Grafik tasarımcı-Matbaa bilgisi nedir

Baskı Öncesi - Grafik tasarımcı-Matbaa bilgisi nedir ...

forumuyemail isimli Üye şimdilik offline konumundadır

forumuyemail

Hiç Biri / İstanbul

Alt 14-10-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İş ilanlarında çok iyi matbaa bilgisi olan grafik tasarımcı diye geçiyor.

nedir bu matbaa bilgisi?

çalışmaları kesim payı vererek pdf yapıp matbaaya göndermenin dışında grafik tasarımcı neleri bilmelidir?

çok acil açıklayıcı cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

gokhanyaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gokhanyaka

Grafiker / İstanbul

Alt 16-10-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ben biraz dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım. Mesela kağıtları tanıyacak kuşe kağıt, bristol, I.Hamur, kraft kağıt nedir. Gramajlarını ölçebilecek eline bir numune geldiğinde çok uzak ufuklara bakar gibi kağıda bakmayacak. Kağıdın yüzeyine göre gerekirse revoltalı montaj hazırlayacak böylece kalıptan tasarruf edebilecek. Yeni bir tasarıma başladığında kafasına göre ebatlarla çalışmak yerine kağıt ebatlarını bilecek, böylece iş montaj aşamasına geldiğinde "aaaa kağıttan çok mu fire veriyoruz niye böyle oluyor ki" demiyecek. Baskı makinaları hangileri, hangi ebatlarda baskı yapar, makinadan en büyük ve en küçük hangi ebatlarda kağıt geçer. Kalıp nedir, nasıl çekilir. Film nedir, tram değerleri nedir, tram açıları nedir, aynı açıda verilen renkler tramlıysa eğer üst üste basıldığında nasıl mağara yapar. Ekstra renklerde şişmeler nasıl ve ne oranda yapılır. Kağıt ve montaj ebatları nelerdir. Renk ayrımı nedir. LAB renk değerleri nasıl ölçüler. Kalıba koyulan skalalar ne işe yarar. Bıçak nasıl hazırlanır, maket kesip kutu haline getirilip nasıl kontrol edilir. Montaj nasıl yapılır. Varak, gofre, lokal lak nedir klişeleri nasıl hazırlanır. Overprint nedir. Hangi durumlarda uygulanır. Hangi ebatta ve özellikte kesim makinaları var biz elimizdeki işi hangi makinada bastırıp kestirmeliyiz ki sorun çıkmasın. Kutu bıçaklarında yapışmasına göre hangi modelde kutular vardır. 3 nokta yapıştıma, 4 nokta yapıştırma, dip kilit nedir. İçine konulacak ürüne göre hangi modeli kallanmalıyız. Broşür nasıl montaj yapılır. Ciltleme nasıl yapılır, Tel dikiş, iplik dikiş nedir. Eğer bunları bilmiyorsanız matbaada diğer kısımlarda çalışan usta ve kalfalar sizi şamar oğlanına çevirebilir. İşte matbaa grafikeri tüm bunları iyi bilmelidir. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Bu mesajdan alıntı yap
raiff isimli Üye şimdilik offline konumundadır

raiff

Eğitimci / Tokat

Alt 16-10-2010 #3
Ben biraz dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım. Mesela kağıtları tanıyacak kuşe kağıt, bristol, I.Hamur, kraft kağıt nedir. Gramajlarını ölçebilecek eline bir numune geldiğinde çok uzak ufuklara bakar gibi kağıda bakmayacak. Kağıdın yüzeyine göre gerekirse revoltalı montaj hazırlayacak böylece kalıptan tasarruf edebilecek. Yeni bir tasarıma başladığında kafasına göre ebatlarla çalışmak yerine kağıt ebatlarını bilecek, böylece iş montaj aşamasına geldiğinde "aaaa kağıttan çok mu fire veriyoruz niye böyle oluyor ki" demiyecek. Baskı makinaları hangileri, hangi ebatlarda baskı yapar, makinadan en büyük ve en küçük hangi ebatlarda kağıt geçer. Kalıp nedir, nasıl çekilir. Film nedir, tram değerleri nedir, tram açıları nedir, aynı açıda verilen renkler tramlıysa eğer üst üste basıldığında nasıl mağara yapar. Ekstra renklerde şişmeler nasıl ve ne oranda yapılır. Kağıt ve montaj ebatları nelerdir. Renk ayrımı nedir. LAB renk değerleri nasıl ölçüler. Kalıba koyulan skalalar ne işe yarar. Bıçak nasıl hazırlanır, maket kesip kutu haline getirilip nasıl kontrol edilir. Montaj nasıl yapılır. Varak, gofre, lokal lak nedir klişeleri nasıl hazırlanır. Overprint nedir. Hangi durumlarda uygulanır. Hangi ebatta ve özellikte kesim makinaları var biz elimizdeki işi hangi makinada bastırıp kestirmeliyiz ki sorun çıkmasın. Kutu bıçaklarında yapışmasına göre hangi modelde kutular vardır. 3 nokta yapıştıma, 4 nokta yapıştırma, dip kilit nedir. İçine konulacak ürüne göre hangi modeli kallanmalıyız. Broşür nasıl montaj yapılır. Ciltleme nasıl yapılır, Tel dikiş, iplik dikiş nedir. Eğer bunları bilmiyorsanız matbaada diğer kısımlarda çalışan usta ve kalfalar sizi şamar oğlanına çevirebilir. İşte matbaa grafikeri tüm bunları iyi bilmelidir. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Çok güzel ifade etmişsin teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
gokhanyaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gokhanyaka

Grafiker / İstanbul

Alt 17-10-2010 #4
eyvallah sağol
Bu mesajdan alıntı yap
Sihir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sihir

Grafiker / Kayseri

Alt 20-10-2010 #5
ağızına sağlık ne çekiyoruz demi kardeşim bunlara dikkat etmek için Grafik tasarımcı-Matbaa bilgisi nedir
Bu mesajdan alıntı yap
murder_760 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murder_760

Grafiker / Giresun

Alt 28-12-2010 #6
güzel anlatım
Bu mesajdan alıntı yap
propilottr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

propilottr

Grafiker / İstanbul

Alt 17-02-2011 #7
Eline sağlık güzel açıklama
Bu mesajdan alıntı yap
yaxsiburcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yaxsiburcu(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 19-03-2011 #8
valla bravo
Bu mesajdan alıntı yap
(: sema :) isimli Üye şimdilik offline konumundadır

(: sema :)

Yrd. Grafiker / Samsun

Alt 19-03-2011 #9
çok güsel anlatım teşekkürler.
yalnız matbacı değil ama sadece grafiker grafikçi bunlarıda bilmesi gerekir mi?
tabi bilmesi gerekir. ben bilmiyorum bunları nerden öğrenebiliriz tüm matbaa bilgilerini?
Bu mesajdan alıntı yap
emremutu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emremutu

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 02-04-2011 #10
Bence sizin söylediklerinizi matbaacının bilmesi gerekiyor.Grafik tasarımcı,adı üzerinde tasarımcıdır.Göze hoş görünecek,estetik tasarımlar yapması gereken kişidir.Bunları yapmak için program kullanmayı bilmesi gereken kişidir.Ukalalık olarak görmeyin fakat reklam ajansı olan grafik tasarımcı tanıdıklarım var bu söylediklerinizin yarısını ya bilir ya bilmez fakat nice işler çıkarmıştır şimdiye kadar.Kısacası grafiker veya matbaacıyla grafik tasarımcı farklı şeyler diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları