Goya

Biyografiler - Goya ...

Cevapla
Goya
senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Standart

Goya

Alt 20-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Francisco de Goya y Lucientes, İspanyol ressam (1746-182Goya.

Zaragozalı bir yaldız ustasının oğlu olan Goya en büyük İspanyol ressamlarından biridir. İlk tablolarıyla çok başarılı bir portre ressamı olduğunu kanıtlamış, çizgilerindeki incelik, renklerdeki zarafet o çağ İspanya'sının prenslerini, soylularını ve sanatçılarını büyülemiştir. Kral Carlos IV'ün, düklerin, kontların ressamı olan Goya için o yıllar bir başarı ve zafer dönemidir.

Ne var ki, 1792'de tamamıyla sağır olan sanatçı derin bir umutsuzluğa kapılmış, insanlardan kaçarak yapayalnız yaşamağa ve eskisinden daha büyük hırsla eserler vermeğe başlamıştır. O dönemdeki resimleri, gravürleri daha sert ve saldırgan bir nitelik taşır. 1819'da, yeni bir ruhsal bunalımdan sonra Goya inatçı bir yalnızlığa gömülmüş, evinin duvarlarını kâbus gibi resimler, insanın içini karartan ürkütücü figürlerle donatmıştır.

Seksen iki yaşında, hasta ve yarı kör bir durumda son tablosunu, Sütçü Kadın'ı yağmıştı. Bu tablo, büyük bir anlatım özgürlüğü ve kusursuz bir teknikle, akıl almaz bir yaratıcı gücün belgesidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
goya

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Francisco de Goya N/A8 Resim 3 17-05-2008 10:01:10

Kapat
Şifremi Unuttum?