım istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

CarverTD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CarverTD

Grafiker / İstanbul

Alt 26-11-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
TIFF, DCS 2 veya EPS olarakta gönderebilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

lasvetorus

Matbaacı / İstanbul

Alt 26-11-2012 #3
TIFF, DCS 2 veya EPS olarakta gönderebilirsin.
Şu nasıl?Az önce katman üzerinden "görüneni birleştir" seçeneğine tıkladım ve bütün katmanlar birleşti.Eğer matbaadakiler benim kullandığım katmanlara ulaşamayacaklarsa bu şekilde psd olarak da gönderebilirim.Photoshopları vardır herhalde.Aynı şekilde görüntüyü basarlar.Mantıklı mı?
Bu mesajdan alıntı yap
CarverTD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CarverTD

Grafiker / İstanbul

Alt 26-11-2012 #4
Farklı bir isimle tek katman PSD'de gönderebilirsin...
Bu mesajdan alıntı yap

lasvetorus

Matbaacı / İstanbul

Alt 26-11-2012 #5
Evet.Bu şekilde yapmak en mantıklısı galiba.
Bu mesajdan alıntı yap
CMFERADOR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CMFERADOR

Fotoğrafçı / Antalya

Alt 26-11-2012 #6
Tiff olarak kaydet ama aşağıda seçeneklerde "katmanları birleştir"in seçili olmadığından emin ol.
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 26-11-2012 #7
Ben sana şunu söyleyim, sen katmanları birleştir ve tiff olarak gönder. Ben bi keresinde tasarım olarak pdf halinde gönderdim matbaaya , dizgide işi mahvetmişler ve 30 bin tane basmışlar, biride çıkıpta bu baskı hatalımı diye düşünmemiş.

Sen sen ol tek katman halinde tiff olarak gönder. Zaten ps pixel olarak çalıştığı için, tiff halinde kalitede bi sorun yok.
Bu mesajdan alıntı yap

lasvetorus

Matbaacı / İstanbul

Alt 26-11-2012 #8
Ben sana şunu söyleyim, sen katmanları birleştir ve tiff olarak gönder. Ben bi keresinde tasarım olarak pdf halinde gönderdim matbaaya , dizgide işi mahvetmişler ve 30 bin tane basmışlar, biride çıkıpta bu baskı hatalımı diye düşünmemiş.

Sen sen ol tek katman halinde tiff olarak gönder. Zaten ps pixel olarak çalıştığı için, tiff halinde kalitede bi sorun yok.
Tiff olunca neyi önlüyoruz?Farketmez tiff olarak da gönderebilirim.Önemli olan benim belirlediğim boyutun aynısıyla basılması.
Bu mesajdan alıntı yap
sea.ajans isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sea.ajans

Grafiker / İstanbul

Alt 26-11-2012 #9
Photoshopta çalışılmış dosyanızın boyutları doğru ise bundan emin iseniz tüm katmanları birleştirip dosyanızı tiff formatında kaydedin ve gönderin. Neden katmanlar açık halde PSD dosyası olarak gönderiyorsunuz bunu anlam veremedim. Kaldı ki photoshopta çalışılmış broşür çalışmanızı bir vektörel programda traseye yerleşim yapma ihtiyacı duymuyormusunuz? bunu da anlamadım. Neden direkt photoshoptan gönderiyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap

lasvetorus

Matbaacı / İstanbul

Alt 26-11-2012 #10
Photoshopta çalışılmış dosyanızın boyutları doğru ise bundan emin iseniz tüm katmanları birleştirip dosyanızı tiff formatında kaydedin ve gönderin. Neden katmanlar açık halde PSD dosyası olarak gönderiyorsunuz bunu anlam veremedim. Kaldı ki photoshopta çalışılmış broşür çalışmanızı bir vektörel programda traseye yerleşim yapma ihtiyacı duymuyormusunuz? bunu da anlamadım. Neden direkt photoshoptan gönderiyorsunuz?
Katmanları açık göndermek istemiyorum bu yüzden bu konuyu açtım.Photoshop'ta baskı aşamasına hiç geçmemiştim ve gerçek baskı için nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyordum.Sadece cmyk konusunda akıllılık edebildim.Ama söylediğiniz gibi trase'e yerleşim yapmayı ilk defa duyuyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları