"Grafik Tasarımcı" mı? "Grafik Tasarımcısı" mı?

Anketler - "Grafik Tasarımcı" mı? "Grafik Tasarımcısı" mı? ...

uguraydogar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uguraydogar

Grafiker / İstanbul

Alt 04-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar aklıma devamlı takılan bir konu, sizlere de sormak istedim
ingilizce'den gelen "graphic designer" sizce Türkçeye çevirdiğinizde "sı" ekmidir. Düşündüm sorabileceğim en iyi yer burası olduğuna karar verdim çünkü bu platform bu işe gönül vermiş herkesin buluşma noktası. Belki içinizden çok mu önemli? diye geçiyordur ancak merak ediyorum.Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

graphblues isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphblues(31)

Hiç Biri / Antalya

Alt 27-03-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
"sı" diye yoktu deesinger "er" ekini "cı" demekti grafik tasarımcı olmalı bu ingilizceden çevirdiğini buydu kesin
GRAFİK TASARIMCI... saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
N. Eser ULUHAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N. Eser ULUHAN(33)

Webmaster / İstanbul

Alt 04-04-2009 #3
[COLOR="Red"]Grafik Tasarımcısı [/COLOR]dır bence "Grafik Tasarımcı" mı?  "Grafik Tasarımcısı" mı?
Çünkü sen grafikleri tasarlarsın yaparsın.
Grafik tasarımcı sanki başında bir sıfat varmışp sıfat tamlaması gibi oluyor. Garip yani.
Bu mesajdan alıntı yap
grafishop isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafishop

Grafiker / İstanbul

Alt 04-04-2009 #4
mantıklı düşünürsek ingilizceden çevirmeyle dilimiz zaten bir değildir herşeyi ingilizceye bağlamamalıyız bence ...

Grafik Tasarımcı yanlışda olsa sürekli kullanıldığı için alışıldık geliyor artık ama mantık açısından yanlış bu kelimeyi başka bir kelime ile yer değiştirirsek tuhaflığı daha iyi anlarız örneğin desen tasarımcı mı mantıklı geliyor ? yoksa desen tasarımcısı mı ?

Ben her zaman grafiker olarak kullansamda bu iki kelime arasındaki doğru GRAFİK TASARIMCISIdır arkadaşım.

Saygılar,iyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
immortale isimli Üye şimdilik offline konumundadır

immortale(28)

Grafiker / İstanbul

Alt 04-08-2009 #5
Bence kesinlikle "Grafik Tasarımcı"

tasarım+cı... tasarımcısı nedir ya "Grafik Tasarımcı" mı?  "Grafik Tasarımcısı" mı?
Bu mesajdan alıntı yap
uguraydogar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uguraydogar

Grafiker / İstanbul

Alt 08-02-2012 #6
Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 08-02-2012 #7
benden de yeni öneri madem; "Grafik Tasarırı"
sonuçta bu dilimize o veya bu şekilde Grafiker ve Grafik Tasarımcı olarak geçmiş. öyle de devam etsin, zaten bir dünya marjinal kolu var. bir de, "sı" sıydı, "cısı" sıydı uğraşmayalım derim "Grafik Tasarımcı" mı?  "Grafik Tasarımcısı" mı?

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 08-02-2012 #8
"cı" eki yapım ekidir ve İsim, sıfat, zarf türetir:sanatçı, kiracı, inşaatçı, yolcu, çaycı gibi bunun sonuna gelen "sı" takısı ise sınıf/aidiat bildirir; Ses sanatçısı, Bursa yolcusu gibi. Bu açıdan baktığımızda doğru söylem "Grafik Tasarımcısı" olur çünkü kök "tasarım"dır bunu yapan kişiye tasarımcı denir ama sınıf veya aidiat belirtilmemiştir kelimenin başına "grafik" koyduğumuz zaman artık bir tanımlama vardır ve dolayısıyla doğru söylem "grafik tasarımcısı" olur.
Bu mesajdan alıntı yap
evreninmerkezi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evreninmerkezi(28)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 11-03-2012 #9
"cı" eki yapım ekidir ve İsim, sıfat, zarf türetir:sanatçı, kiracı, inşaatçı, yolcu, çaycı gibi bunun sonuna gelen "sı" takısı ise sınıf/aidiat bildirir; Ses sanatçısı, Bursa yolcusu gibi. Bu açıdan baktığımızda doğru söylem "Grafik Tasarımcısı" olur çünkü kök "tasarım"dır bunu yapan kişiye tasarımcı denir ama sınıf veya aidiat belirtilmemiştir kelimenin başına "grafik" koyduğumuz zaman artık bir tanımlama vardır ve dolayısıyla doğru söylem "grafik tasarımcısı" olur.
harika bi açıklama
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(31)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Alt 01-05-2012 #10
"Grafik Tasarımcı" mı?  "Grafik Tasarımcısı" mı?) türk dili ve edebiyati öğretmenini saygıyla andım bravo "Grafik Tasarımcı" mı?  "Grafik Tasarımcısı" mı?)

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları